Hodnota firmy je vyšší než GDP většiny zemí, vyšší než hodnota AMAZON a TESLA dohromady.
Být na správném místě ve správný čas je zásadní. NVIDIA poslední kvartály předvádí, jak vypadá extrémní případ podobné šťastné pozice. Firma objektivně nemá v mnoha směrech zdaleka nejlepší GPU na trhu, a dokonce ani nejlepší a nejvýkonnější AI řešení na trhu. Natož aby grafické karty nebo AI GPU této firmy byly nějak cenově výhodné pro jejich zákazníky. Ovšem to zjevně ničemu nevadí. Na rozdíl od v mnoha směrech lepší a prakticky vždy výhodnější konkurence, speciálně AMD Radeon nebo Instinct, má NV mnohem agresivnější marketing a už delší dobu své nejen AI produkty fyzicky dostupné a v mnohem větších počtech, než konkurence. A to rozhoduje. Protože se na jejich produkci naprosto soustředí a nevyrábí prakticky nic jiného.
A protože AI horečka je jako každá jiná zlatá horečka, firmy nakupují AI řešení bez ohledu na jejich ceny, výhodnost, nebo zda je opravdu potřebují. Prostě to má jejich konkurence, tak to chtějí také a čím více, tím lépe, jen aby nezaspali, pokud by se náhodou na AI začalo někdy vydělávat. Ovšem mimo NVIDIA a trochu AMD, nikdo na AI dnes moc nevydělává. To je prostý fakt. NVIDIA si tak může účtovat naprosto absurdní ceny a z 26 miliardy příjmů za poslední kvartál tak udělala neuvěřitelných 14,9 miliardy čistého zisku. Naprosto nevídané hospodářské výsledky, které dalece překonávají i nejvlhčí sny finančních analytiků a investorů.
Přes 22,5 miliardy dolarů za poslední kvartál bylo jen z datacenter, tedy téměř výhradně z AI produktů a doplňků k nim, jako například Networking. Ostatní tradiční segmenty NV prakticky stagnují. Herní grafiky udělaly pouhých 2,647 miliardy příjmů, přičemž prodeje herních grafik NV fakticky nerostou, ale vysoké ceny udržují vysoké a stabilní příjmy, zejména díky praktickému monopolu na poli OEM, který dnes NV má. Hlavně v mobilní oblasti. Profesionální grafiky lehce vzrostly, ale se 427 miliony je to velmi malý segment podnikání pro NV, stejně jako oblasti Auto a OEM. Tradiční produkty NVIDIA se prostě dnes prakticky nepodílí na současném růstu firmy a NVIDIA se právem nazývá AI společností, protože nikdo ani vzdáleně nevydělává dnes na AI tolik, jako NV.
Kdysi hlavní business herních grafických karet nyní tvoří pouhých 10% příjmů celé firmy. A na čistém zisku se bavíme o zanedbatelném 1%. Jen ze síťového businessu NV utržila mnohem víc, než z celých herních grafik a zisk byl v tomto segmentu také vyšší než z herního HW. Pokud by NVIDIA vůbec nedělala herní grafiky a všechno vrhla jen na AI, udělala by jako firma větší příjmy a zisky. Současně ale můžeme bezpečně říci, že pokud by rozdávala své herní grafiky zadarmo, včetně RTX 4090, prakticky by si toho v příjmech a ziscích ani nevšimla a stále by jako celek extrémně vydělávala. To je dopad AI produktů, a faktu, že NVIDIA byla ve správný čas na správném místě se správnou, a hlavně početnou agresivní nabídkou pro novodobé zlatokopy a hledače AI štěstí. Něco, co konkurence prostě nezvládla. Intel vůbec ne, ale to nikoho nepřekvapuje, protože Intel míjí trendy a plány už celou dekádu. Jediné AMD má technicky solidní nabídku, v mnoha směrech i výkonnější a efektivnější než NV a veze se na tom rozjetém AI vlaku alespoň ve třetí třídě. Ovšem drtivou většinu AI vlaku okupuje bezkonkurečně NV. AMD to navíc bude mít složité vzhledem k financím, které nyní generuje NV a zaměření obou firem.
NVIDIA je nyní absurdně 9x větší firmou než AMD, a dokonce 19x vyšší než Intel (ano, tržní kapitalizací je AMD hodnotnější než Intel. Konkrétně 260 vs 128 miliard dolarů, což se s ohledem na současnou ziskovost a produktovou nabídku obou firem nelze vlastně moc divit. Ale je pravdou, že růst a současná hodnota NV nemají historicky precedent na trhu obecně, snad jen dávná „dot com“ bublina se tomu hodně podobá. NV má nyní větší hodnotu, než firmy AMAZON a TESLA dohromady. 4x větší hodnotu než samotná TESLA, 10x větší hodnotu než Qualcomm, větší hodnotu než GDP Canady a většiny států atd.
Hodnota akcií NV poskočila aktuálně na 1040 dolarů z 305 před rokem a 36 dolarů z doby před pěti lety. Ještě v roce 2022, kdy spadl grafický trhu a skončila těžební horečka, akcie NVIDIA byly kolem 120 dolarů. Nyní míří na desetinásobek. Firma se tak rozhodla rozšířit/rozdělit akcie v poměru 10:1, tedy jedna akci bude mít desetinovou hodnotu, ale bude jich 10x více, aby tak oslovila i menší investory. NVIDIA má nyní hodnotu 2,3 bilionu dolarů, překonala tak Google (2,2 bilionu) a dotahuje se na Apple (2,9 bilionu) a Microsoft (3,2 bilionu). Většina z nejhodnotnějších technologických firem je současně zákazníky NVIDIA a platí ten její rekordní růst firmy, protože nakupují ta AI GPU řešení. Ale kromě NV na tom nikdo z nich nevydělává. Zatím, než najdou nějaký způsob, jak na AI vydělat a nechat uživatele to zaplatit.
- Další růst nebo přijde krach AI?
Otázkou je, kam až může růst. Samozřejmě pokud by nárazově splaskla bublina AI, mělo by to drastický vliv na příjmy a zisky firmy. A jak rychle narostla, tak by rychle spadla, když prostě z 26 miliard příjmů připadá 22,5 miliardy na AI/datacentra. Současně však má už nyní NV vyděláno tolik, že jí to pravděpodobně nemusí moc trápit, jen to prostě bude vypadat blbě z hlediska finančních výsledků, kdy bez AI businessu by byla NV prostě tam, kde vždycky, tedy něco mezi 4 – 8 miliardy příjmů za kvartál a obvyklou marži i zisk jako mají ostatní. Pro nadcházející kvartály se však zjevně NV může na pokračující zlatou AI horečku dále plně spoléhat.
Minimálně v tuto chvíli nic nenaznačuje tomu, že by technologické firmy přestaly do AI datacenter lít peníze. A současně nic nenasvědčuje tomu, že by AMD, co by fakticky jediný konkurent se schopnými AI čipy, dokázalo vyrábět tolik AI produktů jako NV, aby se nějak projevilo konkurenční prostředí. Tedy NV muselo lepšími cenami bojovat o svou pozici apod. A kromě AMD nikdo jiný nemá ani vzdáleně něco tak schopného a výkonného v AI výpočetní/datacentrové oblasti jako NV. Ovšem AMD zjevně nehodlá obětovat výrobu všeho ostatního (RYZEN, EPYC procesorů či Radeon grafik) ve prospěch AI produktů, takže prostě v žádném případě množstvím AMD Instinct řešení nebude ani náhodou konkurovat počtům produkce AI GPU od NV. Očekává se tedy, že NV letos urve vyšší desítky miliard z AI trhu, zatímco AMD tak desetinu a pak už prakticky nikdo nic. A podle toho vypadají i očekávání.
NV v probíhajícím kvartále odhaduje další růst příjmů ze stávajících 26 na 28 miliard dolarů. Drtivá většina opět bude z AI/Datacenter. Firma také ty utržené peníze nejen ve velkém rozdělí mezi investory a zaměstnance, ale hodlá více investovat do vývoje AI a svých GPU. O tom v dalším článku.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|