Do redakce dorazil další pěkný hardware, který si brzy proklepneme v recenzi … Chcete ho vidět?
Každé všední dopoledne je čas, kdy si u nás podávají přepravní služby dveře a kdy se loučíme se starým a vítáme nový. Někdy je loučení bolestné, protože se nám daná komponenta opravdu líbí, jindy netrpělivě vyhlížíme kurýra, aby naopak komponentu, co se nám nelíbila, odvezl do profesionálních redakcí, kteří na ní již netrpělivě čekají, aby si ji po nás také užili. Pokud je o vítání nových komponent, tak to jsou většinou takové naše vánoce. Kdo by neměl rád vybalování dárků :).
No v těchto dnech nám do redakce dorazily dvě grafické novinky. Jako první se k nám dostavila na otestování MSI N560GTX Ti Twin Frozr II, aby nám ukázala, co dokáže.
Taková malá zajímavost. Víte že vám říkám, že GTX 560 není nová grafická karta, ale jen nová revize GTX 460? Jediný rozdíl je prostě uvnitř čipu a počtu aktivních jednotek, jinak vlastně fyzicky jsou ty karty úplně stejné. MSI to potvrzuje. Náš testovací kousek má totiž PCB pocházející GTX 460 HAWX :), ten název je jen přelepený, na prodejní verzi by pak neměl být vůbec.
GTX 460 HAWX od MSI jsme ale v recenzi měly a ta karta na nás udělal velmi dobrý dojem. Jednoduše lepší GTX 460 model na trhu nebyl, takže od GTX 560, která se liší pouze vyšším výkonem, nečekáme nic menšího. Proti standardním taktům 822MHz pro jádro a 4008MHz pro 1GB pamětí, přichází MSI TFII edice s takty 880MHz pro jádro a 4200MHz.
Očekávám tedy zhruba 7-8% nárůst výkonu. Otázka je, co to udělá s už tak velmi vysokou spotřebou GTX 560, i když i v tomto ohledu by se kvalitnější PCB než má referenční edice GTX 560, mohlo něco projevit. A to nejlepší, tahle karta stojí úplně stejně, jako námi testovaná referenční Leadtek GTX 560! Tedy 5600 korun včetně DPH.
Není to ale jediný nereferenční model GTX 560 na trhu. Své chce říci i druhá novinka, která k nám dorazila na povinné otestování, protože si myslí, že má co nabídnout :). Nedávno jsme tu testovaly nové edice ASUS DirectCUII s masivním tříslotovým chlazením a nereferenčním PCB. V redakci už máme otestované modely HD 6950 2GB a GTX 570. Právě s tou GTX 570 DirectCuII jsme čekali s uvedením v recenzi na tuhle novinku:
ASUS GTX 560 Ti DirectCU II. Stejně jako jsme nedávno testovali DirectCU HD 6870 a DirectCU II HD 6950 2GB, podíváme se brzy i na GTX 560 DCUII a GTX 570 DCUII. I v tomto případě je totiž mezi edicemi rozdíl. ASUS sice označuje to chlazení na své nové GTX 560 Ti jako DirectCUII, ale ve srovnání se třemi ostatními DCUII edicemi na trhu, je tohle mnohem menší a jednoduší.
DCUII chlazení na této GTX 560 je totiž jen dvouslotové a má také každý jiný ventilátor. Protože je menší, je samozřejmě menší i pasiv a tedy i chladící výkon těžko bude dosahovat schopností tříslotových DirectCUII. U této edice se zkrátka musí tahle karta vejít i do rozumné cenové hladiny. Na druhou stranu, reálné TDP této karty je stejné, jako má HD 6950 2GB, která ale tím tříslotovým DCUII disponuje.
Každopádně i ASUS svou GTX 560 DCUII rovnou v základu nataktoval. Místo 822/4008MHz má tahle karta v základu 830/4008MHz. Že to není nic moc? To máte pravdu, ale existují dvě verze této karty. V našem případě máme skutečně OC edici s přídomkem TOP! Ta stojí o 200 korun více, ale hned v základu nabízí takty 900MHz pro jádro a 4200MHz pro paměti, což by mělo dát tak 9-10% výkonu navrch. Cena téhle karty je v současnosti 6000 korun včetně DPH.
Uvidíme, zda tyhle dvě pěkné edice dokáží trochu vylepšit dojem z referenční GTX 560 Ti, která ani ve srovnání s HD 6870 ani ve srovnání s HD 6950, příliš nepřesvědčuje. Kamenem úrazu je zejména fakt, že při výkonu jen lehce nad úrovní HD 6870, má o zcela neopodstatněně o 50W vyšší spotřebu a dokonce má o 20W vyšší spotřebu než podstatně výkonnější a hlavně 2GB HD 6950. Ceny jsou přitom velmi blízko.
ASUS a MSI ale nabízí za téměř stejnou cenu co referenční GTX 560 své OC edice, které nabízí kvalitnější PCB, kvalitnější chlazení a vyšší takty. Díky tomu by měli mít i o 7-10% vyšší výkon. Otázkou je, co ta spotřeba, zda bude odpovídat výkonu a tomu, co nabízí při podobném výkonu konkurence, protože oba výrobci nabízí podobné nereferenční edice i v případě HD 6870/6950 … otestujeme a uvidíme.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|