Skutečný cenově dostupný mainstream nové generace. Alespoň na papíře.
Za normálního stavu věcí (už si skoro ani nepamatujeme, jak vypadá), bychom na trhu již měli cenově dostupné grafiky nových generací a opravdu velmi velmi pěkný a ostrý souboj o zákazníka mezi AMD a NVIDIA. Jenže protože těžební mánie dosahuje nových vrcholů a současně pandemie zvedla poptávku a současně je velký tlak na výrobu a ceny, takhle dokonalá bouře cenově dostupným grafikám vůbec nepřeje. Navíc i přes rekordní prodeje grafik podle výrobců stále poptávka převyšuje o více jak 30% kapacity výroby. Reálně je nyní prý poptávka po grafikách zhruba na dvojnásobku normálního stavu věcí. A u tohoto to prý nějakou dobu zůstane.
Za této situace tak uvedení posláním levných grafik, je noční můra. Ostatně uživatelé již vykoupili i prakticky nepoužitelné odpadky, typu desktopových GTX 1030/1050 karet a ty se prodávají dnes klidně za 300 dolarů! Ohledně nových generací mnohem lepších ale „cenově dostupných“ karet nižší střední třídy a low endu, mám tak následující zprávy.
- NVIDIA představuje RTX 3050/3050 Ti s GA107 jádrem
Zatím nejmenší 8nm jádro stávající architektury AMPERE, se jmenuje GA107. Má 2560 jednotek (1280 postaru) a 128-bit sběrnici. NVIDIA s ním uvede na trh RTX 3050 Ti (2560 jednotek) a RTX 3050 (2048 jednotek). Obě karty budou mít 128-bit sběrnici a 4GB GDDR6 paměti.
Bohužel, nejde o desktopové, ale mobilní grafiky. A první recenze a testy se již objevují. Samozřejmě objektivní porovnání výkonu je složité vzhledem k tomu, že nové karty se objevují v kombinaci s výrazně modernějšími CPU než jejich předchůdci. Nicméně vypadá to, že výkonově se dá očekávat zhruba +10% proti mobilní GTX 1650 Ti v případě RTX 3050 Ti.
Celkově tedy žádný dramatický nárůst výkonu nečekejte. Nicméně novinka má PCIe 4.0 podporu a také RT podporu, což v této cenové hladině dosud nebylo. Je asi všem jasné, proč se NVIDIA soustředí na mobilní varianty a přes komplikovanou situaci zejména pro levnější grafiky, je uvádí na trh. Pokud se ale ptáte, jak to bude s desktopovými verzemi, kdy by nějaká RTX 3050/3050Ti určitě byla zajímavá (a konečně by v jejich případě začaly mít technologie jako NV DLSS či AMD FidelityFX SS smysl).
Bohužel, žádná známka toho, že by se desktopové verze v dohledné době chystaly na trh. Upřímně, za současné situace by to byla jen další facka zákazníkům. NV by je třeba ohlásila za 200/250 dolarů, ale reálně by taková RTX 3050 Ti 4GB v obchodech stála 399/499 dolarů a stejně by se to prodávalo. Nicméně protože se nečeká zlepšení situace na grafickém trhu a snížení poptávky, předpokládám, že se nakonec desktopových variant v druhé polovině roku přeci jen dočkáme.
Také AMD brzy vypustí na trh mobilní RX 6000M grafiky. Zde budou hrát prim modely založené na NAVI 22 a NAVI 23 čipech. První jmenovaný, NAVI 22 známe jako základ pro RX 6700 XT. Pro mobilní oblast bude pravděpodobně nejvýkonnější variantou, ale uvidíme. Jeho výtěžnost musí být senzační, když AMD doposud nepředstavilo ani nějakou osekanou verzi a ve velkém nabízí stále jen plně aktivní čip na RX 6700 XT.
Nicméně dnes bych chtěl mluvit o NAVI 23. Menším GPU, které by mělo být základem kromě velké části mobilních karet, také desktopových RX 6600/6500. Opět se objevily známky toho, že desktopové RX 6600 XT s 8GB GDDR6 existuje a připravuje se na trh. A to už trvá řadu měsíců. Takže nyní by měly být již blízko. Podle některých zdrojů dokonce AMD chystá uvedení desktopových i mobilních variant někde na přelomu června/července. Jak to bude s reálnou dostupností, kdy předpokládám že AMD bude silně tlačit hlavně dodávky pro OEM, opravdu nevím. Firma nicméně oficiálně i v zákulisí slibuje podstatně navýšení dodávek a objemu výroby RDNA 2 GPU pro následující měsíce. Tak uvidíme.
Jedna z výhod NAVI 23 jsou rozměry, kdy je výrazně menší než poměrně velké NAVI 22 a především NAVI 21. Na druhou stranu 7nm výroba je stále drahá a všechno kolem výroby a přepravy čehokoliv, zejména elektroniky, je dnes velmi drahé. A zatímco zdražení materiálů, práce, dopravy u dražšího produktu se celkem „schová“, zvýšení nákladu u levnějších produktů je mnohem citelnější. V žádném případě tedy nečekejte, že RX 6600 XT bude levná. Ani kdybyste chtěli, tak dnes za 200 dolarů prostě nevyrobíte kartu, která by byla na úrovni 200 dolarové karty minulých dvou generací. Kromě toho, že 200 dolarů v před pár lety je 240 dolarů v dnešních cenách, třeba jen měď zdražila na dvojnásobek a všechno ostatní i více. Doprava je 4x dražší. Takže budeme rádi, když „200 dolarové“ karty zůstanou v dnešních podmínkách jen na 300 dolarech.
Bohužel stále platí, že ani AMD není schopno naplnit současnou neobvykle vysokou poptávku a i když slíbilo velké zlepšení a zvýšení dodávek GPU, nikdo ani u AMD samotného nečeká, že by třeba jen vyrovnalo poptávku. Natož ji předčilo. Takže překupníci, obchodníci (=dnes známí jako skalpeři) jakoukoliv kartu dnes předraží klidně na dvojnásobek oficiální ceny. Potřebujeme zabít koronavirus a těžbu digitálních měn na GPU. Pak se situace velmi velmi rychle na poli GPU vrátí do normálních kolejí.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|