Navážeme na předchozí článek s novinkami u společnosti AMD. Podíváme se, jaká je situace kolem produktů Nvidia.
Začněme opět příjemným tématem a tím jsou slevy. ATi silně tlačí ceny dolů a Nvidia musí reagovat a také reaguje. Navíc se na trhu objevily „nové" 9800GTX. Jak tedy vypadá situace? Nejlevnější zajímavou kartou z dílny firmy Nvidia je 9600GT, která soupeří s HD3850 512MB. 9600GT 512MB dnes pořídíte za cenu od 3400 korun s DPH, což je dobrá nabídka. Pak je tu ale model 8800GT 512MB, která dnes stojí kolem 4300 korun s DPH a tedy další dobrá nabídka. Je o něco výkonnější než 9600GT potažmo HD3870 ale také o 1000 korun v průměru dražší. Za ní je model 8800GTS 512MB, což je vlastně také staronová 9800GTX. Jejich ceny se pohybují kolem 6000 korun, „nová" 9800GTX pak stojí kolem 6500 korun. Platit za tyhle karty více jak 7500 korun je pak opravdu vyhazování peněz z okna, ale sami víte, jak nabídka v mnoha obchodech vypadá. Nejvýkonnější grafickou kartou dneška (tedy jak kde a jak kdy) je duální Nvidia 9800GX2. Ta se pohybuje kolem 12 000 korun s DPH, je to v současnosti s přehledem nejdražší grafická karta současnosti, ale slevy ji zatím moc nepostihly, což je dáno malými počty vyrobených kusů a notnou dávkou výjimečnosti. Každopádně cenová válka pokračuje, otázka je, kam až ceny mohou klesnout, i u nás se pokles cen trochu zastavil, protože dolar se ustálil na 16 korunách.
Výroba 65nm jader G92 je obecně o něco dražší než výroba konkurenčních 55nm RV670, aby výrobci snižují ceny opravdu výrazně a k tomu je také zapotřebí připočíst, že příjmy za grafické karty se obecně snížily, protože díky klesajícím cenám a nabídce dostatečného výkonu již za příslovečných „pár šupů", jen za minulý kvartál srazilo průměrnou cenu grafické karty o více než 50 dolarů. Výrobci dnes musí vyrobit více, aby měly alespoň stejné příjmy, jako dříve. Trhu navíc vládnou integrované grafické čipy a tradiční grafické karty jsou až v druhé řadě. Heslem současnosti je tak vyrobit levně, vyrobit malé, dostatečně výkonné a úsporné a vyrobit to rychle.
Tím můžeme nakousnout chystané grafické jádro GT200. To podle prozatímních informací půjde proti všemu, co jsem uvedl o větu dříve. Nicméně stejně jako u ATi R770 vlastně o GT200 víme velké kulové. I zde platí, že vše je přísně tajné, dezinformace jsou přípustné a o taktech a názvech se můžeme bavit teprve pár týdnů před vypuštěním. Prozatím se ale většina pozorovatelů přiklání k tomu, že GT200 bude veliký monolitický grafický čip vyráběný stále 65nm. Představen užším partnerům by měl být v červnu a grafické karty by se pak měly objevit ve 3Q. jak asi tušíte, GT200 bude ryze high-endový čip a obávám se, že vydání něčeho, co nahradí G92 na modelech 9600GT/8800GT/9800GTX se ve 3Q asi nedočkáme. Naopak se ho Nvidia prý chystá během června uvést v jeho 55nm podobě.
- Nvidia hodlá protřídit řady svých partnerů
Množí se informace o tom, že Nvidia chystá trochu protřídit řady svých partnerů. Firem vyrábějící grafické karty s čipem Nvidia je totiž hodně a rozdělování dodávek, plány a další věci stojí nemalé úsilí a peníze. Nvidia tak prý ukončí dodávky pro několik menších společností. Tradiční výrobci, jako ASUS, Gigabyte, MSI se bát nemusí. O své dodávky nepřijde určitě společnost EVGA, Gainward((Palit) a také Zotac. Otázka ale visí nad těmi menšími výrobci. Například se mluví o firmě BFG, která by mohla skončit až na druhé straně barikády, pod křídli společnosti Sapphire, vyrábějící výhradně na čipech AMD-ATI. Nemyslím si, že by případné protřídění výrobců nějak výrazně omezilo konkurenci. přeci jen valnou většinu trhu v Evropě drží firmy ASUS, Gigabyte, MSI a Gainward a to vlastně jak na poli grafik Nvidia, tak AMD-ATI.
- Nvidia ztrácí na poli čipových sad
Čipsetové divizi Nvidia se v současnosti příliš nedaří. Nástup a budování vlastní AMD platformy je pouze jedním z několika problémů. Navíc v současnosti není o AMD platformu vzhledem k potížím s procesory Phenom a naopak dobré nabídce ze strany Intelu, takový zájem. Nicméně pokud se dnes někdo rozhodně koupit si AMD, většinou je to již s AMD čipovou sadou. Ty, jak potvrzují výrobci desek, jsou navíc levnější a úspornější. Nvidia v současné době začali s dodávkami čipových sad Nvidia 750/780a, které jsem již měl možnost vidět v provedení ASUSu. Test připravím v dohledné době. Alternativu na platformě AMD tedy opět máme a kdo chce provozovat SLI na AMD, je tu možnost.
V současnosti je ale v centru pozornosti platforma Intel a zde se Nvidii také příliš nedaří, což je dáno jednak současnou situací mezi Intelem a nvidií, která je špatná a také tím, že Intel má zkrátka velice povedené vlastní čipové sady, které drtivě převládají. Čipové sady Intel pak trpí stejným problémem jako na AMD, jsou dražší a více topí. Nic na tom nezměnila ani novinka v podobě 790i, která je bohužel jen pro DDR3. Srovnání s Intel X48 uvedeme již tento týden. Intel X48 máme jako pro DD2 tak pro DDR3.
Hlavní pozornost se ale dnes soustředí na čipové sady s integrovanou grafickou kartou. Zde v současnosti začíná být vliv budování platforem. AMD i Intel unikají. V současnosti navíc AMD780G vládne výkonem a dokonce i cenou ve srovnání s GF8200 i 8300. Nvidia sice nabízí technologie jako Hybrid Power a Hybrid SLI, ale v současnosti leader trhu Intel začíná spíše více spolupracovat s AMD-ATI a samotná mobilní platforma AMD je hodnocena velice kladně. V této situaci tak není divu, že čipové sady Nvidia zrovna nelámou prodejní rekordy. A aby toho nebylo málo je docela dost možné, že se současným Nvidia 780/790i končí čipové sady Nvidia na platformě Intel úplně. Nvidia totiž stále nemá licenci na výrobu čipových sad pro procesory Nehalem a novou patici. Navíc také není jasné, zda Intel vůbec o Nvidia SLI nějak moc stojí, jak se o tom často mluví. Víceméně to samé můžeme mít zadarmo bez problémů od AMD-ATI a také toho náležitě využívá a to nemluvíme ani o tom, že již letos uvidíme první grafické karty Intel z projektu Larrabbe. Nvidia tak hledá cestu pro další existenci svých čipových sad a tou by měla být spolupráce s firmou VIA, o které jsme už několikrát hovořili. V současnosti to ale s čipovými sadami Nvidia nevypadá příliš růžově a Nvidia se stává obětí souboje Intel a AMD a jejich budování vlastních platforem a celkově vzato s tím nemůže vlastně moc dělat ...
V současnosti kolem společnosti Nvidia panuje mírná nejistota ohledně dalšího budoucího směřování. O výkonu současných i budoucích grafických karet nikdo nepochybuje, otázkou jsou spíše věci okolo. Klíčem k rozuzlení se zdá být, jak to bude se spoluprací s VIA a následně se vztahy s Intelem a s AMD, na jejich platformy výkonné grafické karty Nvidia jaksi výhradně spoléhají. Osobně bych ale zatím nedělal ze současné situace žádné velké drama, alespoň do doby, než přijde Intel s Larrabbe. Nvidia prodává nejvíce grafických karet ve své historii, což vynahrazuje horší situaci v čipsetech, ovšem už konec letošního roku by mohl naznačit, jak to bude u společnosti Nvidia dále a kam se zaměří ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|