Pokud by se tohle potvrdilo, Intel a NVIDIA by měly opravdu obrovský problém. Jak to tedy je?
Společnosti NVIDIA a Intel nejsou známy svým vstřícným přístupem k zákazníkům, natož k partnerům. A už vůbec ne ke konkurenci a fair play konkurenčnímu prostředí jako takovému. Obě firmy mají bohatou historii pokusů či dokonce přímo dokázaných přečinů porušování antimonopolních pravidel a poškozování zákazníků apod. V případě NVIDIA to zatím končilo jen u pokusů, protože firma není natolik významná a výsadnější postavení na GPU trhu jí spadlo do klína nikoliv její zásluhou, ale hlavně proto, že AMD mělo problémy a Intel se nesnažil dost. Nicméně snahy typu GPP, kdy se snažila ukrást design ne-referencí pro sebe a zablokovat AMD modely, což musela rychle ukončit, když se vše provalilo. Nebo její chování vůči novinářům, kteří si dovolí psát jako DDWorld.cz nezávisle a objektivně. Či její přehnaně agresivní marketing, dnes už často za hranou lhaní. Zkrátka NV má pověst a přístup takový, že by se nějaká nekalá dohoda dala očekávat.
Intel je pak kapitolou sám pro sebe, historie firmy je plná porušování antimonopolních pravidel, zejména proti AMD, kterému zabránil v nástupu už v první dekádě tohoto století. Díky tomu si Intel zařídil výnosnou následující dekádu prakticky bez konkurence a téměř zničil PC platformu stagnací vývoje. Že současná situace je z hlediska nástupu AMD pro Intel mnohem závažnější, o tom není sporu. I proto se snadno věří, že by Intel a NVIDIA mohly mít nějakou dohodu proti AMD. O co tedy údajně jde?
- Intel s NVIDIA bránily nástupu AMD GPU do notebooků?
Podle poměrně známého a zavedeného polského serveru PurePC, měla prý existovat dohoda mezi oběma hlavními hráči na mobilním trhu, podle které mobilní grafické karty RTX 2070 a RTX 2080 měly být vyhrazeny pouze Intel platformě. Pravdou je, že „z nevysvětlitelného“ důvodu se nikdy neobjevil žádný notebook s AMD RYZEN 4000 procesorem, který by měl výkonnější než mobilní RTX 2060 grafiku. Někteří se to snažili vysvětlit tím, že RYZEN 4000 procesory měly pro GPU jen PCIe 3.0 s 8linkami. Takže by prý výkonnější GPU mohly být limitovány (což není pravda).
- Jaká je realita? Čemu věřit?
Obě firmy se proti tvrzení PurePC okamžitě ohradily. A musím říci, že v tomto případě jsem na 99,9% přesvědčen o tom, že žádná taková dohoda skutečně neexistovala. A to hned z několika důvodů.
V první řadě, pokud by taková dohoda existovala, nepodařilo by se jí utajit. V případě Intelu se nedaří utajit už dlouho vůbec nic. U NVIDIA to není jiné. Obě firmy trpí nevídanými úniky informací, takže jednoduše podobná dohoda by byla jen veřejným tajemstvím. A určitě by o tom dávno, a jako první, informovala mnohem významnější média, než malý polský web-magazín o počítačích (nic proti).
Dalším důvodem, proč existenci té dohody nevěřím je fakt, že Intel nesnáší NVIDIA. A tím myslím, že Intel opravdu nenávidí firmu NVIDIA. AMD je sice zdaleka největší konkurence dnes, ale v mnoha věcech s Intelem spolupracují. Stále nese pochodeň jménem x86, vyměňují si technologie atd. Navíc téměř celá současná grafická divize Intel, jsou lidi z AMD, které by Intel nezískal, pokud by s tím AMD vysloveně nesouhlasilo, takže pro Intel není výhodné korektní vztahy s AMD dnes jakkoliv ohrozit.
NVIDIA ovšem v minulosti několikrát vyhlásila Intel za zbytečný atd. Nebýt toho, že NVIDIA dělá PC grafiky, tak by s ní Intel nechtěl mít nic společného. Intel se nijak netají tím, že chce NVIDIA vystrnadit ze své platformy, speciálně z mobilní, kde nové integrované grafiky ale i neintegrovaná GPU Intel, prostě budou znamenat, že GPU NVIDIA (ani AMD) nebudou již potřeba. Současně chce Intel zaútočit na NVIDIA komplexní platformou i v HPC.
- Dohoda Intel a NVIDIA je nepravděpodobná – z mnoha důvodů
Jinými slovy, nevěřím tomu, že by se dnes Intel bavil s NVIDIA o jakékoliv spolupráci. Tedy nad rámec nejnutnější základní technické spolupráce ve smyslu, aby GPU NVIDIA běhaly bez potíží na Intel platformě. NVIDIA by sice měla určitě větší důvod zabránit AMD v nástupu na mobilní trhu, protože NVIDIA tam má dnes prakticky výsadní monopol, ale protože by se s ní Intel o tom nebavil, pochybuji, že prostě nějaká dohoda byla. Navíc NVIDIA potřebuje prodávat GPU a je jí celkem jedno, jestli to bude v kombinaci s AMD nebo Intel procesorem. NV dokonce dnes své nejvýkonnější pracovní stanice prodává sama s EPYC procesory od AMD. Její nové mobilní RTX 3000 grafiky jsou představeny v nejvýkonnějších mobilních počítačích prakticky výhradně s AMD RYZEN 5000 procesory atd.
Prostě považuji zprávu magazínu PurePC za nesmysl. A nebezpečnou spekulaci a chtěl bych vidět opravdu pádný důkaz, či spíše potvrzení z některých prověřených zdrojů a magazínů. Ale nic takového se zatím neobjevilo.
Intel a NVIDIA nejsou žádní svatouškové, ovšem podobná monopolní dohoda by ani pro ně neměla v praxi žádný význam. Natož aby potenciální přínos stál za ohromné riziko, pokud by se všechno provalilo. Intel má doživotně nad sebou dohled antimonopolních úřadů za své porušování pravidel speciálně proti AMD v minulosti. Navíc se s AMD dohodl už dávno a slíbil, že bude hodný. A korektní vztahy mezi oběma společnostmi dnes fungují. A jakkoliv speciálně v oblasti OEM Intel hodně natahuje pravidla do šedé zóny, nejsem si vědom toho, že by Intel zkoušel své staré triky. Ani kdyby chtěl, tak nemůže, protože v dnešní době by to prostě neutajil, a byl by z toho takový průšvih, že by se z toho nemusel vylízat. Navíc, co si budeme povídat, Intel nemá ani žádný produkt, který by dnes AMD dokázal plně konkurovat, takže je bezpředmětné se snažit produktově omezit AMD, když sám nemá co nabídnout.
A pokud se ptáte, proč nebyly notebooky s RYZEN 4000 procesory osazovány výkonnějšími GPU než mobilní RTX 2060? To není tajemství. Z hlediska kapacit dodávaných čipů, prostě OEM výrobci notebooků nebyli schopni zajistit takové dodávky, aby mělo smysl uvádět takové modely – nebyly by k sehnání. Jak dobře víte, ono bylo občas složité sehnat i těch pár existujících jinak výborných modelů notebooků s RYZEN 4000 – poptávka po nich byla velká a zaslouženě. Vůbec nejlepší notebook roku, byl právě s RYZEN 4000 a RTX 2060 v podobě ASUS Zephyrus G14. Poptávka po AMD v noteboocích stále roste. A letos na CES 2021 byla představena rekordní nabídka notebooků s RYZEN 5000, kdy high end modely s RTX 3080 nejsou žádnou výjimkou. AMD navýšilo výrobu čipů opravdu mohutně, výrobci představili už teď o polovinu více designů než bylo těch s RYZEN 4000. Takže vše je a byla otázka výrobních kapacit a objemu dodávek procesorů AMD.
Navíc nikdo dnes nemůže ignorovat prostý fakt, že AMD má nejlepší procesory na trhu. Všude a ve všem. Včetně těch mobilních. Vlastně speciálně mobilních, kdy díky mnohem lepší efektivitě v těch 15 – 45W, na které jsou notebooky omezeny, má AMD prostě lepší výkon, než cokoliv od Intelu. Každopádně PurePC by měl přijít s hodně dobrými důkazy na své tvrzení, protože to není OK. Ano, existují hodně podivné vztahy a dohody v OEM sféře, kdy někteří výrobci vůbec nenabízí rozumné AMD sestavy a notebooky. Jsou to speciálně výrobci jako DELL a jeho ALIENWARE nebo RAZER. Ale to je jiná věc. Pořád souvisí i s těmi dodávkami, kdy AMD prostě jede absolutně na limit. Intel má jediné štěstí, že AMD je takhle omezeno, protože jediný důvod, proč se dnes Intel stále osazuje, je že zbyl. AMD nedokáže se současnými kapacitami výroby zajistit více než 35%, možná maximálně tak 40% světové poptávky po počítačových CPU. Nicméně z hlediska produktů samotných, pokud dnes chcete nejlepší notebook, nejlepší desktop, nejlepší server či pracovní stanici, chcete ho s procesorem AMD. Taková je produktová realita. A všichni to ví. Nějaká dohoda Intel s NVIDIA proti AMD, je tak za současné situace z mnoha mnoha a mnoha důvodů prostě nesmysl ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|