Ani dnes se v zahraničí nezastavila Informační kola. Tentokrát tu máme zprávu o 55nm výrobě u stávajících jader G92 a celkové situaci na grafickém trhu.
Další dílek do skládačky nám dnes zapadne. Už víme, že oba výrobci grafik představí v červnu první verze nových generací grafických čipů. ATI začne generaci R700 a Nvidia GF10. Abychom si ale přesně rozuměli, tak představení neznamená v tomto případě vydání konkrétní grafiky pro trh. Podle serveru VR-zone a dalších zdrojů, Nvidia svůj čip GT200 v červnu sice představí. Ovšem jen svým partnerům. Server Fudzilla se vytasil s informací, že první grafické karty Nvidia, které ponesou obří 65nm čip GT200, se na trhu objeví až na přelomu 3-4Q letošního roku.
Souhlasit lze s tím, že Nvidia nejspíše u GF10 zvolí stejný postup vydávání, jak u GF8. Tedy že kolem října letošního roku vydá první grafiku skutečně nové generace, která bude skutečným high-endem. Na mainstreamové a low endové modely GF10 si počkáme až do 1-2Q roku 2009. Tuto doměnku podporuje i zpráva serveru VR-zone o tom, že Nvidia plánuje vydat na konci 2Q letošního roku 55nm verzi jádra G92. 55nm jádro G92 se tak stane konkurencí pro 55nm jádro RV770. Tento souboj je mnohem důležitější pro oba výrobce, než uvedení high endu. Jak už víme z minulosti, Nvidia si hledá své místo na trhu po spojení AMD-ATI a ohlášení Intelu, že hodlá vyrábět klasické grafické karty. Našla ho jako výrobce výkonných počítačů postavených na výkonných GPU jádrech. Nvidia se navíc už čím dál více otevřeně pouští do konfrontace s Intelem. Tedy přímo s procesory, ale o tom bude jiná aktualita.
Nvidia dnes sice prodává grafiky, jak na běžícím pásu a na desktopu si drží vedoucí postavení, nicméně vysoký počet prodaných kusů ještě automaticky neznamená větší množství peněz. Poslední čísla agentury Jon Peddie Research, totiž hovoří jasně. Čísla jsou uvedena za 4Q 2007. Ačkoli mezi 3 a 4Q 2007 vzrostl celkový počet prodaných grafických čipů o neuvěřitelných 23%, což je řečí konkrétních čísel z 25,74milionů na 31,65 milionů, příjmy se naopak snížily o 0,6%. Firmy tedy sice mnohem více vyrobily, ale ve výsledku za to utržily méně peněz. Za tímto faktem totiž stojí průměrná cena grafické karty, která klesla za jediný kvartál o 50 dolarů z 257 na 208. Navíc u uživatelů bodují levné karty typu ATI Radeon HD3450 a také integrované mobilní čipy. Ty jsou samozřejmě levnější. Stejný výzkum se velmi neurčitě zmiňuje i o tom, že Nvidia zvýšila ve 4Q svůj podíl na trhu z 64% na 71%. Bohužel podrobnější informace neuvádí. Závěry tedy můžeme dělat těžko. Nevíme, k čemu konkrétně se toto čísla váží. Nejspíše to bude na desktopové grafické karty. Není příliš pravděpodobné, že by Nvidia najednou měla celkové grafické zastoupení větší, než ATI a Intel + zbytek výrobců dohromady. Na podrobnější data si budeme muset počkat. Mezi mobilní a desktopovou platformou bývá dost velký rozdíl. Každopádně jde o to, že více grafik neznamená větší příjmy. Nvidia v současnosti podle serveru VR-zone potřebuje nutně snížit výrobní náklady svých čipů G92, na kterých stojí její současná i budoucí grafická nabídka. ATI totiž vyrábí svá malá 55nm jádra RV670 velmi levně a může si dovolit snižovat cenu více. Navíc velký rozmach zažívá mobilní platforma, která v prodejích překonává desktop. Zde už je situace diametrálně odlišná od té na desktopu, stejně jako se liší požadavky uživatelů. Zde už záleží na každém dolaru, každém nanometru a každém ušetřeném Wattu. Nvidia a ATI spolu vedou v desktopu cenovou válku a ATI již snížila ceny HD3850 a HD3870 na 109-150 euro. Nvidia má prostor pro další snižování ceny se svými 65nm čipy, velmi omezený. Vzhledem k zájmu o své grafiky a o grafické karty obecně, sice rapidně snižovat ceny nemusí, ale dovolit si být výrazně dražší také nemůže. OEM partneři rádi levné a úsporné věci. Jde hlavně právě o to, že nejvíce se prodávají právě levné grafické karty, které tvoří onen zisk a tam každý dolar hraje roli. Souboje v desktopu ve vyšších cenových kategoriích jsou sice fajn a rádi je sledujeme, ale na současném trhu tvoří velmi malou část prodejů. Většina lidí zkrátka není ochotna utrácet za výkonné grafické karty, což je jeden z důvodů, pro PC jako herní platforma ztrácí ve prospěch konzolí. I nedávno utvořená aliance velkých PC výrobců na záchranu PC jako herní platformy, má ve svém prohlášení stanoven cíl lepších optimalizací aby lidé nemuseli tak často a za tolik peněz upgradovat, aby si mohli zahrát moderní hry ve slušných nastaveních.
55nm výroba jádra G92 je tak jen otázkou času. Nvidia se snaží vydělat i na vydání na oko nové řady grafik Geforce9, i když vlastně je to stále jen GF8. Bez zajímavosti totiž není fakt, že mnoho méně informovaných lidí si kupuje grafickou kartu s vyšším modelovým číslem, protože si myslí, že je rychlejší. I podle zkušeností ze zahraničí teď letí model 9600GT před 8800GT, i když ceny 9600GT jsou skoro srovnatelné s nejnižšími cenami 8800GT. Na které kartě se asi jako výrobce vydělá více, nemusíme dlouze rozebírat, když víme, že jádro G94 na 9600GT je mnohem jednoduší, stejně jako celé PCB než je tomu u 8800GT. Se stejným efektem se počítá i při vydání dalších GeForce 9 modelů. Ty mají v současnosti stanoveny ceny výše než GF8 modely, přitom se ale fyzicky jedná vlastně o stejné karty. A co více, podle prvních měření ani GF9800GTX nedokáže v mnoha případech překonat výkon 8800Ultra a spíše soupeří s 8800GTS 512MB. Vzhledem k tomu, že cena 8800GTS 512MB se dnes pohybuje kolem 7000 korun a cena 9800GTX je stanovena na 11 000 korun, netřeba cokoli dodávat :).
Proč tedy bude Nvidia vyrábět 55nm verze G92 je jasné. K uvedení těchto čipů by mělo dojít na konci 2Q letošního roku, tedy ve stejné době, kdy vyjde ATI RV770. To už by ale pro jádra G92 mohl být problém i z hlediska výkonu. Chystané jádro Nvidia GT200 bude high-end, na který svým jedním jádrem ATI odpovídat zřejmě nebude. Již dříve totiž deklarovalo cestu více jader na jedné grafice k dosažení vysokého výkonu. Většinu z nás ale segment High endu trápit nemusí, celkem vzato bych si tipnul, že v letošním roce se do 10 000 korun s GF10 nesetkáme, zato tu budeme mít v druhé polovině roku souboj 55nm Nvidia G92 proti 55nm RV770.
Nedávno tu byl i dotaz na téma použití GDDR5. Tyhle paměti se celkem rychle prosadí do celého grafického segmentu, protože proti předcházejícím generacím mají velkou výhodu. Kromě levnější výroby a mnohem vyššího výkonu jsou tu hlavně vynikající energeticko-úsporné schopnosti. Na GDDR5 se soustředí dnes hned několik firem. Výroba začala nedávno a výrobci grafik již mají vzorky k dispozici. V polovině roku bychom se tak mohli dočkat nasazení prvních GDDR5 na speciálních edicích nových kareta do konce roku bychom na výkonných grafikách mohli najít jen GDDR5. Pokud tedy nová Nvidia GF10 na čipu GT200 vyjde skutečně v průběhu 3-4Q 2008, pak bych předpokládal, že s největší pravděpodobností již s GDDR5.
Jako zákazníci si stále stěžovat nemusíme. Že výrobci musí vyrábět více, aby vydělali stejně jako dříve, to nás asi málokoho při nakupování karty trápí. Hlavně že máme vysoký grafický výkon dostupný za ceny nižší, než kdykoliv v minulosti a každé další snížení ceny, snížení spotřeby a podobně, tak to jen uvítáme. Tak jen aby nám to vydrželo ...
Zdroj: Vr-zone.com, Fudzilla.com, jonpeddie.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|