Tento názor nezaznívá poprvé, avšak protože rok 2009 bude nástupem 3D technologií, je na místě se tím zabývat.
Společnost NVIDIA už delší dobu představuje a prezentuje svou představu 3D technologie. Ta je hotová a připravená k prodeji hned, jak na trhu budou LCD 3D monitory na trhu. Nejprve je nutné zdůraznit, že zatím neexistuje jednotný postup ve 3D u všech výrobců, je však téměř jisté, že během roku 2009 dojde k postupnému sjednocení, či alespoň k náznakům sjednocení. NVIDIA se 3D technologií zabývá oficiálně v prezentacích více než třeba ATI, která tomu zatím nechává volný průběh, ačkoliv z mnoha prezentací jasně vyplývá, že s podporu 3D AMD-ATI v roce 2009 normálně počítá. Přístup k tomu je však odlišný a právě to je terčem kritiky technologie NVIDIA 3D. NVIDIA prý jde svou představou a propagovanou technologií proti proudu celého odvětví.
NVIDIA totiž zvolila aktivní brýle (tedy tedy brýle s displaji). Ty, pokud chcete používat 3D v souvislosti s NVIDIA grafikami, si musíte pořídit a stojí zhruba 3000 korun. Jenže zvolená technologie nemá podle mnoha názorů do budoucna příliš dobré vyhlídky. Princip, který NVIDIA zvolila, je totiž docela starý a aktivní brýle tu už několikrát byly. Tato technologie je ale údajně uživatelsky nepohodlná, způsobuje mnoha uživatelům obtíže, jako je nevolnost a podobně. Ačkoliv v případě NVIDIA jsou tyto aktivní brýle asi ze všech nejdál a funguje to dobře (alespoň co se dalo vyzkoušet), nelze říci, že je to úplně ideální technologie. V současné době se totiž od technologie aktivních 3D brýlí ustupuje. Už dnes si můžete užít 3D, třeba s i grafikami ATI a se speciálním monitorem od jedné americké společnosti a příslušným ovladačem k ATI kartám. Bohužel tyto monitory nejsou jinde než v USA k sehnání. K této technologii vám ale stačí obyčejné neaktivní 3D brýle.
O tom, že vývoj je možný a NVIDIA bude moci fungovat i bez aktivních 3D brýlí, nepochybuji ("DD"). Uživatelské pohodlí neaktivních brýlí doplňuje ještě otázka ceny. Asi uznáte, že přikupovat si k 3D LCD monitoru, který nebude nijak zvlášť cenově lišit od současných běžných LCD a klidně může stát oněch 4000 - 8000, ještě aktivní 3D brýle za 3000 korun, je nesmysl. Nabízí se docela dobré srovnání - fyzikální akcelerátor Ageia PhysX. Taky si téměř nikdo nekupovat další kartu do počítače za 4000 - 6000 korun. Osobně si myslím, že aktivní brýle jsou opravdu dlouhodobě nesmysl - jako zákazníci si přejeme jediné - smíříme se s nákupem 3D monitoru, ale pak už další investice nechceme, 3D obraz by nám pak měla poskytnout každá herní grafika, jedno jestli od zelených nebo červených a k používání 3D by měly stačit obyčejné 3D brýle za pár korun a nemusí být nutně jen papírové. V této jediné podobě je rozšíření 3D v roce 2009 možné. Důvod, proč dnes NVIDIA 3D vypadá jak vypadá je, že NVIDIA by ráda samozřejmě na této technologii, kterou teď ATI ani Intel oficiálně nemá, trhla co nejvíce. Jenže nejsou 3D monitory a až na trhu budou, konkurence jistě své 3D řešení uvede. Neexistuje důvod, proč by ATI nebo Intel nepodporovali 3D zobrazení jako NVIDIA grafiky, ale bez speciálních drahých aktivních 3D brýlí. Jenže to už asi bude právě jen otázka ovladačů karet zdarma, na čemž samozřejmě výrobce karty ani čipu nic nevydělá. Současný koncept NVIDIA není jako takový obecně prosaditelný (nemá také oficiální srovnání) a pro zákazníka nějak zvlášť výhodný. To nic nemění na tom, že teď na přelomu let 2008/2009 je 3D NVIDIA jedinou oficiální podobnou funkční 3D technologií od velkého výrobce z velké trojice grafických producentů. Jenže nedostatek 3D monitorů na trhu způsobil, že toho NVIDIA není schopna využít. S rozšířením 3D monitorů však už bude pozdě, protože konkurenční výrobci uvedou technicky pravděpodobně jednoduší (doufejme) 3D řešení, právě bez potřeby drahých aktivních 3D brýlí a tedy bez větších nákladů pro zákazníka. Horší, a snad nepravděpodobný scénář je, že by každý výrobce, NVIDIA, AMD-ATI a Intel měl vlastní navzájem nekompatibilní aktivní 3D brýle :).
Zdroj: The Inquirer
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|