Shodou okolností otázky kolem referenčních grafik padly zrovna, když údajně NVIDIA mění svůj přístup v této záležitosti …
Už jsem to tu lehce nastínil, ale zopakuji to. Mnozí se ptají, co je to vlastně referenční a nereferenční grafická karta. Referenční grafika je grafická karta, která má návrh identický s tím, jak jej navrhl výrobce čipu. AMD-ATI i NVIDIA dělají u všech svých modelů vždy vlastní návrh celé grafiky, který by měl zohlednit všechny specifikace a garantovat bezproblémovou funkčnost v rámci parametrů stanovených právě výrobcem čipu. Výrobcům grafických karet pak dávají do ruky tyto modely a podrobné plány k nim. Výrobce je tak postaven před rozhodnutí, zda vyrábět referenční modely, nebo vyvinout postupně i nereferenční modely …
Zatímco u AMD-ATI a Radeon grafik platí dlouhodobě to, že AMD tvorbu nereferenčních modelů podporuje a výrobcům grafik nechává volnou ruku a tak nereferenční Radeony jsou věc naprosto běžná, NVIDIA ještě donedávna tvorbu nereferenčních modelů grafik téměř vždy striktně smluvně úplně zakazovala, či velmi omezovala. Vidět to bylo zejména v segmentu dražších grafik, kde bylo vlastně úplně jedno, od jaké značky výrobce si daný model NVIDIA GF grafiky pořídíte, protože všechny byly úplně stejné a lišily se jen polepem chladiče, či nejexkluzivnější partneři měli možnost uvést edice s vyššími takty. V současnosti se ale objevily informace, že NVIDIA svůj přístup ohledně nereferenčních grafik i v high endu výrazně změnila.
Refereční GTX 260
Donutily ji k tomu okolnosti. Hlavním faktorem je samozřejmě obrovský propad poptávky po PC a hardwaru a skutečně těžké časy zažívá segment dražších grafik nad 200 dolarů. Ty se dnes prodávají opravdu jen sporadicky, a pokud slyšíte někoho něco prohlašovat o tom, že dnes někdy (třeba v lednu) byly dobré prodeje, tak opravdu kecá. Prodeje dražších grafik bez rozdílu značky jsou více než mizerné, na rovinu řečeno – prodává se téměř kulové. Kromě toho konkrétně NVIDIA zažila obrovský odliv exkluzivních partnerů a tak chtě nechtě, musela přistoupit na tvorbu nereferenčních modelů, už kvůli tomu, že referenční high endové GTX 200 grafiky špatně konkurují nereferenčním mainstreamovým ATI Radeon HD 4800 a mezi výrobci panuje z hlediska výrobních nákladů jasný názor …
(nereferenční GTX 260)
Co je vlastně nereferenční? Výrobce grafik (ASUS, GigaByte, Sapphire, XFX atd.) dostane referenční model, který z počátku prodává. Zároveň už ale zkoumá a přemýšlí, jak jej vylepšit – začíná s návrhem vlastního PCB (tištěné desky), osazením vlastních součástek, návrhem vlastního napájení a končí s návrhem vlastního chlazení. Výsledkem jsou právě ony nereferenční modely grafik, které kvůli nutnosti testování, vycházejí několik měsíců po uvedení referenčního modelu na trh. Výhodou nereferenčních grafik je hned několik věcí. V první řadě má výrobce možnost vlastního návrhu, čímž se odliší od konkurence a může tedy i diferencovat cenu. S tím souvisí i možnost vlastního návrhu tak, aby grafika měla lepší vlastnosti než referenční model, ideálně ještě při nižších výrobních nákladech než referenční grafika. V neposlední řadě znamenají nereferenční grafiky také zdravé konkurenční prostředí a vývoj.
NVIDIA je tak okolnostmi donucena uvolnit podmínky a dovolit výrobcům tvorbu i high-endových nereferenčních grafik NVIDIA Geforce. O tom, že NVIDIA skutečně svou strategii v této věci mění, svědčí i rostoucí počet zpráv, které oznamují přípravu nereferenčních GTX 260 a GTX 285 různých výrobců. Z toho budeme těžit hlavně jako zákazníci, grafiky budou mít lepší vlastnosti, možná nižší cenu a bude také možnost výběru mezi více modely, které se budou lišit také konečně v něčem jiném, než polepu chladiče …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|