Velké plány, velké řeči a prázdné krámy. To je realita TEGRA. Takže do třetice všeho dobrého?
NVIDIA pokračuje ve své konferenci, kde to chvílemi vypadá jak na zábavné estrádě. Přítomní hosté občas nevěřícně zírají, cože to NVIDIA zase slibuje. A že sliby a velké plány jsou hlavní obchodní artikl společnosti NVIDIA v poslední době, to začíná být bolestně jasné snad každému.
Třetí rok po sobě tu máme opět velkolepé plány a sliby kolem TEGRA platformy, která by v podstatě měla NVIDIA už v roce 2012/13 držet nad vodou a zajišťovat ji 50% příjmů. Že už jste to někde slyšeli? Nejsem sám, kdo podezírá šéfa společnosti NVIDIA, že má napsaný pro TEGRA jeden proslov a každý rok tam vyměňuje číslovku. Aktuálně už používá číslo 3. Ano vidíte dobře. TEGRA3 je prý téměř hotová.
Co se stalo se skoro 3 roky starou TEGRA1 a o rok mladší TEGRA2, o kterých NVIDIA také mluvila v podobném duchu, které se měly stát hybnou lodí firmy a silným hráčem a HW základem do tabletů a smartphone? TEGRA1 byl totální propadák, který se objevil v několika málo produktech, které mimochodem dopadly podobně. TEGRA2, o té se už více jak rok mluví, NVIDIA slibovala reálné produkty každou chvíli na trhu. Máme pomalu konec roku 2010 a spočítat produkty na TEGRA2, které máme v našich obchodech, dokážete sami – limitně se blíží 0. Aktuálně NVIDIA slibuje, že nějaký ten tablet uvidíme již brzy a mnoho modelů Tabletů a smartphone dorazí prý v Q1 2011. TEGRA2 tedy má ještě nějaký ten čas. Já mohu potvrdit, že přeci jen se opravdu TEGRA2 v některých produktech objeví. Vím o pár tabletech, nejnověji se třeba mluví o HTC, které se z kraje roku chystá na trh se svým tabletem-padem. Nicméně zase to nebude taková sláva. TEGRA platforma to rozhodně nemá nijak snadné a nejnovější smartphone se svými grafikami dokazují, že vlastně žádná TEGRA není potřeba. Qualcomm je největší překážka NVIDIA. NVIDIA se prý dokonce snaží o to, aby se v tabletech objevilo něco na způsob technologie Optimus, tedy byly by tam dvojí čipy, kdy by se přepínalo z úsporných ARM+Qualcomm řešení na výkonné NVIDIA TEGRA, když by bylo potřeba. Otázka je, zda je toto vůbec v tabletu nebo smartphone, reálně potřeba.
Každopádně všechno, co si NVIDIA plánovala o TEGRA, se zatím naprosto nevyplnilo, byť tvrdí, že část neúspěchu nese i Microsoft, který zaspal softwarově. Tato výtka je jistě na místě, to že MS usnul a nástup tabletů a smartphone nové generace totálně zaspal, je jasné snad každému. Právě v Q4 2010 a Q1 2011 se probere, takže TEGRA dostane šanci – nutno ale říci, že to žádný úspěch znamenat nemusí, MS to proti Androidu rozhodně nebude mít jednoduché a v současnosti je MS Windows okrajová platforma na tabelách i smartphonech. V tuto chvíli tak TEGRA i po téměř 3 letech zůstává na okraji zájmu výrobců, byť se zdá, že se alespoň několik produktů na této platformě, i když její druhé generaci, přeci jen objeví ve větším měřítku. Je to ale stále na hony vzdáleno tomu, že by TEGRA měla být tažným koněm NVIDIA, který jí vydělává přes 50% příjmů a měla tak nahradit výpadek ze segmentu klasických grafik, kde NVIDIA ztrácí půdu pod nohama zásluhou integrace výkonných GPU do CPU AMD/Intel. TEGRA také má nahradit výpadek příjmů s integrovaných grafik a čipových sad, které NVIDIA v mnoha minulých letech přinášely významné příjmy, ze kterých financovala vývoj GPU. Zatím však TEGRA rozhodně žádným úspěchem není a proti sobě má zavedenou velmi silnou konkurenci. Abychom byli fér, tak je nutné říci, že NVIDIA není zdaleka jediný velký tradiční HW výrobce, který má problém dostat se na trh SmartPhone a tabletů se svým HW. Nepoměrně větší a silnější Intel zažívá něco podobného, kdy už v podstatě chystá třetí generaci ATOM platformy pro SmartPhone a ne a ne ji tam skutečně prosadit. Takže třetí pokus pro obě firmy budeme pozorovat během následujícího roku, spolu s pokusem AMD, které uvede FUSION platformu. I když AMD na rovinu přiznalo, že se přímo o tablet platformu s FUSION snažit nebude.
Upřímně řečeno, nedávám Intelu ani NVIDIA a případně AMD, velké šance. SmartPhone a tablet platforma, to je skutečně země zaslíbená pro ARM, Qualcomm a řadu dalších silných firem kolem, kteří tam NVIDIA, Intel a ani AMD (FUSION), prostě tradiční PC HW výrobce nechtějí a nikdo je tam ani nepotřebuje. Pro všechny tři je to zcela jiná situace proti PC platformě, kde je všichni potřebují a mají v podstatě své jisté. Nemyslím si, že by pro NVIDIA a Intel, kteří jsou klasickému SoC nejblíže, nemožné se dostat tam kam chtějí, ale při tom svém plánování prostě neberou v potaz, že tam kam chtějí, tam skutečně vládne tvrdá nefalšovaná konkurence z několika stran a to je něco, co prostě na svém písečku neznají. Takže jejich plány se při prvním kontaktu HW s realitou ocitnout doslova v troskách. Takže do třetice všeho dobrého a zlého?
Zdroj: DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|