Celé představení NVIDIA na CES zaostalo za očekáváním, slibované velké odhalení nepřišlo.
//6.1.2017: Toto je nová verze článku vycházející z původního z důvodů nepřesností a nepochopení některých uvedených informací. Aktuální podoba a text by měly více odpovídat zamýšlenému vyznění a hlavně uvádět všechny informace správně. Za nepřesnosti v původní verzi se NVIDIA a čtenářům omlouvám, nebyly záměrné.
______________________________________________________
Velkolepě oznamovaný živý stream z CES, kde NVIDIA slibovala „něco velkého“ byl časově zařazený extrémně nepříhodně pro evropské publikum, do hluboké noci našeho času.
(Oficiální NVIDIA pozvánka na stream z CES 2017 a něco velkého!)
Přesto tisíce lidí neváhali a čekali. Téměř všechny celkem spolehlivé zdroje uváděly, že NVIDIA představí grafickou kartu GTX 1080Ti. A co nakonec představila, vyrazilo všem dech … Po shlédnutí celé očekávané prezentace měla většina oprávněný pocit, že si z nich NVIDIA dělá dobrý den :(. Nejen, že navzdory vlastní proklamaci (a nemusela to být zrovna GTX 1080Ti) nic velkého neukázala, ale budoucnost, soudě podle odhalených produktů (služeb) NVIDIA, je spíše temná než zajímavá.
Jediné, co zanechalo neutrální dojem a ani nijak nepřekvapilo je NVIDIA XAVIER AI superpočítač, směřující do automobilového průmyslu. Tam se NV angažuje už delší čas a dnes se zaměřuje hlavně na autonomní systémy, kde by ráda hrála velkou roli kvůli výkonným výpočetním GPU a technologiím strojového učení. Podobný produkt tak těžko může někoho překvapit. Tady je to ještě všechno v pořádku a odpovídá to současnému šílenství kolem samořiditelných aut a potenciálnímu ráji pro hackery. Další technologie, které NVIDIA při svém představení na CES přinesla, už patří spíše do kategorie „WTF“ :(.
- NVIDIA SPOT – nechte se špehovat u vás doma
NVIDIA nás svým novým produktem chce doslova špehovat a sledovat prostřednictvím mnoha kamer přímo u nás doma! Její zařízení nás má poslouchat i sledovat a zjišťovat naše zvyky, preference a návyky. Následně být chytrým pomocníkem a reagovat na naše hlasové příkazy atd. Jinými slovy, chytrý dům, jak jej známe ze sci-fi filmů. Co jsem se bavil se zástupci NVIDIA, uvědomují si kontroverznost této technologie, nicméně NV dodává, že lidé se dnes stejně nechávají sledovat od „pomocníků“ běžně na každém kroku i všechny své návky a nikomu z nich to zjevně nevadí … řeč je hlavně o telefonech a systémech Apple, Android, Google atd a koneckonců jsme sledováni na každém kroku i na Internetu a všechny tyto systémy se od nás neustále učí. Takže NVIDIA SPOT je zkrátka systém stejného druhu, jen o poznání dokonalejší a pro naše ještě větší pohodlí a tím pádem by se mohl některým líbit.
Osobně říkám, a není to nic proti NVIDIA, protože ta není průkopníkem ani zdaleka první firmou podobné zřízení chystající, rozhodně není čemu tleskat z mého pohledu. Ač jako produkt může být systém SPOT od NVIDIA fungující se stálým připojením přes internet na servery NVIDIA, kde celé učení se o nás vzdáleně probíhá, být dobrý a šikovný po stránce funkčnosti, osobně mám výhrady k celému konceptu jako celku a je jedno od jakého výrobce pochází. Celé to zní jako ďábelský plán a recept na katastrofu. Kdo by se nechal dobrovolně kamerami sledovat na každém kroku a při každé činnosti a nechal nějakou soukromou firmu se o něm všechno učit a pozorovat se přímo u sebe doma 24/7/365 a všechno si ještě doma nechat vzdáleně nejlépe automaticky ovládat? Tohle je „CLOUD služba“ postavená na úplně nový level šílenosti a ztráty veškerého soukromí i značné části osobní bezpečnosti. A ujištění o tom, že CLOUD služby jsou bezpečné, tomu dnes snad už nikdo neuvěří. Nebo se podobný systém (a jedno jestli od NVIDIA, nebo někoho jiného) někomu z nás zdá vážně jako dobrý nápad?
Korunu svému nepříliš zajímavému představení na CES NVIDIA nasadila novým SHIELD TV 4K, ale hlavně streamovací službou GeForce Now. Pokud je tohle budoucnost hraní, tak to „potěš koště“.
Samotný NVIDIA Shield TV je zařízení, které není nijak objevně zajímavé. Nepřichází s ničím výrazně novým, ani konceptem, který by tu už dávno nebyl (a zatím vždy propadl). Je to prostě další jednoduché streamovací stanice a řešení (ale za hodně peněz), která samo moc neumí, ale svou funkčností spoléhá téměř výhradně na vzdálené streamování veškerého obsahu přes internet. A to jak pokud jde o filmy, hry a hudbu prostřednictvím hlavních známých streamovacích služeb, tak také pro streamování her.
SHIELD 4K má podle NVIDIA trojnásobný výkon proti podobným zařízením konkurence, jede na NVIDIA AI Home Platform, integrující do sebe služby Google Assistant pro TV, SmartThings Hub a NVIDIA SPOT AI Mic. Podporuje streamovací služby AMAZON, Netflix, YouTube, Google Play a jejich aplikace. Nový SHIELD zvládá 4K rozlišení a HDR.
SHIELD má také k dispozici vlastní službu pro streamování her. (V původním článku bylo nesprávně uvedeno, že NVIDIA GeForce NOW je služba pro SHIELD. Není! Z politických a právních důvodů má SHIELD platforma vlastní systém a odlišný obsah, nabídku her i politiku od platformy GeForce Now). K dispozici je řada vybraných her (tisíce), včetně nových titulů od UBISOFT. Vše cloudově spočítáno na GTX 1080 a stojí přijatelných 7,99 dolarů měsíčně (cca 250 korun vč. DPH). V dohledné doby NVIDIA plánuje rozšířit SHILED funkce o funkce umělé inteligence.
Předobjednávky nové SHIELD TV startují v České republice už nyní, v obchodech pak bude dostupné dne 16. ledna za cenu 5999 Kč, v balení se nachází dálkové ovládání a herní ovladač. SHIELD Pro bude dostupný o několik dnů později (datum bude upřesněno) a nabídne zařízení s 500GB diskem, herním ovladačem a dálkovým ovládáním s přípojkou na headset za cenu 8999 Kč. Samostatný herní ovladač bude k dispozici za 1899 Kč, samostatné dálkové ovládání za 1699 Kč a podstavec pro základní verzi za 699 Kč, respektive 899 za Pro verzi. Vzhledem k extrémně limitované obsahové nabídce streamovacích služeb u nás ve srovnání s USA to v ČR asi bude horší s jeho využitím. Taktéž, nestačilo by si pořídit chytrou TV připojenou na internet?
Tato služba nesouvisí s SHIELD, jak jsem původně mylně uváděl. Jde o službu pro PC a MAC počítače. Díky této technologii se mohou uživatelé PC a MAC počítačů, které normálně nemají schopnosti a výkon pro spuštění a hraní moderních náročných her, připojit vzdáleně k počítačům NVIDIA s výkonnými grafikami a nechat si hru STREAMOVAT a hrát tak i na těch svých strojích doma. Služba GeForce NOW byla vyvíjena dlouhých pět let a je kompatibilní s drtivou většinou osobních počítačů a laptopů. Hráči si jednoduše stáhnou celou aplikaci GeForce NOW na svůj počítač a během několika kliknutí se připojí na své virtuální PC, instalovat své vysněné hry z populárních služeb jako Steam, Battle.net, Origin, Uplay a GOG a začít hrát. Free-to-play hry jako například World of Tanks mohou být rovněž instalovány přímo ze svých příslušných stránek. K dispozici jsou dvě úrovně „kvality a výkonu“. Streamování her z GTX 1080 anebo z GTX 1060.
Nicméně protože ani kuře zadarmo nehrabe a NVIDIA je většinou hodně drahé kuře :), tak přichází cena. Hráči dostanou 1000 kreditů "zdarma" při první registraci do služby GeForce NOW a za cenu 25 amerických dolarů si mohou dokoupit dalších 2500 kreditů. Hraní na vašem PC se vzdálenou GeForce GTX 1080 bude stát 4 kredity za jednu minutu. Hraní na PC s GeForce GTX 1060 bude stát 2 kredity za minutu. 20 hodin hraní na GTX 1060 vás tak vyjde na cca 650 korun (bez DPH), stejná částka ale stačí jen na zhruba 10 hodin hraní s GTX 1080.
Takže dejme tomu, že budete chtít hrát Witcher 3. Osobně v něm mám nahráno 200 hodin, takže by mě jeho hraní skrze NVIDIA službu stálo ve výsledku 6500 korun na GTX 1060 a 13 000 korun na GTX 1080! Ptal jsem se výslovně NVIDIA, zda jsou to konečné ceny a zda neexistuje třeba nějaký paušál, kde bych za určitou vyšší částku dostal už neomezený kredit na hraní. Neexistuje. Účtováno je vždy po minutách a prostě každou z nich zaplatíte. Ať už hrajete hodinu nebo 100 hodin nebo 1000 hodin. Takže abych to spočítal celkem …. Běžný nenáročný hráč, který hraje cca 4 hodiny denně, tak jen samotné hraní ho ročně prostřednictvím služby GeForce NOW vyjde na 47,5 tisíce korun (bez DPH) s GTX 1060 anebo dokonce na 95 tisíc s GTX 1080! Ehm …
I pro příležitostného hráče je to neuvěřitelně drahé a celá služba je pro hardcore hráče je to snad ještě horší, než hrát klasicky na výherním automatu v casinu, tam mám alespoň nějakou šanci, že nějaké peníze můžu vyhrát. Tady jen prohrávám. Jediným výhercem je casino, tedy v tomto případě NVIDIA. Jestli tohle je budoucnost hraní, tak se mě ani trochu nelíbí. Nedokáži si prostě představit, že by o takovouhle službu za tyhle ceny měl někdo zájem. Vždyť koupě slušného high end PC i s dnes předraženou TITAN X vyjde i levněji, takže pokud někdo nemá na pořádný PC stěží si bude moci dovolit tuhle službu. Celkem mě přijde, že NVIDIA ani nechce, aby tahle služba byla nějak zajímavá. Pokud by totiž vycházela lépe než koupě vlastního hardware, asi by to pro NV nebylo moc zajímavé jako výrobce GPU/grafik.
K tomu mám pochyby ohledně masového využití této technologie. Mimochodem předběžný přístup do služby GeForce NOW je plánován na březen letošního roku v celých Spojených státech, přičemž v ostrém provozu by služba měla být v průběhu letošního jara. Uvedení v Evropě zatím své pevné datum nemá. Osobně ale pochybuji, že na podobné služby prostě stačí současný Internet. Už takhle je hodně zahlcený videem a to ještě 4K video je stále v plenkách. Zahlcovat ho zbytečně ještě dalším streamováním her přímo k hráčům, když mohu mít ten výkon výhodněji přímo u sebe, mě přijde jako opravdu zbytečné. Nicméně asi je to budoucnost … Hurá? :(.
Ale za těchto cenových podmínek? NVIDIA se zbláznila a za to se omlouvat opravdu nikomu nebudu. Chtít zaplatit minimálně 6500 a nebo až 13 tisíc korun za dohrání jedné hry (Witcher 3 v mém příkladném podání) ….ehm. Za těch 6500 tisíce si tu grafiku můžu klidně koupit. GeForce NOW služba je za těchto podmínek naprosto absurdní, nebo se pletu?
- A něco velkého na závěr? …. GTX 1080Ti v nedohlednu
No a pokud si myslíte, že tisícům lidí, kteří zůstali vzhůru dlouho do noci natěšeni na CES2017 stream, nakonec NVIDIA udělala radost a uvedla tu konečně high end grafiku GTX 1080Ti, tak nic. Prostě nic. Chci na tomto místě ale jasně uvést: NVIDIA představení GTX 1080Ti na CES 2017 nikde nikomu oficiálně neslibovala. Nicméně slibovala „něco velkého“:
V celé prezentaci však nic velkého nezaznělo (nebo jsem něco zaspal?). Žádný skutečně zajímavý velký produkt ani služba předvedeny nebyly. Prostě jsme zajímavou "velkou" GTX 1080Ti očekávali, tím spíše, že celkem spolehlivé zdroje uváděly, že NVIDIA tu kartu přichystanou má (a nadále trvají na tom, že ji má). Důvod nepředstavení je nám neznámý. Sama NVIDIA na můj přímý dotaz ale říká, že na CES nikdy nové grafiky neuváděla, a že CES je hlavně o technologiích a směrech, než o produktech. Přesto si myslím, že GTX 1080Ti ukázat minimálně mohla a možná i chtěla, tím spíše, že letošní CES byl na PC produkty dost bohatý. Proč se tedy nakonec na stage jako ono "něco velkého“ neobjevila? To pravděpodobně souvisí s konkurenční AMD VEGA. Ta se na CES prezentovala v ohlášeném PREVIEW architektury, takže fyzické představení a uvedení konkrétních produktů na trhu nikdo nečekal. Na rozdíl od GTX 1080Ti. Otázkou ale zůstává, proč NVIDIA svou GTX 1080Ti neuvedla, když později na CES představila 4K monitor se 144Hz, který tak postrádá jakýkoliv smysl, protože neexistuje grafika s výkonem, která by se ke 144 FPS ve 4K rozlišení v současných hrách byť jen přiblížila! Jsou v podstatě dvě teorie, obě to svádí na AMD a její VEGA.
První v to smyslu, že NVIDIA už minimálně tuší, co je VEGA zač a co umí a že je tak dobrá, že uvedení GTX 1080Ti by mohl být problém, protože karta by byla drahá a stejně jako už jednou v minulosti by pravděpodobně pak chtěli zákazníci po některých výrobcích vracet peníze, protože GTX 1080Ti i dalších GTX grafiky by musely s cenou kvůli VEGA rapidně dolů. Ano, tohle je scénář optimistů a hardcore fandů tábora AMD, ale nechme jim ho :).
Druhá teorie zní, podle mého skromného názoru nezaujatého pozorovatele stojícího mezi tábory, o něco realističtěji: Ačkoliv nová AMD VEGA vypadá velmi působivě a velmi velmi konkurenceschopně, kdy vše (včetně ukázek výkonu na CES) nasvědčuje tomu, že už první sample verze je výkonnější než GTX 1080 a tedy nebude daleko od GTX 1080Ti, tak situace vypadá tak, že grafiky VEGA se na trhu v Q1/2017 nepředstaví. AMD samo dost vágně označuje VEGA za produkt H1 2017, a to s velkou pravděpodobností blížící se jistotě značí na uvedení až v Q2. A to znamená jediné, že současné extrémní dojení peněz ze zákazníků ze strany NVIDIA může nadále pokračovat, protože GTX 1070/1080/TITAN X nebudou mít ještě několik měsíců konkurenci. No a NVIDIA rozhodně nechce uvádět GTX 1080Ti za dejme tomu 1000 dolarů, když skvěle vydělává na GTX 1080, která s výrobními náklady jen lehce nad úrovní GTX 1060, prodává za 20 tisíc. GTX 1080Ti tedy NVIDIA neukázala pravděpodobně proto, že VEGA aktuálně nehrozí brzkým příchodem na trh a tak si ji NV nechává nadále v záloze. Navíc potřebuje co možná nejvíce natáhnout život současných grafik, protože nástupce v podobě VOLTA dorazí reálně na trh asi až v druhé polovině roku 2018.
Takže NVIDIA prostě využívá naplno situace, čemuž se z obchodního hlediska nelze divit (taková příležitost se objeví velmi zřídka), lidsky ovšem, vzhledem k nedostatku grafického výkonu pro některé z nás a současně zjevné existenci potřebného řešení a jen neochotě ho za přijatelnou cenu nabídnout (protože k tomu není tlačeno konkurencí), je to však přístup velmi nepěkný. Ano, můžeme si koupit TITAN X za 38 tisíc korun, ale prostě ta cena je přehnaná v každém ohledu a ještě za obyčejnou referenční variantu? Určitě by měla NVIDIA na to, nabídnout nám více za férovou cenu než nabízí, jen nechce, protože konkurence se rozhodla přeskočit jednu celou generaci grafik ve vyšším segmentu a nechat NV tak volné pole působnosti. Proto se GTX 1080Ti, nebo něčeho takového, nejspíše dočkáme až to bude NV opravdu potřebovat, tedy bude hrozit, že AMD nabídne něco lepšího, než je GTX 1080. Škoda tohoto přístupu …
Tak co myslíte, která teorie je blíže pravdě?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|