Tři novinky na závěr roku od NVIDIA. Většiny z nás se ale nejspíše nedotknou.
Letošní rok pomalu končí, NVIDIA si ale ještě představila tři, řekněme méně významné novinky.
GTX 1060 grafiky jsou sice velmi populární, i když v současnosti už výrazně zaostávají výkonem za konkurenčními RX 570/580. Nicméně co naděláte, když koupit RX 570/580 není vždy úplně jednoduché, kvůli těžařům. Každopádně asi víte, že GTX 1060 není jen jedna a byť se to podle názvu nezdá, GTX 1060 3GB a GTX 1060 6GB není ta samá karta jen s odlišným množstvím paměti.
Zatímco někteří jiní výrobci GPU mají díky ne úplně jasném odlišení v názvu od některých diskutérů peklo na zemi, u GTX 1060 to zdá se těm samým lidem vůbec nevadí. Každopádně aby to nebylo tak jednoduché, NVIDIA uvádí ještě 5GB GTX 1060 variantu. Jádro má sice tentokrát stejných 1280 jednotek jako 6GB GTX 1060 (na rozdíl od 3GB GTX 1060 s 1152), ovšem místo 192-bit sběrnice je zde jen 160-bit a 5GB paměti!
Nicméně týkat by se nás snad příliš neměl. Teoreticky se tahle karta má objevit jen ve speciální nabídce pro čínský trh, konkrétně ji NVIDIA cílí na herní a internetové kavárny, kdy 3GB verze má dnes už solidní problémy v nových hrách, protože 3GB paměti jsou prostě málo. 5GB by si i přes užší sběrnici, nakonec měla vést o něco lépe. Teoreticky by se tak tahle karta neměla objevit u nás v prodeji. Ale kdo ví. Pokud byste tedy i u nás na 5GB GTX 1060 narazily, nemusí to být překlep.
- NVIDIA končí s podporou 32-bit OS
Očekávatelný krok, kteří mnozí jiní udělali už dávno. NVIDIA se tak přidává ke spoustě výrobců, kteří už podporu 32-bit dávno zařízli. Oznamuje, že počínaje lednovým GeForce Driver 390 series, už bude nabízet pouze 64-bit verzi, pro 64-bit operační systémy. Samozřejmě 32-bit OS je dávno mrtvý, velká část současného SW už je jen 64-bit a podle mě Microsoft udělal chybu, že Windows 10 není výhradně v 64-bit verzi.
- NVIDIA zakazuje použití GTX grafik pro výpočty
Tzv. EULA podmínky čte asi málokdo. Nicméně tento podstatný text obsahuje důležité informace a hlavně podmínky, za kterých je na daný produkt poskytována záruka. NVIDIA v současnosti upravila EULA a rozšířila podmínky v případě použití herních GTX grafik.
Nově, pokud GTX nebo TITAN grafiku použijete coby profesionál pro výpočetní oblast v datacentrech, automaticky přicházíte o záruku! NVIDIA nicméně výslovně nezakazuje použití GTX/TITAN grafik pro těžbu kryptoměn, čímž tedy vytváří trochu díru v podmínkách. Ačkoliv někteří výrobci GTX grafik se přesně o to snaží a dávají si do svých podmínek, že herní GTX grafiky použity pro těžbu digitálních měn, nebudou kryty zárukou a takové použití je vysloveně nesprávné užití výrobku. GTX/TITAN grafiky jsou totiž herní grafické karty, které nejsou dělané na náročnou trvalou zátěž. Na to jsou dělané profesionální TESLA a QUADRO grafiky, které také nabízejí tomu odpovídající záruky. Ovšem ceny tomu také odpovídají, kdy TESLA P4, což je výpočetní verze herní GTX 1080 za 15 tisíc, stojí 60 tisíc. Nejen výrobcům GTX grafik, ale i NVIDIA se úplně nelíbí použití GTX karet pro těžbu, ovšem přímo jej nezakázala. Ovšem je asi na diskusi, co je ono datacentrum, které nyní NVIDIA výslovně zmiňuje a použití GTX grafik v nich tedy zakazuje (porušení EULA).
Můj názor je, že pokud máte doma systém s několika herními grafikami (jedno jestli Radeon nebo GTX) a používáte jej na těžbu digitálních měn, že je to zcela jednoznačně výpočetní datacentrum v pravém slova smyslu. Taktéž se musíme ptát, od kolika vytěžených bitcoinů a jiných „digi-peněz“ lze daného uživatele označit za provozovatele profesionálního datacentra? Tedy z mého pohledu, logicky ten, kdo má doma několik GTX/Radeon herních grafik a používá je kontinuálně pro těžbu, provozuje zcela jednoznačně profesionálně datacentrum pro profesionální výpočty. A z toho titulu tak NVIDIA fakticky použití svých GTX grafik v tomto typu využití výslovně zakazuje, i když je jasné, že vzhledem k formulaci je právní výklad toho, co je datacentrum a profesionální datacentrum, evidetně na diskusi a právní souboj.
EDIT by DD: NVIDIA specificky polovuje použití karet v datacentrech pro těžbu, což mě ale přivádí na otázku, jak se liší z hlediska praktického namáhání karty použití při kontinuální těžbě kryptoměn od použití stejné karty při jiných výpočetech? V čem je tedy celá pointa NVIDIA?
Každopádně tím se opět dostáváme k tomu, jak chce NVIDIA nebo výrobce grafiky obecně, identifikovat, že konkrétní herní GTX karta byla používána v „datacentru“ a ne na běžné hraní her. Musí to samozřejmě zákazníkovi dokázat. Má NVIDIA nějaký systém uvnitř GPU, který sleduje typ a objem zátěže GPU? Jinak fakt nevím, jak chce odlišit GTX kartu, které prostě jen nevydržela větší zátěž od nějakého pařana od té, na které 24/7 jely digitální měny.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|