Jak jistě víte, NVIDIA se snaží bojovat na poli integrovaných grafik s platformou ION
ION v podstatě není platforma, je to jen označení pro čipovou sadu s Integrovanou grafikou. K platformě ji chybí procesor, který není přesně definován a v současnosti může být ION klidně ve spojení s Core 2 procesorem, stejně jako s Intel ATOM, se kterým jej dnes potkáme v 99,9% případů. Proč vlastně ION? Inu, Intel je sice s přehledem největší výrobce grafických karet, ale jejich funkčnost sráží ovladače, které Intel z nějakého důvodu neměl nikdy moc zájem ladit. Spousta věcí neběží. NVIDIA se naopak může opřít o své ovladače, protože podobně jako AMD-ATI, produkuje klasické herní grafické karty, kde jsou ovladače alfa a omega. NVIDIA ION alias GF9400M dokáže také akcelerovat HD video, za určitých okolností. Nečekejte, že vám půjde každé, musíte najít správný software, který skutečně akceleruje HD přes grafiku a ne přes procesor.
NVIDIA ION (9400M) by také měla nabídnout nějaký ten herní výkon. Ale pokud vám někdo tvrdí, že použitelný, tak vám maže med kolem pusy. Jen ve velmi omezených detailech a rozlišeních a jen některé herní tituly a je otázka, zda hry v takových nastaveních má vůbec smysl hrát, protože si skutečně nezaslouží označení použitelný výkon, navíc v kombinaci s Intel ATOM, který každý náznak výkonu zabije, se skutečně nedá o výkonu hovořit. Zkrátka Integrovaná grafika je pořád integrovaná grafika, takže nemůžete chtít vysoký herní 3D výkon. Na integrovanou grafiku má ale GF9400M výkon rozhodně slušný. NVIDIA ale již chystá na samý závěr roku ION2, ten by měl obsahovat novou integrovanou grafiku s označením G220 vyráběnou 40nm. Ta by měla mít až 2x tolik jednotek, než má 9400M dnes a také vyšší takty. Lze tedy očekávat, že výkon už zajímavě vzroste. TDP je stanoveno na 20W, což není na integrovanou grafiku úplně málo.
Kamenem úrazu ION dnes, i ION2, ale bude výkon procesoru. Jakkoliv může nabízet ION zajímavý grafický výkon, procesor Intel ATOM jej spolehlivě usmrtí. V této souvislosti se vytrvale spekuluje o tom, s jakými procesory vlastně ION2 bude spolupracovat. Vzhledem k tomu, že Intel nepovolil výrobu čipových sad NVIDIA pro procesory s architekturou NEHALEM, takže podpora Core i3/i5 není na pořadu dne a ION2 tak stále bude záležitostí Intel ATOM a Core 2, dokud budou na trhu. Spekulace neutichají ani kolem VIA procesoru, ale VIA je ve stavu, kdy o tom lze pochybovat a rozhodně můžeme pochybovat o tom, že by zvládala dodávat potřebná množství procesorů. Nicméně podpora VIA Nano procesorů rozhodně není nerealizovatelná. Poměrně divokou spekulací je i dokonce možná podpora AMD procesorů. Tomu určitě žádná licenční dohoda nebrání a i technicky neznám důvod, proč by ION nemohl v kombinaci se správnou paticí, s AMD procesory existovat. Problém je ale v tom, že AMD není Intel. AMD totiž připravuje vlastní platformu a na rozdíl od Intelu má integrované grafiky, které nabízejí potřebný výkon, kvalitní ovladače i podporu HD a tedy jsou plně srovnatelné s NVIDIA integrovanými grafikami. A tak vlastně po NVIDIA na platformě AMD nějak není poptávka. A to ani nemluvíme o tom, že Intel ATOM platforma má ve svém segmentu jasnou převahu, tedy zajímavý trh, zatímco AMD teprve začíná v tomto segmentu. AMD trh je tak malý a tedy asi ani výrobci základních desek by neměli zájem dělat ION pro AMD, protože by se to zkrátka nevyplatilo. Podpora AMD u ION2 je tedy sice technicky možná, že se ale objeví v praxi, o tom pochybuji.
Každopádně se solidním procesorem by ION2 (G220) s dvojnásobkem výpočetních jednotek proti současnému ION (9400M), už skutečně mohl mít použitelný herní výkon alespoň pro rozlišení 1280x800. Bohužel spíše než o výkon grafiky jde u netbooků o výkon procesoru pro běžné aplikace, který je velmi nízký a doufejme, že Intel a jeho nový ATOM2 nebo AMD nabídnout něco lepšího, než je v současnosti nejpoužívanější ATOM na 1,6GHz. Nicméně INTEL ani AMD v oblasti integrovaných grafik také nespí. Zejména u Intelu, jako grafické jedničky na trhu, v souvislosti s Larrabee a softwarovými teamy lze očekávat zlepšení situace ovladačů a Intel také šalamounsky vyřešil podporu HD videa včetně 1080p, o jehož akceleraci se na Intel ATOM platformě bude starat malý levný čip se spotřebou do 1W. Tak uvidíme. Ačkoliv osobně považuji netbooky za krok zpět ve vývoji, chápu, že některým mohou vyhovovat.
Pokud netoužíš hrát nejaktuálněší FPS tak ti ION nabídne výkon na hry dostatečný. Kromě Crysis a GTA IV zvládá vše v pohodě 30+ FPS, ale je jasné, že časem bude ATOM slabý.
99,9% ma Atom ? A to už se nepočítá Apple s 10% podílem, kde je na většině prodaných počítaču čipovka 9400M alias ION. Takže když se to bere kolem a kolem, tak je to vcelku uspesná platforma ;)
ION neni platforma.....uz bychom si to konecne moli uvedomit a neplacat stale dokola stejne picoviny. Pouze DD ma pravdu!
ION je platforma, mozna neni odlisena procesorem, ale urcite segmentem. Ale holt, kdyz si nekdo pojede svoje, tak je to jak hazet perly svinim...k nicemu. Integrovana grafika, kterou zminujes je 9400M a to na mobilnim cipsetu MCP79. Ale zrejme technologicky fanda dokaze technicke nazvy rozlisovat mnohem lepe a presneji.
EDIT:// uz jsi rovnez mohl zaregistrovat, ze Core i3 je a bude Core2, takze na ty nvidia nadale licenci mit bude. Stejne jako se spekuluje o ziskani licence na Core i5, kde nebude pritomen trikanalovy radic - hlavni zdroj sporu v ramci crosslicence Intel/Nvidia. zajimave jake zrejme overene informace se tady uverejnuji......
Na tomhle webu evidentně někdo nepochopil, že ION není pouze základ pro netbooky, ale především pro nettopy, kde má i větší podíl na trhu. Ve firmě mimochodem svižně přecházíme na ION s C2D procesory vyšší třídy a zatím si to nemůžem vynachválit. Už žádné bedny, do kterých člověk kopá pod stolem. Dle předběžným propočtů za rok ušetříme desetitisíce za energii, což není určitě částka k zahození. Nehledě na to, že ve finále to vyšlo ještě o něco levněji a samozřejmě i výkonově (po grafické stránce), než kdybychom zvolili platformu Intel (procesor + čipset + int. grafika). Jo a jen tak bokem, jsme jen lidi a sem tam uděláme LAN akcičku, kde hrajeme multiplayer hry bez sebemenších problémů - jasně, ne Crysis atp.
nechel by som byt tvoj zamestnanec A ak, tak by som si radsej do prace nosil moj 5rocny hp nx9020 s celeronM 1400, ten je totiz vykonnejsi. Aj ked je to pomale jak dve dive svine.
Já jenom prostě nechápu proč Intel takhle zbytečně nabízí prostor pro konkurenci netrvĎte mi že optimalizace ovladaču stojí tolik že si to intel nemůže dovolit
to neni jen o penezich ale hlavne o zkusenostech, spolupraci s vyvojari her a podobne. a intel dela zatim jen integrovane grafiky a od nich se neocekava zadna pokrocila 3d akcelerace a hrani her.
...planuje novy chipset, ktery se ma moznostmi blizit IONu, takze i on vidi celkem potencial v teto oblasti nasazeni Atomu. Myslim, ze DD je tak trochu vedle se svami soudy - min. v tomto urcite.
No tak od int. grafiky se opravdu nedá očekávat, že na ní 3D aplikace pojedou jak z praku. Ovšem u něčeho, co se chlubí podporou DX10, by se dalo očekávat, že půjdou aspoň spustit, což tak u třetiny aplikací na GMA nehrozí.
ale u GMA to neni potreba..stejne by tu hru neutahla na hratelnych fps ani v nejnizsim rozliseni na minimalni detaily, tak pro jistotu ani spustit nejde napsanou podporu dx10 ma jen aby marketingove nezaostavala za ostatnim igp..kdo vi vubec jaka ta podpora je, kdyz ani takovou hru nespusti sam ani neznam nikoho kdo by se pokousel neco hrat na GMAcku...
To já pár takovejch lidí znám(skutečně pár - jsou dva) a těm by stačila nějaká pět let stará střílečka, třeba COD2, kterou by to nejspíš utáhlo - jenže jestli jí to utáhne, to se nikdo nedozví. Je jasný, že u IGP to není hlavní priorita, ale pod pojmem "grafická karta" si představuju něco, na čem půjdou mimo jiné spustit i hry. Tahle sranda od Intelu je prostě polofunkční mrzák.
bratr má dźákladní desku od gygabite za 4500kč s integrovanou ATI HD 3200 serie s podporou DX10, ale naco to má DX10 když 50%her neutáhne hratelně i na DX9 ..
to samý nVidia s těma DX10.1 na novejch low end grafikách, 9400GT, 9500GT ... co tahle grafika muže zvládnout v DX10 ?
Ono to není, jestli to utáhne, ale z principu. U NVIDIE se z highend čipů vždy dělají ořezaná jádra a vznikají lowend grafiky, příklad. 9400GT a 9500GT. A když si vezmeš, že highend čipy mají podporu DX 10.0 a lowend čipy z nich vycházejí, bude ti asi jasné, že kdyby NVIDIA u 9400GT A 9500GT odstranila DX 10, zase by musela dávat do něčeho nelogického peníze. To je jako, kdyby Škoda udělala auto na pohon s bezolovnatým benzínem a udělala pak odlehčenou verzi a cpala do toho olovnatý benzín. Musíte přemýšlet, když něco píšete .
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!