Recenze karty se blíží, a tak mohla být ukázána. Generační nárůst výkonu asi neohromí.
Blíží se konec NDA na recenze nové NVIDIA RTX 5090 32GB. Už 23.1. se mohou zveřejnit testy na FE edice a také ty verze, které budou stát oznámených 1999 dolarů. Bohužel, s výjimkou vlastní NVIDIA edice, která však nebude běžně dostupná v obchodech ve většině světa, drtivá většina nám nabízených tedy nereferenčních RTX 5090 edic, bude stát více. Ačkoliv v praxi budou mít stejný výkon jako FE edice, jež je vlastně OC edicí sama o sobě. Nicméně NV tradičně nastavuje své marže tak, že žádný partner není schopen vyrobit a prodávat za tu oficiální NV oznámenou doporučenou cenu kartu kvalitativně srovnatelnou s FE variantou. Recenze tedy většiny nám nabízených v našich obchodech běžně dostupných edic RTX 5090, budou moci být vydány 24.1.2025. A prodeje všech karet pak začnou oficiálně 30.1.2025. Dostupnost však bude podle všeho velmi sporadická. NV se snažila zásobit hlavně sklady v USA kvůli hrozícím Trumpovo clům, ale ani tam to není žádná hitparáda. A v mnoha částech světa rovnou nebude moc co prodávat. Nějaké významnější dodávky budou až v dalších týdnech, či dokonce spíše měsících.
Kromě FE edice, která ale v českých obchodech běžně nabízena nebude, budou nám nabízené varianty dražší, než oznámených 1999 dolarů (59 599 korun vč. DPH). Doporučené ceny většiny modelů budou pohybovat kolem 2100 – 2300 dolarů minimálně, tedy cca 62 – 68 tisíc korun vč. DPH. Prémiové verze se budou běžně pohybovat i přes 2500 dolarů (75 tisíc korun). Nicméně dostupnost mnoha edic bude naprosto nulová, na nějaký skutečný výběr a dostupnost si budete muset počkat, přinejlepším týdny, realisticky u některých variant rovnou až měsíce.
Unboxing RTX 5090 FE karet – ekologie na prvním místě?
NVIDIA již poslala vybraným recenzentům FE edici RTX 5090, u které se zaměřila na ekologii, tedy jestli ji už náhodou Trump nějakým dekretem taky nezrušil :). NV udělala „woke“ balení bez plastů a kompletně z kartónu. Takže ať se vám to nerozmočí ;). Jinak u karty samotná se také zjevně šetřilo trochu materiálem mezigeneračně. Překvapí totiž, že novinka přes výrazně větší 575W spotřebu proti „jen“ 450W RTX 4090, má fyzicky výrazně menší chladič. FE edice je pouze dvouslotová, zatímco o poznání „úspornější“ předchůdce má tři sloty.
Kompletně přepracované je také umístění napájecího konektoru, který by tak měl umožňovat bezpečnější a ergonomičtější připojení kabelu na rozdíl od „hořícího“ předchůdce, který šel zahoření naproti i díky naprosto nevhodnému umístění a celkové konstrukci RTX 4090 karty.
Bohužel nemá moc smysl nad NVIDIA FE variantou trávit čas, protože běžně v našich obchodech v ČR dostupná a nabízena nebude. Nereferenční edice, které budou v našich obchodech, tak co jsem se díval, většina je podobně obří a gigantické, jako dosavadní modely RTX 4090. Žádné překvapení.
Malý generační nárůst výkon za šílenou spotřebu?
NVIDIA si je zjevně vědoma, že reálný výkonový nárůst u RTX 5090 proti 4090 nikoho neohromí. Připravuje tedy speciální marketing a „damage control“ kolem toho. Firma operuje hlavně s tím zavádějícím (čti lživým) DLSS tvrzením, že „zvyšuje výkon“. Nicméně tohle tvrzení je skutečně čistá lež, protože DLSS (ani FSR) výkon karty nezvyšují! A nikdy nezvyšovaly. Speciálně DLSS 4 a tedy technologie s Frame Gen obecně, ten výkon nezvyšují ani vzdáleně. NVIDIA sice prezentuje navýšení počtu FPS, ale to není díky lepšímu výkonu. Reálně renderovaný snímek doplňují nově až tři „AI“ generované, které však nezvyšují výkon ani nedělají to, co obvykle vyšší počet FPS přináší. Nemají prostě stejný dopad jako „reálné“ snímky. Přinejlepším „vyhlazují snímkovou frekvenci“. Nicméně u DLSS 4, stejně jako u DLSS 3 a FSR s FrameGen platí, že pokud už v základu nemáte dostatek reálných klasických FPS, tak ten generátor dalších vám moc nepomůže.
Tedy ano, místo reálných 30FPS můžete mít díky DLSS4 najednou 120FPS, ale jako reálných 120FPS to nebude vypadat. Nebude to mít stejný dojem plynulosti atd. Reálně prostě nadále potřebujete ideálně kolem 90 reálných FPS, aby negativní dopady těch vkládaných „generovaných“ snímků, nebyly poznat. Nicméně pak je otázkou, protože reálných 90FPS je naprosto plynulé, jaký mají další generované FPS nad to smysl, když prostě nejsou „skutečnými“ FPS s tou odpovídajícím přínosem? DLSS 4 jako takové prostě jen násobí počet generovaných/odhadovaných snímků. Z 1 dělá až 3. NV tedy záměrně klamavě vydává tohle za zvýšení výkonu. Recenzenti však ukáží reálný výkon karty, který bohužel není o moc lepší, než výkon RTX 4090. Realisticky se prý budeme pohybovat mezi 15 až 30% mezigeneračního zlepšení napříč hrami. Jenže to není zadarmo. Nárůst spotřeby na šílených téměř 600W z už tak neakceptovatelných 450W …
Reálně nejsou nové karty připravené na vydání
– dostupnost bude sporadická.
Rovnou říkám, že stejně jako RTX 4090, ani RTX 5090 neplánujeme zařazovat do běžných testů a grafů. Nevadí nám ani tak cena jako taková, vadí nám naprosto neakceptovatelná spotřeba a s tím související generované teplo této 60tisícové „herní“ karty. Z hlediska provozu v běžném PC v běžné místnosti je to extrémně nepříjemné a prostě funkční nesmysl. Nikdo z nás v redakci proto nechce a neplánuje používat kartu s takovou spotřebou ve vlastním PC, a investice do podobně nákladného „těžítka“ dlouhodobě jako výbavy pro náš testlab, je nerentabilní. Tím spíše, že podobný produkt si pořídí přinejlepším 10% z horních 10%. I jedna recenze je více než dost s ohledem na potenciální okruh zákazníků tohoto produktu, a s tím související objem možných prodejů v našich luzích a hájích. Ostatně i výrobci karet jsou si faktické fyzické nezajímavosti RTX 5090 jako produktu, dobře vědomi, takže počet vzorků je značně limitován, na rozdíl od ostatních nižších RTX 50 variant.
RTX 5090 je dobrá jako téma rozhovorů a HALO produkt, ale realisticky si ji nepořídí ani většina z těch, kteří na takhle drahou kartu jinak peníze mají. Protože cena prostě není ten hlavní problém. I pokud se potvrdí, že má jen o 15 – 30% reálně vyšší herní výkon než 4090, nebude ani tohle hlavní překážka pro mnohé. Spotřeba/generované teplo je tím, co drtivou většinu normálních i velkých nadšenců odradí a rozhodně by odradit mělo. Takže se budeme soustředit na RTX 5080.
Nicméně u ní musím říci, že ačkoliv má vyjít také 30.1.2025, na vydání rozhodně není moc připravená. Počet karet u distributorů je extrémně limitovaný, speciálně v Evropě. A hned tak se to nezlepší. Celé tohle uvedení je značně uspěchané. Odklad o pár týdnů by byl rozumný, nicméně to na něj nevypadá. Na druhou stranu i většina (ne-li všechny) edice RTX 5080 běžně prodávané v našich obchodech (FE verzi opět ignorujme), bude stát více než oznámených 999 dolarů (30 tisíc korun). Doporučené ceny jednotlivých modelů se pohybují kolem 32 až 36 tisíc korun a dostupnost většiny z nich bude lepší (či vůbec nějaká) až na přelomu února a března. Takže počáteční nedostupnost může ceny karet poslat klidně na dvojnásobek. Navíc RTX 5080 nemá proti 4080 mezigeneračně o moc lepší fyzické parametry na rozdíl RTX 5090 vůči RTX 4090. Takže nárůst skutečného herního výkonu vůči stejně cenově postavené RTX 4080 SUPER edici, asi moc dobrý dojem neudělá. Je bohužel stále více pravděpodobnější, že RTX 5080 zdaleka nedosáhne na běžný rasterizační výkon RTX 4090 … což by byl velký FAIL.
A současně by to znamenalo, že AMD i bez high endu v nové generaci RNDA 4, nemusí s novou mainstreamovou RX 9070 XT, být tím reálným herním výkonem, o moc pozadu. Speciálně když cenově s ní bude podstatně níže a skutečně v mainstreamu. Nicméně k tomu bude potřeba skutečně dobrou a bezproblémová fyzická dostupnost karet v obchodech. I proto RX 9070 série neodstartuje dříve jak v březnu, a to platí i o konkurenčních RTX 5070 modelech. Osobně si myslím, že odložit by se měl ideálně také start prodejů RTX 5090/5080. Teď na konci ledna z hlediska dostupnosti není totiž zjevně žádná z těchto nových karet skutečně připravena jít na trh. A uvedení dříve jak kolem března, je zjevně uspěchané. A bude z toho jen zklamání, že karty fyzicky nejsou dostupné a ty co budou, tak skalpeři a obchodníci se na nich vyřádí a budou stát výrazně víc, než by stát měly …
Co si budem 7900XTX topí pekelně a 4090 topí ještě o chlup více, ale taky dostanete vyšší výkon. A kdo chtěl hrát v maximálním rozlišení na plný detaily, tak tohle byla jedinná možnost.
Nedá. Ne pro běžný provoz, protože maximální napájecí limit je jasně daný a omezený. Běžně jsem vysoce laděné OC verze RX 7900 XTX s výkonem posunutým o 15 až 20% viděl se spotřebou kolem 420-440W maximálně. Standardně bez OC má XTX cca 364W a ano, dá se poladit a se stejným výkonem dostat blíže ke 300W ...
Dostat 450W RTX 4090 k 600W u některých edic taktováním jde, ale RX 7900 XTX k 600W ne ...
Já teď pořídil XFX SPEEDSTER MERC 310 AMD Radeon™ RX 7900 XTX Black Edition výhodně za 14k a zkouším to poladit a v defaultu žere 390W a takty boostují kolem 2600-27000MHz po zahřátí.
Když to nastavím manuálně na 2800MHz max, tak je stabilní s nastaveným napětím na 1110mV, oproti 1150mV v defaultu při spotřebě kolem 360W. A to podotýkám boostuje víc, než v defaultu o 100MHz. Pokud nastavím max. 2700MHz, což je hodnota, kolem které se to motá v defaultu, tak spotřeba spadne na kolem 330W.
Pokud zvýším Power limit na max, tak to potom žere 450W a boostuje to skoro k 2900MHz, ale je pak už moc hlučná.
Pokud nastavím boost na max. 2650MHz, což je papírová hodnota boostu, tak můžu nastavit ještě větší undervolt a pak se to spotřebou motá kolem 300W se ztrátou FPS asi 8%...
Keď ich skutočne nebudú predávať do Činy, tak by ich mali biť plne sklady Ten zákon čo Biden schválil na poslednú chvíľu čo zakazuje akékoľvek pokročilé čipy voziť do Činy... som zvedavý ako ho kožená bunda obije
Pozeral som nejake porovnania a oproti amd so zapnutým framegen sú 3 násobne nárasty fps tiež ľudia píšu, že nove dlss 4 performance sa v kvalite obrazu doťahuje na dlss 3 quality aj keď za cenu do 5% nižšieho výkonu pri rovnakom presete.
ty FPS ale nemůžeš srovnávat, nejsou reálné ... minimální FPS jsou stejné s vypnutým i zapnutým framegen nemá to prostě efekt, vůbec by se frame gen nemělo brát v potaz, rozhodně ne pokud jde o výkon ....