Na obou velkých výstavách a téměř v každém rozhovoru, NVIDIA hýří optimismem. Právem?
Důvěra investorů v souvislosti se společností NVIDIA klesá. V posledních dnech se po internetu objevuje hodně článků s prohlášeními šéfa společnosti NV, který doslova hýří optimismem okolo TEGRA ARM platformy, ale také budoucího postavení NVIDIA na poli mobilních diskrétních grafik. Investoři a analytici už ale měly pár dní na to se s plány NVIDIA seznámit a dát si je do souvislosti s vývojem trhu a výsledkem je poměrně značná skepse a oslabení akcií. Investoři totiž začínají vidět za ten marketingový humbuk, který NVIDIA rozpoutala.
Pokud jde o vývoj na grafickém trhu, tak nedůvěru v plány NVIDIA žene hlavně předpokládaný vývoj tohoto trhu. NVIDIA přišla o klasický segment čipových sad a hlavně integrovaných grafik, kterých se ale prodá naprosto nejvíce. NVIDIA sice tvrdí, že mobilní diskrétní segment je velká příležitost, ale fakta jsou taková, že diskrétní mobilní segment se bude zmenšovat. Notebooky jsou totiž stále hlavně mobilní PC a tak u nich z velké části není maximální grafický výkon důležitý. Největším problémem pro NVIDIA je, že AMD a Intel mají už letos dostatečně výkonné integrované grafiky ve svých CPU, které prostě kromě náročných her (i když třeba u AMD není v omezených detailech tabu ani to), jsou naprosto ideální na všechno ostatní a více drtivá většina uživatelů prostě nepotřebuje. Analytici tedy upozorňují na to, že v ohrožení jsou klasické low end grafiky, které ovšem NVIDIA převážně živí a tvoří 90% dodávek pro mobilní segment.
Zůstávají tedy jen vyšší segmenty, ale zde se bude muset NVIDIA tvrdě prát o pozice s AMD a do budoucna už nemůže spoléhat na současný stav, kdy jí TSMC pro její 40nm GPU poskytuje větší prostor. NVIDIA má zhruba 65% kapacit pro výrobu 40nm GPU u TSMC, zatímco AMD jen 35%. Tento nepoměr samozřejmě výrazně ovlivňuje možný vývoj podílů a možnosti obou výrobců. Do budoucna ale vznikne konkurence v podobě GF (AMD), a NVIDIA už se nebude moci spoléhat na to, že i kdyby konkurence měla čipy jak chce lepší, tak díky menšímu podílu na výrobních kapacitách, nemá šanci nějak poodskočit a uspokojit poptávku. V následujících letech a to už na 28nm, tu prostě bude i výrobní konkurence a větší výrobní kapacity. Diskrétní segment tedy je stále příležitost, ale mnohem menší, než se NVIDIA snaží malovat. Nejen, že AMD je hodně silnou konkurencí, ale protože se podíl diskrétních grafik bude snižovat, jak ukazuje odhad společnosti JPR:
Další věcí je ztráta některých partnerů v poslední době. Analytici a investoři pokládají za velmi nešťastné pro NVIDIA, že ztratila platformu Apple, která je silně na vzestupu. Apple totiž téměř všechny své PC produkty dnes osazuje přídavnými grafikami AMD a nově i mobilní stroje. Letos NVIDIA ještě může spoléhat na již zmíněnou výrobní převahu u TSMC, otázka je co rok 2012-2013, kdy se právě rozjede 28nm u TSMC i GF.
Zdaleka nejvíce ale NVIDIA spoléhá na TEGRA platformu, která by jí měla přinášet už brzy více než polovinu příjmů. Zatím ale je dalece od toho a investoři a analytici jednoduše tvrdí, že má NVIDIA příliš velké oči. Pokud jde o ARM trh, je jistě TEGRA platforma hodně zajímavá, ale o nic méně zajímavější není ani konkurence. Na ARM se NVIDIA musí poprat s velkými firmami jako Qualcomm či Texas Instruments a mnoha dalšími včetně Apple. A TEGRA nemá dnes žádnou zásadní výhodu. I když má NVIDIA smělé plány ohledně Kal-El platformy, konkurence na poli ARM oznámila minimálně srovnatelné produkty také. Svou roli ale sehraje i podle mnohých hodně přeceňovaný nástup Tabletů na Android 3.0, zejména proti Apple iPad2. Ačkoliv vypadají tyto tablety hodně dobře, přeci jen to není taková bomba, jakou mnozí čekali. Já osobně si navíc myslím, že na konci roku bude dost přetabletováno. V souvislosti s tím se objevují hlasy, že AMD dokonce dělá dobře, že se do tabletů nyní nežene a NVIDIA tedy nenásleduje a soustředí se na klasické segmenty.
TEGRA rozhodně má co nabídnout, ale je tu silná konkurence na platformě ARM větší a zavedenější, která není nic horší, takže NVIDIA tu sice šanci určitě má, ale poněkud ji přeceňuje, jak zatím dosavadní vývoj kolem TEGRA ukazuje. NVIDIA také hodně mluví o projektu DENVER, ale to je zatím hodně vzdálená budoucnost a těžko hodnotit, zda ARM architektura má v segmentu serverů vůbec místo nebo ne. Do odhadů úspěchu se tedy těžko pouštět.
Každopádně skepse investorů a analytiků kolem plánů NVIDIA není ani tak proto, že by ty produkty NVIDIA nedokázala uvést ve funkčním a dobrém stavu na trh, ale z toho, že trh je plný silné konkurence a úspěch porduktů NV záleží i na mnoha jiných věcech, které NVIDIA vlastně nemůže ovlivnit a je to prostě varování před příliš velkým očekáváním, které NVIDIA svými velkými prohlášeními vyvolává.
Zdroj:1, 2, 3, 4
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|