VOLTA V100 dostává podobu použitelné grafické karty. Jen je určena pro výpočetní použití.
Nová nejvýkonnější grafická karta na světě? Ano i ne. Nová je ve smyslu, že NVIDIA vzala své již dříve představené VOLTA V100 GPU TESLA výpočetní řešení a poprvé ho předělala do normální grafické karty (na rozdíl od TESLA řešení). Problém je, že jde stále o stejné výpočetní řešení, určené pro AI, Deep Learning a další aplikace. Nejedná se o herní grafickou kartu, kdy její herní výkonu může být slabší, než by se z jejích parametrů mohlo zdát. Není také vůbec jasné, co VOLTA jako architektura proti PASCAL na poli her, vlastně přináší, zda karta umí nějak lépe DirectX12 či API VULKAN apod.
Nová NVIDIA TITAN V je tak ve své podstatě karta s podobným určením jako AMD VEGA Frontier Edition, tedy karta určená pro profesionály, výpočty a designéry, kdy hry by ale také měly podporovat, ovšem jejich výkon a podpora v nich bude omezena. Ani jedna tak není herní grafikou a není běžně nabízena. NVIDIA TITAN V staví na již dříve oznámeném VOLTA V100 čipu.
To je naprostý technologický div světa. Monstrózní čip s neuvěřitelnou velikostí 815mm2, vedle kterého současné VEGA 10 či GP102 čipy na TOP herní grafikách současnosti, jsou laciné mainstreamové řešení :). Jedná se také o první 12nm GPU na trhu. NVIDIA však celou VOLTA V100 navrhla jako výpočetní řešení, úzce specializované na AI a Deep Learning, a tak nese specializované TENSOR jednotky, mimo klasických CUDA jednotek. TENSOR jednotky ale nejsou použitelné jinde než právě na specifické výpočetní operace pro AI. Z hlediska klasického výkonu tak GPU disponuje 5120 jednotkami, což je o 33% více než má TITAN XP (3840) PASCAL s GP102 jádrem.
Jedná se také o první desktopovou grafiku NVIDIA, která stejně jako AMD FURY a VEGA série, používá HBM paměti. Konkrétně má 12GB HBM2, sběrnice je 3072-bit. Desktopová TITAN V je tedy ořezaná proti výpočetnímu řešení VOLTA V100, které v plné specifikaci má 4096-bit a 16GB HBM2. I tak dosahuje propustnost pamětí ohromných 652,8 GB/s, tedy opět výrazně více než má současná GTX 1080 Ti apod.
Takty jádra jsou pochopitelně nízko, i když ne tak nízko, jak by se od obřího čipu dalo čekat. Nicméně protože některé části čipu s těmi speciálními jednotkami nejspíše běžně nejedou, není to zase tak hrozné. Takt v základu je 1200MHz, boost takt, tedy ten běžný je kolem 1455MHz. Díky 12nm výrobě je TDP oficiálně jen 250W (reálné TDP nevíme). Karta má klasický referenční chladič, takže tichá bohužel nebude. Má zlatou barevnou úpravu. Tato desktopová verze VOLTA V100 byla proti TESLA řešení doplněna o grafické výstupy (3x DisplayPort, 1x HDMI). SLI ani nový NV-Link neumí (na kartě jsou jen pozůstatky, protože sdílí PCB s TESLA verzemi).
Celkový výkon karty je 15 TFLOPS, což je tedy o zhruba 35% více než má GTX 1080 Ti a o 25% více než má GTX TITAN Xp. A také i o něco více, než co dokáže konkurenční Radeon VEGA FE, která má 13,1TFLOPS. Bohužel jak si karta vede reálně ve hrách, nevíme. NVIDIA nezveřejnila žádné výkonové údaje, v podstatě vlastně o hrách v souvislosti s TITAN V nepadlo ani slovo. NVIDIA nadále kartu inzeruje jako výpočetní řešení pro AI apod. Neexistuje nereferenční verze, NVIDIA dokonce na rozdíl od AMD, které prodává 16GB VEGA Frontier Edition v běžném vzduchem chlazeném řešení, ale také s výkonným a tichým AiO, nabízí tuhle kartu jen s tím klasickým hlučným chladičem. Zejména s ohledem na cenu karty, se určitě NVIDIA mohla snažit více a nabídnout i tichou AiO edici. Každopádně kartu si můžete zakoupit jen a pouze na stránkách NVIDIA, v běžném prodeji nebude a k dispozici je za hrozivých 2999 dolarů, tedy oficiálně 79 tisíc korun s DPH! Poštovné je už ale zdarma ;).
Test a recenzi na DDWorld.cz v nejbližší době nečekejte, dalo nám hodně práce otestovat letos uvedený TITAN Xp a NVIDIA tuhle kartu běžně do testů ani neposílá. Především to také nenabízí jako herní řešení, nikde o hrách a výkonu v nich nic neinzeruje. Primárně jde o výpočetní řešení. Celkově vzato jde tak o přímou konkurenci právě AMD Radeon VEGA Frontier Edition 16GB, která je podobně zaměřena a v mnoha oblastech nabízí excelentní výkon. TITAN V 12GB je ale o něco výkonnější (ve specifických AI oblastech díky Tensor výrazně, zase má ale jen 12GB paměti), ovšem také výrazně dražší. 2999 dolarů proti 1000 dolarům (1499 za AiO), je ranec. 79 tisíc korun proti 26 (resp. 40) tisícům. AMD ale evidentně vědělo, že NVIDIA TITAN V chystá, a tak již začátkem prosince AMD snížilo cenu VEGA Frontier Edition z těch 26 tisíc na 18 tisíc u vzduchem chlazené edice a ze 40 tisíc na 20 tisíc v případě tiché vodou chlazené AiO edice.
V případě NVIDIA TITAN V nejspíše všechny zajímavá jediná věc. Jak výkonná je pro těžbu digitálních měn? Šílenství totiž pokračuje, grafiky opět zdražují a jako hráči tak máme smůlu. Jinak NVIDIA TITAN V v podstatě stále neprozrazuje, co bude nástupcem GTX PASCAL grafik. Nečekejte, že by NVIDIA vydala ještě nějaké ořezanější řešení postavené na výpočetním VOLTA V100 s HBM2. Pro herní desktop a běžné herní grafiky se nehodí a je ukrutně drahé. Sama NVIDIA přiznala, že jen vytvoření VOLTA V100 ji stálo 3,5 miliardy dolarů. A kam je toto řešení namířeno, je evidentní. TITAN V je tak zkrátka jen rozšíření modelové nabídky, která využívá stejné výpočetní řešení, jako několik verzi TESLA, které se ale jako grafické karty nedají použít (nemají grafické výstupy). TITAN V jako grafická karta fungovat může. Jsme zvědaví, zda ji někdo ve světě pořídí a otestuje ve hrách, protože jak jsem řekl, o VOLTA vlastně nevíme, zda je nějakým posunem proti PASCALu v oblasti DirectX12/VULKAN podpory apod. Každopádně pokud máte zbytečných 80 tisíc, můžete si koupit pod stromeček to největší GPU, které kdy bylo vyrobeno a vyvíjet si vlastní AI pěkně doma a v klidu :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|