V pátek večer došlo k zajímavému vývoji. NVIDIA na svém blogu uvedla, že ukončuje dohodu GPP!
Tak tohle je nečekaný vývoj …. Jen zopakujme, o co jde:
NVIDIA se před 2 měsíci pokusila natvrdo zneužít svého dominantního postavení a donutit tak výrobce, aby přestali používat své vlastní speciální značky, které doposud používali pro své produkty s různými GPU čipy, aby je vyhradili pouze pro NVIDIA. Jde zejména o značky jako ASUS ROG, Gigabyte AORUS či MSI GamingX. Tedy značky, které nejsou v majetku NVIDIA, zákazníci je znají, výrobci je draze celé roky budují a nadále propagují za své peníze, a protože NVIDIA má nyní dominantní postavení na trhu s GPU, samozřejmě by sloužily výhradně k propagaci NVIDIA GPU a společnosti AMD či Intel by tedy byli ve značné nevýhodě.
GPP (GeForce Partner Program) je kontroverzní v tom, že v podstatě vydírá výrobce, kteří díky vlastní hlouposti pomohli NVIDIA k monopolní GPU pozici, kdy jí dnes nemohou říci "ne" (jsou a ní z více jak 70% závislí). Problém je, že v rámci nové "partnerské dohody" GPP, NVIDIA výrobcům nenabízela nic, co by dosud neměli. Ale přesně naopak. Prostě jim dala ultimátum, že pokud nepodepíší a nevyhradí své značky speciálně pro NV (kdy moc dobře věděla, že vzhledem k podílům NV GPU produktů u těchto firem těmi značkami budou ty zásadní), tak jim prostě vezme dosavadní výhody spolupráce, včetně například přednostních dodávek GPU atd. Jinými slovy ASUS, Gigabyte či MSI v podstatě nepodepsáním přišli o konkurenceschopnost vůči sobě i firmám výhradně vyrábějící NVIDIA grafiky. Všechny tři firmy tedy podepsaly, ale rozhodně se tím nechlubily a odmítaly o tom hovořit.
Nicméně další firmy nepodepsaly. Především dva největší výrobci notebooků, společnosti HP a DELL se proti GPP ostře postavili a odmítli své hlavní značky spojit výhradně s NVIDIA, přestože v rámci nich dnes téměř ze 100% používají výhradně NV produkty, takže by se pro ně nic moc nezměnilo. To že odmítli však hodně o GPP vypovídá.
Společnost Intel pak podle našich informací připravuje právní kroky proti NVIDIA. Současně se proti GPP postavila většina médií (až na ta přímo ovlivňovaných společností NVIDIA, kteří buď celou věc vůbec nekomentovala nebo jen papouškovala NVIDIA a její vyjádření, že GPP je údajně ku prospěchu hráčů). Velký odpor však NVIDIA zaznamenala i ze strany zákazníků, a to včetně těch, kteří nakupují její karty. Ti totiž právem vnímají situaci jako omezování konkurenční nabídky. NVIDIA totiž nikdy nedokázala vysvětlit námitky proti GPP ... nedokázala, nebo nechtěla?
NVIDIA sice od začátku tvrdí, že GPP má prý přinést transparentnost a přehlednost a být tak ku prospěchu hráčů, nikdy však přesně nespecifikovala podrobnosti GPP, a hlavně neodpověděla na řadu otázek, což je tedy jasným opakem transparentního programu. Antimonopolní úřady po celém světě, zejména pak americká FTC a Evropská Komise obdržely množství stížností a podmětů k prošetření NVIDIA a okolností a dohody GPP, a ze zákona se jimi tedy začaly zabývat. Od začátku navíc i ze společností, které byly nuceny GPP podepsat zaznívá názor, že řada utajovanných částí dohody je pravděpodobně porušením zákona. Přesto vše nasvědčovalo tomu, že GPP bude vzhledem k dominantnímu postavení firmy realitou, že NVIDIA počítá s tím, že případně nějakou tu pokutu za zneužití dominantního postavení dostane, ale než se tak stane, tak jí to vydělá více. Společnosti GIGABYTE a MSI tak přestali již používat své AORUS a GamingX pro RADEON produkty, ASUS dokonce přišel s přejmenováním stávající ROG RADEON na AREZ RADEON. Jenže v pátek večer, 4.5. 2018, najednou NVIDIA přišla s překvapivým novým oficiálním oznámením!
- NVIDIA ukončuje GeForce Partner Program!
Na svém oficiálním blogu společnost NVIDIA uveřejnila příspěvek, s oznámením, že ukončuje GPP:
A lot has been said recently about our GeForce Partner Program. The rumors, conjecture and mistruths go far beyond its intent. Rather than battling misinformation, we have decided to cancel the program.
GPP had a simple goal – ensuring that gamers know what they are buying and can make a clear choice.
NVIDIA creates cutting-edge technologies for gamers. We have dedicated our lives to it. We do our work at a crazy intense level – investing billions to invent the future and ensure that amazing NVIDIA tech keeps coming. We do this work because we know gamers love it and appreciate it. Gamers want the best GPU tech. GPP was about making sure gamers who want NVIDIA tech get NVIDIA tech.
With GPP, we asked our partners to brand their products in a way that would be crystal clear. The choice of GPU greatly defines a gaming platform. So, the GPU brand should be clearly transparent – no substitute GPUs hidden behind a pile of techno-jargon.
Most partners agreed. They own their brands and GPP didn’t change that. They decide how they want to convey their product promise to gamers. Still, today we are pulling the plug on GPP to avoid any distraction from the super exciting work we’re doing to bring amazing advances to PC gaming.
This is a great time to be a GeForce partner and be part of the fastest growing gaming platform in the world. The GeForce gaming platform is rich with the most advanced technology. And with GeForce Experience, it is “the way it’s meant to be played.”
Je to celkem zajímavé čtení, protože NVIDIA ukončuje GPP stejně, jako jej veřejnosti oznámila (blogovým nepříliš detailním příspěvkem). Tedy s tím, že činí pravý opak toho, co říká. NVIDIA mluví o jasném označení, přehlednosti a transparentnosti, ovšem současně neodpovídá na spoustu důležitých otázek kolem GPP. Ukončení GPP je tak zahaleno dalším tajemstvím a přináší další spoustu otázek, zda je to skutečně ukončení a návrat ke stavu před ním, nebo jak to vlastně bude dál?!?
Mimochodem zajímavé je i oficiální NVIDIA vysvětlení toho, proč s GPP údajně končí. NVIDIA tvrdí, že spekulace, konstrukce a nepravdy kolem jejího GPP prý zašly příliš daleko, a raději než by se s nimi pouštěla do boje, tak ruší celý program! NVIDIA která se nikdy neštítila vystupovat proti novinářům, kteří ji objektivně kritizují, pomlouvat je u partnerů a snažit se je umlčet odstřižením od podpory, se najednou necítí na boj za pravdu? Pokud je GPP tak úžasné a přínosem pro nás zákazníky, jak nám jej NVIDIA líčí, tak přeci za dobré věci stojí bojovat. Anebo NVIDIA přiznává ukončením GPP, že nám všem lže a GPP není tak dobré?
Celé to oficiální vysvětlení je prostě blábol! NVIDIA marketing jednoduše dokáže sice prodávat grafiky, ale už nedokáže rozumně komunikovat s okolím, když na to přijde. Nedokáže prostě mluvit objektivní pravdu, což by často bylo proti zájmům NV, kdyby s tím začala, jako v tomto případě s GPP. Každý rozumně uvažující člověk totiž vidí, že sama NVIDIA se svým GPP programem od počátku minimálně mlžila. Na otázky neodpovídala, odmítala zveřejnit podrobnosti dohody, stejně tak nekomunikovali ani výrobci a tak dále. Jinými slovy, GPP, která prý měla přinášet transparentnost, byla ve skutečnosti přesným opakem. A nyní s překvapivým ukončením v té netransparentnosti NVIDIA pokračuje.
Celé vysvětlení o tom, jak zákazník měl mít jasný přehled, co kupuje a značka GPU prý neměla být schovaná za techno-žargonem, je naprostým žvástem a skoro bych řekl, že osobní urážkou všech zákazníků. Tedy pokud se nám tady NVIDIA nepřiznává, že řada z jejích nejvěrnějších zákazníků jsou naprostí idioti a mají problém s rozlišením mezi AMD RADEON a NVIDIA GTX produktem a kvůli nim tedy GPP vymyslela. Grafické karty jsou už dnes naprosto jasně označeny s velkými logy AMD či NVIDIA na krabicích a často i na PCB samotné karty. A pokud někdo podle toho nepozná, jaké GPU je na grafice ASUS ROG STRIX GTX 1080 nebo ASUS ROG STRIX Radeon RX VEGA 64, tak mu opravdu nepomůže, když se jedna grafika bude jmenovat ASUS ROG a druhá ASUS AREZ, protože to už vůbec nebude vědět, co to znamená! A tím se dostáváme k jedné věci …
- ASUS má problém? Co bude s AREZ grafikami?
I když budeme souhlasit, že především ASUS, MSI či Gigabyte v podstatě neměly na výběr, za což si ale mohou především sami svou neuváženou politikou preference a posilování NVIDIA jako dodavatele GPU v předchozích letech (protože to pro ně bylo výhodnější než AMD, které by bylo výhodnější pro koncové zákazníky), stejně nás mnohé mrzí, jak rychle dohodu podepsali a „hodili“ zákazníky a AMD přes palubu jen aby si zachránili kůži. Takže nejen že páchání zla přihlížely, ale místo boje proti němu se k němu připojily, protože prý neměly na výběr!
Všichni tři teď budou mít co dělat vysvětlit situaci, což je zajímavé obzvlášťe před COMPUTEXem, kde budou s novináři muset přímo komunikovat. Tedy společnosti Gigabyte a MSI to mají o něco snazší, protože k tématu GPP v jeho „transparentním“ stylu mlčeli a odmítali poskytovat informace. GIGABYTE jen jeden z nových RX 580 produktů neoznačilo jako AORUS, MSI pak ze stránek smazalo RADEON GamingX modely, což bylo z jejich strany doposud vše co proti AMD a v rámci líbání zadku společnosti NVIDIA aktivně podnikli. Nicméně ani jedna společnost se nevyjádřila, co vlastně bude dál. To ASUS však došel v ukázkovém líbání zadku společnosti NVIDIA nejdál a někdy se zkrátka nevyplatí být ak aktivní a lézt do té zadnice první ….
Společnost ASUS mám rád, je tam spousta dobrých lidí, kteří si o GPP myslí to samé, co všichni ostatní a bylo nám tak všem krajně nepříjemné, že spolu o ní nemůžeme mluvit a trapné to bude nadále. ASUS rozhodně díky své horlivosti v lísání se k NVIDIA, jen aby náhodou nemusel udělat dobrou věc a postavit se proti NVIDIA za zákazníky a partnery, má teď největší problém. AMD RADEON ROG produkty hodil přes palubu a vymyslel jim značku AREZ, což je mnohými vnímáno jako výsměch (zejména když existovaly RADEON ARES karty). Někteří tak ASUS ve stejném duchu přejmenovali na „ASUZ“. NVIDIA však nyní dohodu GPP údajně tedy ukončila, což by tedy znamenalo, že samozřejmě AREZ už nemá smysl. Kromě nákladů, zmatků a negativního vnímání celé značky, nemá co přinést. Takže jak ASUS celou tuhle trapnou situaci vysvětlí a napraví?
- Končí GPP opravdu, nebo ji nahradí utajená dohoda a vydírání?
Vzhledem k naprosté absenci transparentnosti kolem GPP a neschopnosti NVIDIA objektivně, transparentně a férově komunikovat, zůstává kolem GPP hodně otázek. NVIDIA sice oznamuje konec GPP, ale už neříká, co tedy bude dál. Vrací se věci ke stavu před GPP? Tedy že výrobci karet s čipy AMD i NV mají nadále plnou podporu a mohou nadále používat své ROG či AORUS pro všechny své produkty? Nebo NVIDIA potají chystá nějakou novou „GPP“, kterou se jen pokusí před veřejností a partnery co nepodepsali tu první, lépe utajit?
Nutno říci, že o GPP jsme se dozvěděli jen proto, že některý z výrobců (ASUS, Gigabyte nebo MSI), případně všichni tři, o této dohodě řekli AMD, a to pak poslalo upozornění a podmět k prošetření několika novinářům a dalším lidem směrem k veřejnosti, kteří o tom napsali. NVIDIA až poté rychle napsala stručný blog příspěvek o začátku GPP, ovšem bez uvedení odpovědí na spoustu otázek kolem GPP a dál už jsem to popisoval výše …
Bohužel stejně jako při uzavření dohody GPP, výrobci grafik zatím mlčí ke konci GPP, i když musíme být féroví. NVIDIA si vybrala k oznámení tak třaskavé záležitosti nejhorší možnou dobu, tedy začátek víkendu, navíc svátečního, kdy zkrátka skoro nikdo v dotčených firmách není v práci, takže těžko se o tom mohli poradit a vůbec nějak reagovat. Na to si budeme muset počkat několik dní. Snažil jsem se něco zjistit, ale právě vzhledem ke svátečnímu víkendu neočekávám žádné reakce dříve jak v průběhu týdne :(. Hodně zvědav jsem pak na ASUS, který rozhodně musíme sledovat, protože jeho kroky kolem AREZ parodie na ROG nám ukáží, zda je GPP skutečně minulostí. Pokud je pravda, že GPP končí, ASUS zcela jistě ukončí přejmenovávání RADEON ROG na AREZ, protože je to prostě hloupost. Pokud však nějaká forma tajné GPP a nátlaku NVIDIA bude pokračovat a NVIDIA nám tedy všem lže, bude AREZ značení pokračovat, a i GIGABYTE a MSI oznámí nějaké nové značky pro RADEON modely.
Doufejme, že tedy NVIDIA nelže a GPP je skutečně minulostí. Rozhodně by si však NVIDIA měla nastudovat, co to znamená transparentnost, když to slovo tak ráda používá. Protože GPP a její kroky kolem tohot jsou přesným opakem. Nemyslím si, že primárním důvodem proč se nečekaně rozhodla couvnut, je odpor nás zákazníků.
Hlavním důvodem bude případně ten odpor významných firem a naštvaných partnerů, i těch kteří podepsali, tak hlavně těch, kteří dohodu odmítli. Někteří totiž zahájili proti NV dlouhodobější tažení. Uvědomili si, že svým přístupem k preferování NVIDIA grafik v OEM počítačích a noteboocích sice vydělali, ale z dlouhodobého hlediska není NVIDIA spolehlivým partnerem. Musí tedy přijmout opatření, aby NVIDIA přišla o svou dominantní pozici a možnost výrobce vydírat. Někteří tak o něco snižují objednávky GPU NVIDIA pro budoucí systémy ve prospěch AMD GPU řešení, tam kde to konkurenční nabídka alespoň trochu umožňuje. Například Intel u nových malých NUC počítačů místo neintegrovaných NVIDIA čipů, které se doteď používaly, použije RADEON řešení atd. A pak jsou tady podměty k vyšetřování monopolního chování NVIDIA u FTC a hlavně Evropské komise, kdy především v Evropě si asi nikdo neumí představit, že by to NVIDIA za GPP pořádně neslízla.
V tuto chvíli tedy nevíme o moc více, než jen že NVIDIA stejně „transparentně“ jako GPP oznámila, tak ji náhle podle svých slov ruší. A prý si za to můžeme sami. NVIDIA dle svých slov chce pro nás pro všechny hráče jen to nejlepší … doslova “the way it’s meant to be played.” Co k tomu dodat? Tady si asi někdo myslí, že jsme vážně všichni padlí na hlavu, a že nám vážně k rozlišení mezi AMD a NVIDIA grafikou nestačí na krabici loga AMD a NVIDIA. Situaci budeme dále sledovat, musíme si ale počkat na vyjádření firem, které byly GPP vydírány především, tedy „ASUZ“, Gigabyte a MSI … letošní COMPUTEX tak bude o něco zajímavější, protože tam se firmy před otázkami novinářů těžko schovají ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|