Firma se snaží vyhnout veřejnému přiznání odpovědnosti, kdy o chybném designu věděla od začátku.
Nedávno jsme vás informovali, že NVIDIA, co by hlavní tvůrce nového standardu napájecího grafického konektoru 12VHPWR, připravila s PCI SIG výraznou fyzickou novou revizi, která mění některé aspekty. PCI SIG ji podle všeho schválila jako novou verzi napájecího standardu, oficiálně pro ATX 3.1 verze zdrojů.
Panovaly tedy obavy, zda je nová verze konektorů kompatibilní se stávajícími ATX 3.0 zdroji a 12VHPWR kabely. Ukazuje se, že ano. I když i kabely a jejich provedení u zakončení konektorů mají u nové revize jisté nové fyzické aspekty, které musí být dodržovány. Samotný konektor na kabelech se však nemění. Co se mění je konektor na grafických kartách, do kterých se konektor připojuje (případně tedy na modulárních zdrojích samotných).
Zde došlo k několika fyzickým změnám, kdy zdaleka největší spočívá ve zkrácení těch 4 komunikačních pinů. To zajistí, že nebude hrozit současná situace postihující, a kdykoliv se opakující, selhávání RTX 4000 grafiky vybavených původní verzí 12VHPWR konektoru. U toho je totiž možné, že konektor přenáší energii, i když není správně a plně zasunut. Funguje, i když je nahnut, což vede ve 100% případů k jeho tavení a zahoření. Problém je v tom, že ty 4 komunikační piny jsou dlouhé, a tak je kontakt vytvořen i když konektor není plně zasunut. To u nové verze není, protože ty 4 komunikační konektor nevytvoří kontakt, dokud není vše plně zasunuto, protože jsou prostě fyzicky kratší.
Kompatibilita tedy zůstala zachována, stále se tak mohou opakovat problémy všech RTX 4000, které tou původní verzí konektoru jsou vybavené. NVIDIA totiž nemíní veřejně přiznat problém, natož stahovat produkty se zjevně vadným a potenciálně nebezpečným designem z trhu a přejímat tak i finanční odpovědnost. Velmi typické chování a přístup této firmy, které něco podobného prošlo už několikrát v minulosti, kdy svůj „fuck up“ tzv. vyseděla a nechala vyšumět. A své zákazníky za vše zaplatit, ideálně po záruce. Jediným potrestáním v minulosti bylo, že Apple ukončil s NV ráz naráz veškerou spolupráci poté, co NV prokazatelně a vědomě vyráběla vadné čipy, které selhávaly (praskaly u mobilních variant), ale odmítla za to převzít odpovědnost a zvýšením otáček chladiče se jen snažila celé selhání oddálit až po vypršení záruky na produkt.
Současný případ je velmi podobný. NVIDIA věděla o prokazatelně chybném designu svého konektoru, který spolu s Intelem protlačily jako nový „Gen5 PCIe“ standard s až 650W nahrazující starší 8-pin se 150W. Dokazují to interní dokumenty i neveřejné dokumenty výrobců zdrojů, kdy právě selhání a zahoření konektorů bylo jasně prokázáno před vydáním první RTX 4000 karty na trh. Přesto to NVIDIA vydala a karty prodávala vědoma si problému. Ale bylo pro ni prostě levnější problém nechat hořet a vysedět, než stahovat produkty z trhu a nahrazovat u nich konektory novou verzí, speciálně když ta přichází až ¾ roku po vydání první RTX 4090. NVIDIA si je vědoma toho, že jí to prostě takhle projde a pokud se nějaká žaloba objeví, srovná to pár miliony. Naproti tomu správné řešení, tedy stažení všech RTX 4000 karet nahrazení novou verzí konektoru by ji vyšlo minimálně na stamiliony.
Takže nikoho z nás nepřekvapuje, že nově vyráběné kusy RTX 4000 karet (speciálně FE edice), jsou v tichosti vybavovány novou verzí konektoru, aniž by NV pípla slovo veřejně. NVIDIA tak sice přímo přiznává své selhání, ale dělá to opět stranou veřejnosti, aniž by musela své další z mnoha selhání přiznat veřejně a nést za to odpovídající odpovědnost a následky. Zda bude nová revize konektoru již dobrá, a tedy nebude u ní hrozit zahoření, je otázkou. Řešení zkrácení těch 4 pinů, a tak zabránit tomu, aby konektor přenášel energii, pokud není plně zasunut, bylo hlavním řešením, které mnozí navrhovali od začátku. Samozřejmě stále je neuvěřitelné, že NVIDIA o této zjevné designové vadě nevěděla už při vytvoření první verze a od prvních jeho testů. Inu NV je především marketingovou, softwarovou a až na poslední místě HW společností, což sama oficiálně také říká (označuje se za SW firmu), takže udělat a správně navrhnout napájecí konektor, byl asi příliš těžký úkol ;).
Každopádně mnozí máme o novém konektoru stále velké pochybnosti, zejména kvůli jeho celkové titěrnosti. Velmi malé piny, velmi drobné kontakty, a to všechno má navíc přenášet až 650W ve srovnání s fyzicky podobně velkým (nebo i větším) 8-pin s pouze 150W maximem? Mám prostě své pochybnosti. Šetří a spoří se na nesprávném místě a není podle mě žádný dobrý důvod, proč by 12VHPWR měl být takhle drobný, když se po něm chce spolehlivý přenos 650W. A současně opakované odpojování/zapojování, tedy mechanické opotřebovávání už tak malých přenosových ploch konektorů. Prostě mám stále své pochybnosti a jako někdo s konstrukčním a současně elektro-technickým vzděláním, nevidím celkově nový Gen5 PCIe napájecí konektor v současné verzi jako dobré a rozumné řešení. Jakkoliv plně chápu a souhlasím s potřebou nové verze napájecího konektoru, protože s ohledem na nároky nové generace HW, byly 3 nebo dokonce 4 klasické 8-pin konektory na jedné kartě byly nutností a to také není efektivní design.
Nenapadá mě ale žádný dobrý důvod z pohledu fyzických požadavků na konektor kladených, proč musí být 650W Gen5 konektor až tak drobný. Ta to mě napadá bezpočet argumentů, proč to není dobrý nápad a design … vše ale nasvědčuje tomu, že už tady zůstane a bude používat, byť tedy až ta jeho druhá verze nemá alespoň tu očividnou zásadní funkční chybu, způsobující za jasně daných a nijak neobvyklých podmínek, katastrofální selhání a destrukci spoje. Takže hurá?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|