Vedení některých firem má ještě koule ,nehodlá potírat konkurenci a odmítlo dohodu NVIDIA.
O nové „partnerské“ dohodě se stále nechce spousta firem vůbec bavit. Zejména firmy, jež podepsaly vyděračskou dohodu, která velmi pravděpodobně porušuje zákony o významné tržní síle, se k tomu nechtějí vůbec vyjadřovat. Stejně tak NVIDIA se nechce o GPP bavit (mimo oficiální vyjádření o tom, jak má být prospěšné pro zákazníky a jejich přehled) a doufá, že nedostatek oficiálních informací z tohoto vážného ovlivnění konkurenčního prostředí, prostě nedokáže udělat témat a podrobnosti se v tichosti před zákazníky ututlají. NVIDIA jen popřela, že by její dohoda měla omezovat konkurenci a omezovat výběr pro zákazníky, ovšem nedokáže-nechce vysvětlit některé zásadní otázky. O tom, co je povahou dohody a proč by nás všechny měla zajímat, jsme podrobně informovali:
Nicméně dnes máme další zajímavé informace. Dohodu GPP, která fakticky není dohodou ale doslova „ultimátem vyděrače“, podepsaly a plní hlavně tři firmy: ASUS, Gigabyte a MSI. Všichni tito výrobci jsou zároveň výrobci grafických karet s čipy AMD i NVIDIA a také výrobci vlastních počítačů, kdy vše prodávají pod specializovanými vlastními herními značkami, jako je ASUS ROG, Gigabyte AORUS a MSI Gaming X apod.
Podle nové dohody s NVIDIA však nesmí používat stejnou značku pro RADEON a GTX grafiky i produkty. NVIDIA chce, aby používali exkluzivní značku pro její produkty. Problém je, že vzhledem k současnému dominantnímu postavení NVIDIA, výrobci tak logicky dají své masivně propagované značky ROG, AORUS a GamingX právě NVIDIA a AMD od těchto značek odstřihnou (dokonce už odstřihli) což má měřitelný vliv na konkurenceschopnost a nabídku. A kdo říká že ne, ten je lhář (a ví to).
ASUS, Gigabyte a MSI už podnikly konkrétní kroky, a AMD Radeon hází více či méně nedobrovolně přes palubu a odsouvají na druhou kolej. Všechny tři firmy nadále hrají mrtvého brouka a nekomunikují ani s novináři ani se zákazníky na toto téma. Na situaci nic nezískají, jen ztratí v mnoha ohledech. Problém je to pro ně značný. Z partnerů společnosti NVIDIA se totiž firmy ASUS, MSI a Gigabyte staly jen přisluhovači a v podstatě nevolníky. Všechny tři firmy totiž umožnily v posledních letech svou nabídkou produktů společnosti NVIDIA získat dominantní tržní podíl, a tedy možnost jim teď začít diktovat, čeho NV samozřejmě ke stylu jí vlastní plně využila. A lidi v těch firmách to dobře vědí (nikdo v nich není z GPP situace nadšen). NVIDIA jim prostě novou GPP dohodou dala vybrat, buď budete propagovat za své peníze primárně NVIDIA nebo vám nedáme čipy a podporu, kterou jste od nás dosud od nás měli. To je princip GPP a podmínky, kterou NVIDIA stanovila a kterou prostě ASUS, Gigabyte a MSI musí podepsat, protože ze své vlastní hlouposti mají minimálně 75-80% svých grafických a počítačových produktů postaveno na NVIDIA řešení (třeba herní mobilní PC v podstatě téměř ze 100%). Nemohou si tedy aktuálně dovolit žádné komplikace v dodávkách čipů atd.
Nicméně jsou i výrobci počítačů, kteří mají koule na to, poslat NVIDIA s GPP tam kam patří. Dva z největších výrobců počítačů světa prý poslali NVIDIA s GPP do ****** a to doslova. Ani jedna z firem na podmínky NVIDIA rozhodně nepřistoupí. Pravda i tyto firmy nabízejí v drtivé převaze stroje s NVIDIA grafikami proti AMD grafikám (ale nevyrábí grafiky), jenže ještě větším partnerem je pro ně Intel. A tomu se GPP opravdu hodně nelíbí. DELL a HP mají také vlastní speciální značky, jistě znáte třeba AlienWare. A nemíní je dělat jen pro NVIDIA (i když dnes herní stroje těchto firem téměř výhradně NVIDIA grafiky obsahují). Nutno dodat, že kromě zájmů jejich hlavního partnera Intel, jsou obě firmy a DELL zejména, velmi opatrní na cokoliv, co jen zavání porušením antimonopolních pravidel. DELL totiž v minulosti měl velké problémy, a byl jedním z hlavních partnerů Intelu, který pravidla kdysi porušoval, umožnil zašlapat AMD (dostával od Intelu zaplaceno za to, aby lepší procesory AMD vůbec nepoužíval a nenabízel) a také za to musel platit, a hlavně je pod drobnohledem antimonopolních úřadů. Fakt že DELL a HP nepodepsali už hodně naznačuje o GPP dohodě, zejména o pasážích, které jsou nám neznámé a jež údajně jsou velmi problematické z hlediska legálnosti.
DELL a HP se tedy vůbec nelíbí (hodně slabé slovo) počínání NVIDIA a spolu s Intelem nyní shromažďují munici a zvažují další postup, kdy ve hře jsou žaloby a podměty k vyšetřování. Zejména Intel, podle aktuálních informací, velmi pravděpodobně podnikne protiútok. Přestože GPP nyní poškozuje hlavně AMD, ale i Intel chce brzy uvést vlastní silnější grafická řešení (nebo jej už vlastně i má v podobě Kaby Lake G které by se pod ROG/AORUS značkou také fakticky nesmělo objevit), a tak by ho to také poškozovalo. Intel na rozdíl od AMD navíc rozhodně má prostředky na to, podniknou výraznější protiútok. AMD totiž dosud stále neoznámilo, jak se k situaci postaví, přestože fakt, že nebudou ASUS ROG, Gigabyte AORUS a MSI GamingX grafiky je nyní hotová věc.
Proti NVIDIA stojí i část zákazníků, kterým není úplně jedno, zda budou mít nebo nebudou mít výběr. Nejde tedy zdaleka jen o příznivce AMD, ale s kroky NVIDIA a počínáním ASUS, GIGABYTE a MSI nesouhlasí ani mnozí majitelé GTX grafik. Jednoduše proto, že fandí tomu, aby měli co možná nejlepší výběr při svých nákupech. Internet je tak plný různých snah o bojkot výše uvedených firem (což osobně považuji za hodně problematické vzhledem k současné situaci a nabídce na trhu, situace pro nás není příznivá a do značné míry za to může právě nabídka výrobců a upřednostňování NVIDIA v posledních letech, která současnou situaci pomáhala utvářet). Hlavně však byly podány podměty a stížnosti k americké FTC a Evropské komisi k prošetření legálnosti počínání NVIDIA a vlastně i ASUS, Gigabyte a MSI, které fakticky podpisem GPP se mohou také na případném zneužitím monopolní pozice podílet (a dobře o tom vědí). Je tak téměř jisté, že antimonopolní úřady budou vyšetřovat a jednat a zejména v EU si dost dobře neumím přestavit, že by GPP prošla jako legální. Nicméně jak mnozí upozorňují, vyšetřování a případné rozhodování o trestu a pokutě, potrvá pravděpodobně několik, podobně jako kdysi v případě Intelu.
A jak jsem napsal v předchozím článku, zdaleka největší problém je, že zneužití dominantního postavení se vyplatí (není dostatečně trestáno a pokutováno). Intel za to sice dostal mastnou pokutu a navrch se ještě musel vyrovnat s AMD, ale vydělal na tom mnohem více a dostal celý trh do situace, kdy na tom vydělával uplynulých mnoho let (a těží z toho dodnes, kdy stále ještě setrvačnost zákazníků Intelu a OEM výrobců funguje a Intel má i nyní mnohem větší prodeje, než by odpovídaly tomu, co nabízí, a hlavně aktuální nabídce konkurence). NVIDIA tak podle mě klidně s nějakou případnou pokutou za pár let a možným vyrovnáním kalkuluje, ale z příkladu Intelu ví, že těch pár set milionů dolarů, maximálně malé jednotky miliard dolarů, jí za to stojí, protože na tom pravděpodobně vydělá víc. Kdyby si to nemyslela se žádným GPP by nepřišla, to si buďte jistí …
Každopádně NVIDIA nemůže moc doufat, že by GPP skutečně bylo jen mlčky přechozeno a celá tahle vážná situace jen vyšuměla do ztracena. Že DELL a HP dohodu nepodepsaly je pro ni více než velká nepříjemnost, která může strhnout i další výrobce. Proti GPP se tak může vytvořit hodně silná opozice a vůbec bych se nedivil, kdyby AMD jednalo s Intelem i výrobci PC o nějakém koordinovaném protiútoku na více frontách, samozřejmě hlavně kolem podání podmětů k vyšetřování a případných právních žalobách. ASUS, MSI a Gigabyte, kteří podepsali, tak mohou mít případně dost velké problémy, kdy sice museli teď na evidentní vydírání přistoupit a nechat si nasadit pěkně vodítko a skákat, jak NV píská, ale jednak bojkot některých zákazníků je může mrzet, ale také pokud bude GPP vyšetřování a shledáno nějaké porušení zákona, tak budou spolupachateli a mohou je čekat také sankce. Jejich současná pozice je mizerná, ale mohou si za svou závislosti na NVIDIA samotné. Nikdy neměly připustit, aby NVIDIA nad nimi měla takovou převahu a měly tomu přizpůsobit nabídku produktů pro zákazníky v uplynulých letech. Osobně si tedy myslím, že z dlouhodobého hlediska pro nás zákazníky může být situace kolem GPP a její pravděpodobný neslavný konec prospěšná, nicméně v krátkém horizontu bude náš výběr omezený a ceny i nabídka podle toho bude vypadat.
Situaci dále sledujeme a doufáme, že FTC a EK budou tentokrát jedna rychleji a jsme velmi zvědaví, k jakému rozhodnutí dojdou.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|