Protože se nashromáždil větší počet novinek kolem produktů, plánů a oblíbených drbů kolem firmy NVIDIA, podívejme se na ně pohromadě ...
Stále se nenašel nikdo trochu schopný a ochotný vzít si na starost část psaní novinek, takže to opět zbývá na mě :). Holt nebudou tak časté updaty. Na netu se opět válí hromada zajímavých informací kolem produktů firmy Nvidia, tak by bylo myslím dobré se o nich také něco dozvědět ...
- čipové sady NVIDIA opět s problémy
Začněme jednou takovou praktickou zprávou. Už měsíce slýcháme o tom, že Nvidia vydává, a nebo by měla vydat, čipové sady Nvidia 750/780a pro platformu AMD a také něco udělat s čipovými sadami NF750/780i a 790i pro platformu Intel. Situace je ale poněkud tristní. Čipové sady Nvidia NF750/780a jsou opět odloženy! Nejnovější zprávy přímo od hlavních výrobců základních desek, které mám k dispozici, hovoří o dalším přibližně měsíčním zpoždění. Důvodem jsou další chyby v čipových sadách Nforce750/780a. Čeká se tedy na opravu a snad novou revizi. Protože to není poprvé, co se u 750/780a objevily problémy, výrobci s uvedením desek nespěchají. Desky prý budou naplno vyráběny a uvedeny až poté, co se pořádně ověří funkčnost. Vydání NF750/780 už se ale táhne dlouhou dobu, desky s NF750/780a už existují, měl jsem možnost osobně si již některé prohlédnout, ovšem uvést test a recenzi zatím není možné. Produkty s 750/780a jsou kvůli odložení vydání opět pod NDA.
O něco lepší, ale ne o moc, to je na platformě Intel. Čipové sady 750/780i i 790i již byly uvedeny. Problém je ale jejich vysoká cena proti konkurenci a horší provozní vlastnosti. A aby toho nebylo málo, je jich málo :). Někteří výrobci, i když by chtěli, stále nemohou naplno představit své modely. Čipové sady Nvidia jsou ve stále větší krizi, a těžko mohou účinně bojovat proti klesajícímu podílu s výše uvedenými problémy na krku. Abychom našli i nějaká pozitiva kolem situace a vývoje čipových sad NVIDIA, tak si řekněme, že Nvidia to s firmou VIA myslí vážně. Hodlá se pustit do souboje s Intelovskou ultra mobilní platformou ATOM. Zde by spolu s VIA mohla opravdu něco dokázat, otázkou je, co jí Intel dovolí. Přeci jen síla a vliv Intelu je značná. V souvislosti se spoluprací Nvidia+VIA, jejíž přesný rozsah obě společnosti ještě neoznámili, se objevily i zprávy o něčem, co se jmenuje TEGRA.
Nvidia si totiž zaregistrovala tuhle obchodní známku a samozřejmě jako vždy nic oficiálního z firmy Nvidia nedostanete. K registrované značce TEGRA, Nvidia připojila krátký popis - „G & S: Integrated circuits". Z toho se dá odhadovat, že asi půjde o něco integrovaného :). Vzhledem k zaměření firmy Nvidia to asi bude integrovaná grafická karta v něčem, například jižním můstku? Nejspíše to také může souviset s něčím kolem VIA. Také to však velmi pravděpodobně může souviset s dlouhodobým projektem firmy Nvidia - TESLA, což je vlastně počítač založený ne na výpočtech pomocí CPU, ale výkonných GPU. Nvidia totiž vede ostrou válku s firmou Intel o to, zda je lepší CPU než GPU a kdy GPU překoná CPU, a začne ho nahrazovat. Intel a Nvidia si v tomhle směru neustále vyměňují nějaká prohlášení, nějaké testy, prezentace a další „důkazy", že ten jeden je lepší než druhý. Nedávno Nvidia celkem předvedla celkem slušně možnosti GPU jako využití i pro jiné výpočty než grafiky. Na druhou stranu to bylo s výrazně optimalizovaným softwarem a tedy s omezenou funkčností právě jen na něj, což se samozřejmě neobešlo bez náležitého komentáře Intelu. Obě firmy se také celkem slušně do sebe začínají pouštět kolem projektu Intel Larrabbe. Nedivil bych se tedy, kdyby projekt TEGRA souvisel s něčím jako TEsla GRAphic, tedy něčím, co Nvidia postaví proti Intel Larrabbe a jeho Ray Tracingu. Možností je hodně, Nvidia nám určitě brzy řekne o TEGRA více. Pro rejpaly: firma AMD-ATI se zatím k otevřenému souboji Intel a Nvidia nijak nepřipojila a nic nekomentuje. Ostatně AMD má staroti samo se sebou a jakýkoliv komentář by firmy nejspíše nijak neprospěl. Možná také sází na to, že když se dva perou, třetí se směje ...
Hlavní náplní firmy Nvidia je ale výroba grafických karet. O tom, že firma chystá upravit své stávající G92 vyráběné 65nm na G92b vyráběné 55nm a uvést jej na kartách na konci června, víme. Vzhledem k minimálním změnám mezi GF8/GF9 to ale většina nadšenců nebere jako něco na co se s velkým očekáváním třeseme. Prahneme po nových rekordech v 3Dmarcích a 300FPS v každé druhé hře :). Naše zvědavost se tak spíše obrací k připravovanému něčemu, co se jmenuje GT200.
Co však bude přesně GT200 stále nevíme. Odhady mluví o pravděpodobném pokračování architektury G92, ovšem s nějakými změnami. Výrobní proces by měl být stále 65nm. GT200 by mělo obsahovat přes 1 miliardu tranzistorů a být o třetinu větší než je velikost G92, které nese 754 milionů tranzistorů. Docela bych se divil, kdyby GT200 bylo o 50% rychlejší než G92, ale tak 30-40% výkonu navrch bych viděl jako reálné. Nicméně pravdou je, že do výkonu karet budeme muset zahrnout také paměti GDDR5, které se objeví v druhé polovině letošního roku. Každopádně grafické karty s jádrem GT200 by se podle posledních zvěstí měly objevit během červena, tedy na úplném konci Q2 2008. Mělo by jít opět o čistokrevný high-end. GT200 na nějakém modelu GTX by navíc mělo nahradit současnou dvoučipovou 9800GX2, která je dnes spíše exkluzivním zbožím.
V souvislosti s postupným uváděním karet grafické řady GF9, netvrdím, že je to generace, Nvidia přejmenuje i další modely GF8. Na trhu se objeví 9600GSO, kdy půjde o přeznačenou 8800GS, která obsahuje značně ořezané jádro G92. I když má více jednotek než 9600GT je celkově o něco pomalejší. Pokud by se tahle karta se svou 192bit sběrnicí a 384MB paměti dostala někam k 2000 korunám s DPH, mohla by to být zajímavá karta, i když se vlastně o nic nového nejedná.
V souvislosti s grafikami, ale i s první částí článku, bychom si měli říci, jak pokračuje Nvidia se svým PhysX, které si nedávno pořídila. Již víme, že samostatné PhysX karty skončily. Nvidia ale pracuje na integraci PhysX technologie do svých grafických čipů. Prý to již má skoro hotové a těch několik her, kde je PhysX podporováno si tak majitelé GF8/9 karet budou moci vychutnat i s PhysX prvky. Nejsem si přesně jist, jak velký to bude mít dopad, protože se přiznám, že jsem mezi PhysX fyzikou a normální fyzikou neviděl ve stávajících hrách žádný rozdíl, nicméně předpokládám, že by se v některých hrách mohly dodatečně objevit právě prvky, kde by PhysX instrukce mohly být využity. Každopádně je to spíše právě otázka podpory ve hrách, protože samozřejmě dříve nic takového nemělo cenu dělat.
Nvidia právě spolu s PhysX útočí se svými GPU na Intel, když nedávno prezentovala sílu svých GPU ve fyzikálních výpočtech na technologických fyzikálních demech, kde GF9800 jela 300FPS proti dvěma čtyřjádrovým procesorům Intel NEHALEM, které dávaly jen 20FPS. V dalším DEMU výpočtů fyziky pak 8800GTS nabídla plných 200FPS, zatímco když výpočty prováděl Intel Core 2 Extreme, tak to bylo s pouhými 12FPS. To je jen příklad toho, co dokáže GPU a Nvidia to Intelu s nadšením ukazuje. Uvidíme, jakého reálného přínosu se v brzké době dočkáme s GPU Nvidia s integrovanými instrukcemi PhysX. Nicméně s největší pravděpodobností nezůstanou instrukce PhysX jen výsadnou Nvidia karet. Nvidia totiž prý nabídla tuto technologii i společnosti AMD-ATI, nejspíše kvůli udržení kompatibility her s grafikami obou výrobců apod.
To by bylo zatím k posledním novinkám kolem firmy NVIDIA vše, samozřejmě se podíváme zase na další, abychom byly v obraze. Pokud má někdo zájem se nějaké oblasti novinek věnovat a informovat nás o tom, tak jen uvítáme. Můj kontakt je stále k dispozici.
Zdroj: Fudzilla, DailyTech, Xbitlabs
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|