Rekordně úspěšný rok pro NVIDIA a překvapivě ne tak špatný rok pro AMD. Držitelé akcií v pozoru.
Rok 2016 byl skvělý pro americké technologické firmy. Hodnota akcií roste do rekordních výšin a objevují se hlasy, že se na plný plyn řítíme do situace prasknutí velké akciové bubliny a nové světové hospodářské krize, kdy většina firem a akcionářů nedohlédne dále než do dalšího kvartálu, ale to je téma na jinou diskusi. AMD a NVIDIA mají za sebou překvapivě dobrý rok, ačkoliv asi stěží překvapí, že mnohem větší důvod k úsměvu mají u NVIDIA. Pravda, za hodně vděčí AMD, díky tomu, že v roce 2016 dobrovolně vyklidilo pole, aby své omezené prostředky věnovalo na dopracování zbrusu nových generací produktů, tedy ZEN procesorů a VEGA grafik. Naproti tomu NV v roce 2016 mohla přemýšlet tak akorát nad tím, kam ty pytle peněz nacpe, a tak si buduje svou hi-tech megacentrálu s pořádnými úložnými prostory ;).
- NVIDIA překvapila sama sebe a děkuje AMD
Ačkoliv NVIDIA neustále ohlašuje, že se zaměřuje jinam než na klasické grafické karty, pravdou je, že bez nich by nebyla nic. Jen za grafické karty GTX utržila v Q4 naprosto rekordních 1,348 miliardy dolarů! Což je o 8% více než v Q3 a o 66% více meziročně? A všichni vědí, co se stalo … AMD totiž společnosti NVIDIA kompletně vyklidila pole v segmentu nad 250 dolarů a stala se tak marketingově neviditelnou. NVIDIA rázem získala během roku 2016 monopol na grafické karty ve vyšším než středním segmentu, a to ji umožnilo rozjet i business s prodeji svých vlastních grafik, které v referencích prodává dokonce s příplatkem proti nereferencím a svůj TOP model TITAN X do běžných obchodů ani nedodává a prodává si jej sama. Marže z GPU jsou tak na nevídaně rekordních úrovních. Výsledek tak přesně odpovídá situaci, kdy zájem o výkonná PC hardware je taktéž rekordně vysoký a nikdo kromě NVIDIA nenabízí high end grafiky.
NV se ale docela daří i v dalších odvětvích s výjimkou OEM segmentu. Druhou nejvýdělečnější oblastí jsou data centra s 205% meziročním růstem, daří se i oblasti profesionální vizualizace a automobilovém průmyslu, ačkoliv tady jsou příjmy proti klasickým grafickým kartám zanedbatelné. Celkově za svá GPU řešení všeho druhu utržila NV 1,85 miliardy dolarů. Celkově byl uplynulý kvartál pro NV nejúspěšnější v historii s celkovými tržbami 2,173 miliardy snadno překonalo konkurenční AMD, kterému může za velkou část příjmů poděkovat. Stejně tak skončil rekordně celý rok. NV si tak vytvořila velkou finanční rezervu, kterou může v následujících letech použít ať už na produkty nebo na marketing.
- AMD překvapilo: rok téměř bez novinek ale s vyšší tržbou?!
Obecně se vědělo, že rok 2016 bude pro AMD přežívací. Procesory, co by klíčový produkt AMD, jsou stále jen starou generací a AMD obětovalo rok 2016 pro dokončení ZEN architektury, která by ale měla hodně změnit. Kromě pár zajímavých novinek v oblasti APU procesor, které si navíc AMD nechalo jen pro OEM, se vlastně nic zajímavého na procesorovém trhu od AMD neobjevilo.
AMD tak drží nad vodou hlavně GPU. POLARIS grafické karty byly jedinou významnou novinkou AMD za celý rok a podařilo se jim na trhu uspět, ačkoliv bohužel marketingovými zdroji nedokáže AMD konkurovat NV. A i když tam, kde se POLARIS grafiky objevily, a jsou dnes objektivně lepší a výhodnější než PASCAL grafiky NVIDIA, prodává se více NV grafik než AMD. Marketingové zdroje prostě chybí a výsledkem je tak nerovný souboj ovlivňující samozřejmě i celkové prodeje. Zájem o GPU AMD je přesto solidní, jako skvělé rozhodnutí se ukázalo nabídnout kompletní platformu pro výrobce konzolí atd. AMD tak v Q4 2016 skončilo s příjmy 1,11 miliardy dolarů a provozní ztrátou 8 milionů dolarů (51 milionů celkem). Celkově ale rok 2016 skončil s 4,27 miliardami příjmů, 497miliony celkové ztráty (způsobené hlavně odpisy), což je ovšem v obou případech znatelně lepší výsledek než v roce 2015. AMD tak obecně v roce 2016 překvapilo, kdy s minimální produktovou nabídkou omezenou jen na nízké cenové segmenty s neexistujícím marketingem dokázalo přežít. Přežít do roku 2017, ve kterém se ale hodně věcí změní a který napoví, zda se AMD otřepe a bude prosperovat v dalších letech. Rok 2016 hlavně ale dal ochutnat, co by byl trh bez AMD … hlavně na poli grafik vidíme, co se stane, když není v některých segmentech konkurence, konec konců to samé vidíme už roky na procesorovém trhu. Přesto se najdou obrovští ignoranti, kteří, aniž by jim jedna nebo druhá firma patřila, tak se radují nad situací. Rok 2016 ukázal jasně, jak moc je třeba, aby se AMD dařilo … protože jestli ne, odneseme to všichni jako zákazníci ať už si jdeme koupit AMD, Intel nebo NV produkt ….
Vtipné je, že když se snažíte o objektivní přístup a mluvíte o AMD produktech stejně jako o Intelu a NV, tak jste za fandu AMD.
Přiznám se, že zase mlátím hlavou do stolu a v roce 2016 jsem propásl další možná životní příležitost. Na druhou stranu, z důvodů, aby mě někdo nemohl pro jednou skutečně oprávněně nařknout z neobjektivity, tak se investicím a osobnímu zainteresování do firem o jejichž produktech píši, vyhýbám. Objektivita je hezká věc … ale vážně drahá.
Pokud investujete do akcií, tak NVIDIA i AMD byly skvělou příležitostí v roce 2016. NVIDIA vystoupala z 25 dolarů na 115, tedy hodnota je více než 4,5x vyšší. V posledních dnech však NV jako jedna z mála technologických firem oslabuje, a to i přes publikované rekordní výsledky. Důvodem je zkrátka očekávání, že s návratem AMD grafik do vyšších segmentů půjdou zisky a příjmy výrazně dolů. Nicméně všichni víme, že k tomu dříve, než v průběhu Q2 tohoto roku, nedojde. Takže ještě celé Q1 a část Q2 bude mít NV výsadní bezkonkurenční pozici a případně panikařit bude čas až v Q2 a Q3, kdy už bude naplno obnoveno konkurenční prostředí (alespoň z pozice nabídky produktů).
Skvělou investicí bylo v roce 2016 ale hlavně AMD, kdy se jeho akcie propadly až pod zanedbatelné 2 dolary! Nyní je na 13 dolarech a stále roste, protože má rozhodně kam. Téměř 7x vyšší hodnota zní sice zajímavě, ale obecně se věří tomu, že s nástupem RYZEN procesorů, RYZEN APU, nových platforem pro XBOX One Scorpio a hlavně nových VEGA grafik, bude konec roku 2017 znamenat zajímavější hodnoty. Nicméně Q1 2017 bude ještě určitě malá „katastrofa“ … jen staré výprodejové CPU, které navíc už skoro v obchodech nejsou, jen POLARIS grafiky téměř bez marketingové podpory a žádné výkonné grafiky. Až v březnu na trh dorazí první RYZEN procesory a AM4 desky, ale zatím půjde o dražší produkty, takže se neočekává tak velký dopad (i když v mizérii AMD může být i to málo vlastně hodně). V Q2 už ale bude RYZEN v plné síle v levnějších segmentech, hlavně ale i na serverech, v závěru Q2 představí AMD i RYZEN APU a hlavně dorazí VEGA grafiky. V Q2 se tak začne lámat chleba a v Q3 už by měly mít všechny hlavní novinky AMD plný dopad.
Zatím neznámou zůstává vliv Intelu, který potřebuje novou licenční dohodu pro své iGPU, která má hodnotu několika stamilionů dolarů ročně a k tomu ještě spolupráce zajišťuje zajímavý vliv. V březnu totiž končí dohoda Intelu s NVIDIA a podle aktuálních zpráva se Intel dohodl s AMD a dokonce prý chystá produkty Intel s AMD grafikami. Pro NVIDIA by tak ztráta Intelu měla v roce 2017 znamenat ztrátu přibližně 250 milionů dolarů ročně na poplatcích, hlavně však potenciální oslabení v souboji s AMD o to, kdo se bude více osazovat v hotových sestavách a hlavně NB k Intel procesorům, ačkoliv tohle bude otázkou asi až příští generace Intel platformy, tedy 10nm CannonLake příští rok …. Zajímavé časy před nám, i když v dnešní době si člověk může být jistý tak akorát tím, že si být jist ničím nemůže ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|