Společnost NVIDIA se potýká s očekáváným propadem. Co chystá dál?
Všeobecně se to očekávalo. Firma v posledním kvartálu utržila 2,22 miliardy dolarů, což představuje 31% meziroční pokles z 3,2 miliardy před rokem. Nedařilo se hlavně na nejdůležitějším trhu, v oblasti herních grafik, kde NVIDIA vydělala o značných 39% méně, jen 1,055 miliardy proti 1,723 miliardám loni. Výrazně se také propadly ostatní segmenty firmy, zejména OEM řešení, a to rovnou o 74%. Daří se jen automobilovému průmyslu, ale ten stále tvoří jen okrajovou část příjmů. Propadají se DATAcentra, a to meziročně i mezikvartálně což je pro NV, pro kterou je tohle hlavní cílová oblast, varující.
Samozřejmě ač to vypadá na první pohled špatně, je nutné říci, že NV stále utržila 2,2 miliardy dolarů a vydělala 394 milionů dolarů. Ano, před rokem to bylo 3,2 miliardy a 1,24 miliardy čistého zisku, takže pořádný sešup. Jak ale mnozí jistě ví, NVIDIA se loni nacházela na vrcholu, k čemuž jí především pomohla situace u konkurence, která prakticky vyklidila pole a současně obecně nestandardní situace na grafickém trhu alias těžební mánie. Souběh těchto dvou věcí se už téměř jistě nebude opakovat. AMD se pomalu ale jistě vrací a těžební mánie zatím není naštěstí na obzoru.
Mnozí také podotýkají, že NVIDIA si výrazně vylepšuje výsledky svým zneužíváním dominantní pozice na poli GPU, kdy zvedla ceny nové generace GPU a navíc výrobci, kteří chtějí určité počty nových čipů, tak současně jsou nuceni odebírat i staré čipy, kterých má NV stále dost. Konkurenční AMD tak prakticky zejména na OEM trhu nemá prostor, navíc ještě nepředstavilo čipy nové generace, aby mohlo OEM partnery výrazně oslovit. Bez této situace, tedy v normální situaci, jaká panovala kdysi, by na tom NVIDIA byla podstatně hůře. A je velmi pravděpodobné, že věci se budou pro NVIDIA vyvíjet tím horším směrem, ale reálně prostě spět do standardní situace.
Připomeňme, že před tím, než AMD vyklidilo pozice, protože bývalé vedení firmy grafickou divizi prakticky zlikvidovalo, a tak v posledních 2-3 letech nebyly na trhu produkty, které by za normální situace vznikly a byly a samo AMD se zvedalo ze země, a také před vypuknutím těžební mánie, NVIDIA běžně dosahovala příjmů kolem 1,2 – 1,5 miliardy dolarů a zisků kolem 150-200 milionů za kvartál. Až v roce 2017, kdy AMD vyklidilo ty pozice a začala ta těžební mánie, souhra těchto dvou faktorů posunula NVIDIA tam kde je. A na to i mnozí partneři NVIDIA z řad výrobců karet upozorňují. Že růst a pozice NVIDIA nebyly taženy přirozeně, a tedy dobrými produkty, ale okolnostmi mimo kontrolu NVIDIA. A že až tyto okolnosti pominou, bude následovat návrat na zem. A to se právě děje.
Propad NVIDIA pravděpodobně bude postupně pokračovat v dlouhodobém horizontu. AMD se bude vracet pomalu ale jistě, a bude získávat zpět ztracená %, k čemuž pomůžou i novinky na poli procesorů, kterými si AMD dělá dobré jméno. A má samozřejmě větší smysl dávat k AMD procesoru AMD grafiku, zejména když se bavíme o 7nm CPU tak je nesmysl kupovat 12nm NVIDIA, ale jasnou volbou bude 7nm Radeon. Zejména na poli OEM ale AMD čeká tuhý boj, tam drží NVIDIA výrobce grafik a počítačů v mnoha případech doslova za koule, jak ukázala loňská GPP kauza. Situace na trhu se bude zkrátka stabilizovat. Ale ne na dlouho. Zdaleka největším nebezpečím pro NVIDIA je kromě posilování AMD na všech frontách, včetně datacenter (nejvýkonnější PC světa dnes vznikají bez účasti NVIDIA), je hlavně nástup grafik Intelu. Protože NVIDIA je bytostně závislá na Intel platformě, kdy však Intel doslova nenávidí společnost NVIDIA a tvrdě po ní půjde, jakmile bude mít co na poli grafik nabídnout. Prakticky vzato dostane NVIDIA ochutnat svou vlastní polívčičku, tak jak ona dnes jedná s OEM z pozice síly a dominance, a vytlačuje konkurenci, to samé jí přichystá Intel, který se jí bude snažit vytlačit ze své platformy. Z dlouhodobého hlediska nemá NVIDIA na klasickém grafickém trhu dobré výhledy a už vůbec ne výhled na to, že se vrátí na ty rekordní příjmy a zisky. Časy se pomalu ale jistě mění. Letos to jen začíná, příští rok to bude pokračovat v roce 2022 už bude situace nejspíše úplně jiná (tedy pokud Intel splní co plánuje). Co ale hodlá NV dělat v nejbližší době?
- NVIDIA chystá posílené TURING RTX grafiky?
Berte to jako spekulaci, ale některé informace jsou z celkem důvěryhodných zdrojů. NVIDIA nejspíše už tuší, jak je na tom nový Radeon NAVI. Podle realistických informací bude nový mainstreamový RADEON mít výkon až v úrovni RTX 2070, tedy na úrovni VEGA 64+, ovšem cena bude v okolí maximálně 300-350 dolarů. NVIDIA tedy bude potřebovat vylepšit nabídku, ale určitě nechce zlevňovat, protože to by velmi pravděpodobně poslalo příjmy z grafik ještě níže a vyšší prodeje by to nemusely vůbec kompenzovat, protože NVIDIA není připravena jít s AMD do souboje v ohledu poměru cena/výkon, ve kterém prohrává skoro všude.
Každopádně na stávajících cenových hladinách chce vylepšit současné modely. Kromě toho že již skončila s výrobou dvojí kvality čipů, kdy ty normální měly označení A, ty podřadné pak bez označení a putovaly na karty, které výrobci nesměli továrně ani taktovat. Nově tedy všechny kartou budou moci být OC edicemi. Zda to bude znamenat i konec těch dvojích cen, a tedy pokles na ty základní (většinou o 100 dolarů nižší částky), zatím nevíme. NVIDIA se ale chystá také zopakovat strategii s GTX 1000 modely, tedy osadit karty rychlejšími paměťovými čipy. RTX 2080 tedy dostanou 16GHz GDDR6 místo 14GHz. RTX 2080 Ti pak prý zůstane na 12GB, ale dostane 384-bit sběrnici místo 352-bit, tedy NV odemkne jádro. Údajně se také chystá RTX 2070 Ti, ale její existenci ještě žádný věrohodný zdroj nepotvrdil. Každopádně z hlediska výkonu prakticky neznatelné změny.
Současná nabídka grafik NVIDIA navíc nevypadá příliš ideálně, je sice novější, ale v mnoha případech stěží dokáže objektivně obstát vedle výrazně starší ale výrazně cenově zajímavější POLARIS a VEGA konkurenci. V některých cenových hladinách stále starší generace AMD grafik vede nejen cenou a výhodností, ale i výkonem. Nicméně TURING není konkurencí pro POLARIS/VEGA, ale pro NAVI. S tou se bude muset poměřovat jakou soudobou konkurencí, a to bude tvrdší oříšek. Objevují se tedy spekulace, že NVIDIA už letos představí něco lepšího než TURING, ale zatím tomu nic nenasvědčuje. Uvidíme v druhé polovině roku. Každopádně na tahu je hlavně AMD, které se vrací do standardních kolejí, již běží normálně vývoj atd. Letošní NAVI grafiky budou prvním produktem, který vznikl za již stabilizovanější situace ve firmě. Současně s ním AMD útočí na všech frontách, kdy pro NVIDIA je velmi nepříjemná zejména úzká spolupráce AMD se SONY a MS, které mu s architekturou NAVI pomáhaly, kvůli nasazení NAVI v nové generaci konzolí. Optimalizace her pro AMD v základu. Velmi nervózní je NVIDIA také z ohlášené spolupráce AMD s Google na streamovací platformě STADIA, která může změnit svět a připravit o zákazníky hlavně NVIDIA, protože ti už nebudou potřebovat výkonné karty NVIDIA, na hraní her jim bude stačit integrovaná grafika v AMD procesoru, protože o výkon se bude starat RADEON NAVI karta v serverech Google. Ale to je otázka následujících let.
Každopádně letos to ještě bude zajímavé ale jen mezi AMD a NV, ovšem pomalu a jistě se na poli a na trhu grafických karet začnou odehrávat změny a opravdu nevíme, jak to dopadne. Je možné, že už za dva roky bude trh úplně jiný, než je dnes …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|