13,5 miliardy příjmů z toho 6,2 miliardy zisk. Všechno díky AI šílenství. A bude líp (pro NV).
Někteří nám nevěřili, že AI horečka je opravdu reálná věc a že probíhá. Jak jsem psal nedávno, NVIDIA jen do konce tohoto roku chce dodat 550 tisíc kusů svého robustního 4nm H100 řešení. To je sice poměrně drahé na výrobu (až 3000 dolarů), ale NV jej prodává za desítky tisíc dolarů po kusu (30 tisíc+). Zisky jsou tedy pohádkové. Firma dokonce omezila nebo zastavila produkci mnoha herních GPU a vše soustředí na produkci AI čipů. A vyplatilo se.
NVIDIA hlásí 13,5(!) miliardy dolarů příjem v posledním kvartálu. Nárůst o téměř dvojnásobek z jediný kvartál. Čistý zisk pak dokonce narostl o stovky procent na neuvěřitelných 6,188 miliardy dolarů (tedy jen o málo méně, než měla NV obvyklý celý hrubý příjem). To je mnohem víc, než NVIDIA kdy utržila z herních grafik. Veškeré příjmy z RTX a GTX grafických řešení tvořily jen 2,486 miliardy dolarů, což bylo kdysi považováno za snový výsledek. Takže i kdyby NV dnes dávala herních grafické karta zadarmo (prodávala je za výrobní náklady), stále by skončila ve vysokém zisku kolem 4 miliard. Firma také ztrácí zájem i o klasický profesionální segment grafik, a také divize AUTO apod. Všechno naprosto bledne před divizí data center.
10,323 miliardy dolarů! To je příjem za jediný kvartál jen výpočetní divize NVIDIA. Tedy hlavně AI produktů a H100 řešení. Marže celé firmy stoupla na rekordních 70,1%. NVIDIA sice prodala méně svých tradičních karet, klesly i prodeje herních grafik, ale díky podstatně vyšším cenám současné RTX 4000 série, narostly i tak příjmy z nich. Ono když low end prodáte za cenu performance v mobilním segmentu ještě za víc, tak se to rychle nasčítá, i když toho prodáte kusově méně. Je jasné, že okud by chtěl, NVIDIA prostě teď už klidně může opustit herní grafiky. Marže tam jsou zanedbatelné ve srovnání s výdělky v HPC segmentu, kdy výrobou herních GPU vlastně jen ztrácí peníze a omezuje si prostor v produkci HPC řešení.
AI šílenství je tedy hotová věc. NVIDIA navíc je v pravém čase na správném místě, kdy její H100 je v plné produkci a dodáváno zákazníkům, kteří neváhají platit 20, 30 nebo i 40 tisíc dolarů za jediný kus. Existuje jediná potenciální konkurence, kterým je AMD Instinc Mi300. To však bylo představeno později, je sice o něco výkonnější, ale jeho dost komplikovaná výroba (složitý čiplet) se teprve rozbíhá a prvním zákazníkům bude dodáváno až koncem roku. Nicméně i AMD udělalo značné objednávky jeho produkce do dalších měsíců, takže je otázkou, zda i AMD zažije tak prudký nárůst příjmů a zisků a bude muset obětovat ostatní segmenty (což AMD ale nechce).
NVIDIA navíc přiznává, že vrhá na AI všechno, co může. Zájem o jeho H100 (a deriváty, kdy vývoz některých HPC produktů je zakázán do Russka a Číny, kde je ale současně velká poptávka po nich) je obrovský. Firma očekává, že příští rok tak dodá přes 2 miliony těchto řešení. V probíhajícím kvartále tak očekává, že utrží rovnou rekordních 16 miliardy dolarů, čímž by dokonce překonalo kvartální tržby Intelu ;). Není divu, že akcie firmy prudce vyskočily nad 500 dolarů, i když se rychle zase vrátily dolů. Nicméně někteří spekulanti tvrdí, že hodnota akcií NV poletí k 1000 dolarům a že teď jsou prostě příliš levné. Otázkou je, když celý boom a finanční úspěch NV je postavený na předražených AI čipech H100, zda ta poptávka po AI tedy vydrží. Případně zda konkurenční AMD Instinct Mi300, kdy AMD může na rozdíl od NV může nabídnout kompletní platformu včetně výkonných x86 čipů, přeci jen růst NV trochu neomezí a poptávku nerozmělní (ale to se stane až v závěru roku nejdříve). Takže sázka na akcie je každopádně stejná věc, jak sázka na ruletu a nikomu to moc nedoporučuji.
To však nic nemění na tom, že šéf NVIDIA opět dokazuje, že má sakra štěstí. Jako už několikrát. Opět v pravém čase na pravém místě a prodává, aniž by se musel nějak snažit prodávat. A stejně jako v dobách krypto horečky si může účtovat co chce, a tak toho náležitě využívá.
Teoreticky by mohl odměnit přízeň a podporu svých původních věrných zákazníků, tedy hráčů, kteří umožnili jemu a jeho firmě se dostat do současné pozice. Mohl by třeba snížit ceny herních grafik na normální rozumnou úroveň, případně je prodávat i za výrobní náklady, a pořád by měl přitom gigantické firemní zisky díky HPC. No, uvidíme, co udělá. Jak říkám, nedivil bych se, kdyby NVIDIA z čista jasna vycouvala z trhu herních GPU úplně a RTX 5000 série už ani nevyšla. Extrémní, ale dnes je to klidně možné. Finančně z hlediska marží a zaměření firmy vlastně už nedávají klasické levné GPU v portfoliu firmy moc smysl. Speciálně pokud chce firma maximalizovat zisky. Pokud něco, tak NVIDII její herní grafiky snižují celkové marže firmy. Jinak celkem dobře padnoucí vtip:
Aktuální jmění Jensena: 42 Miliard dolarů … s DLSS 70 miliard
Takže co myslíte, je to stejná věc, jako s těžbou na grafikách? Tedy AI horečka skončí stejně jak rychle začala a NV se pak rychle připlazí lísat se zpět k hráčům? Anebo oznámí konec herních grafik NVIDIA, minimálně těch levných pod 1000 dolarů, které jí vlastně jen snižují příjmy a zisky? :)
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|