Společnost NVIDIA nabízí partnerům řešení, které vyřeší jejich problémy s vadnými mobilními grafikami NVIDIA.
Server VR-zone přinesl dopis společnosti NVIDIA, který firma rozeslala svým partnerům:
NVIDIA is committed to providing our customers with quality products that push the edge of technology and also continuously improve product quality and reliability. To help improve the product quality and ensure smooth and uninterrupted product supply during the current "end stage" of life cycle, NVIDIA strongly recommends that customers transition to this latest revision of the NB8E-SET GPUs as soon as possible. These latest revision units utilize "Hitachi" underfill packaging material that improves product quality and enhances operating life by improved thermal cycling reliability.
V překladu:
NVIDIA je odhodlána poskytovat svým zákazníkům kvalitní produkty, špičkových technologií a také neustále zlepšovat kvalitu výrobků a jejich spolehlivost. Chcete-li přispět ke zlepšení kvality produktů a zajistit hladký a nepřerušovaný chod dodávek produktů v průběhu běžného "konečného stadia" životného cyklu, NVIDIA důrazně doporučuje, aby zákazníci přešli k poslední revize čipů z NB8E-SET GPUs co nejdříve. Poslední revize těchto jednotek využívat "Hitachi" obalový materiál, který zlepšuje kvalitu výrobku a zvyšuje životnost lepší tepelné cyklování spolehlivost.
A co jde. NVIDIA letos vyrobila celé série vadných čipů - bez výjimek jsou postiženy téměř všechny mobilní grafiky řady GF8 i část mobilních GF 9 stejně jako desktopové verze. Bohužel nelze vůbec přesně říci, zda se u konkrétního produktu závada projeví. Následky jsou však vždy stejné, čip se odebere do křemíkového nebe nebo je tak nefunkční, že jej nejde používat, před tím se objevují poruchy v obraze (viz video) atd. Problémy už hlásí i někteří majitelé karet desktopových GF8800GT (ta měla dost jednoduché chlazení), nicméně problém se týká zejména mobilních čipů NVIDIA GF8 a 9, které jsou díky omezeným možnostem chlazení proti větším výkyvům teplot k problémům náchylnější. NVIDIA totiž udělala chybu při návrhu výroby a použila špatný materiál na spoj obalu čipů. Toto pojivo se pak teplotními změnami drolí, dělá bubliny, ztrácí soudržnost a v posledním stádiu zkrátka čip odejde. NVIDIA podle výše uvedeného dopisu ale už má novou revizi svých mobilních čipů, která by tento problém již měla mít tedy vyřešen.
(jeden z mnoha postižených mobiních počítačů)
Bohužel nové řešení společnosti NVIDIA není žádným řešením pro stávající zákazníky, kteří už mají s velkou pravděpodobností vadný čip (jehož životnost je značně nejistá) doma. Těm nezbývá než doufat, že jejich čip to v nejlepším případě nepotká vůbec a v horším případě se to stane ještě v záruce výrobku (někteří mobilní výrobci naštěstí prodloužili u postižených sériích mobilních počítačů dobu záruky). Zkrátka je to trochu loterie. Řešení, se kterým teď přichází NVIDIA nyní, je řešením jen samotného problému, ale jen pro nové přístroje. Jedná se o novou revizi čipů dnes označovaných jako GF8700M GT. 8800M GS nebo 9450M GS. Samozřejmě výrobci nebudou v případě toho, že setrvají u mobilních čipů NVIDIA, s přechodem na novou revizi, zbytečně váhat. největší problémy s vadnými NVIDIA čipy mají mnohé série mobilních počítačů HP, DELL, Apple a dalších. Vadné mobilní grafiky některé stály velké problémy a potíže. Ostatně pro samotnou NVIDIA, která nikdy naplno problém nepřiznala v celém rozsahu, jsou vadné grafiky noční můrou. Kromě některých výrobců a zákazníků ji žalují hlavně vlastní akcionáři společnosti NVIDIA, kteří údajně mají důkazy, že vedení společnosti NVIDIA o problémech vědělo od listopadu roku 2007 a tedy vadné čipy produkovalo s plným vědomím. Investorům ani nikomu jinému však nic řečeno nebylo, což je ale přímým porušením (několika) zákonů. Žaloba teď čeká na rozhodnutí soudu. Nás zákazníky může těšit jen to, že tedy snad teď už nové revize NVIDIA grafických čipů mají problém vyřešen, bohužel ale také musíme dodat, že máme jen malou šanci zjistit v obchodě, zda ten konkrétní model počítače a grafiky je osazen čipem nové revize a zda nám známé problémy s NVIDIA grafickými čipy nehrozí - to však nemůže zaručit ani jejich výrobce. Záruka tu naštěstí je, u některých dotčených produktů i tříletá, ale asi každý z nás si při nákupu přeje, aby záručních podmínek nemusel využít ...
Zdroj: VR-zone
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|