Společnosti NVIDIA se nedaří zastavit propad na grafickém trhu, zatímco konkurence uniká.
První informace o podílech na grafickém trhu za Q1 2011 nevypadají příliš růžově pro společnost NVIDIA. Ta má problémy se svou současnou grafickou generací, která v nejdůležitějších cenových segmentech prohrává s konkurenčními grafikami AMD. Ty mají lépe zvládnutá 40nm jádra, jež jsou výkonnější i úspornější. Problém je to zejména na největším mobilním trhu, kde NVIDIA i přes snížení prodejních cen svých čipů, není schopna dotáhnout podíl konkurenčního AMD a hlavně vyrovnat ztráty, které má díky ústupu klasických low end grafik. Ty totiž tvořily a stále tvoří přes 85% odbytu grafických čipů NVIDIA. Jenže AMD a Intel posilují integrované grafiky, které již mají ve svých CPU, a služeb klasických low endových samostatných grafik tak přestává být pro mnoho uživatelů zapotřebí. AMD výpadek klasických low end grafik vyvažuje nárůstem prodejů ve vyšších segmentech a hlavně FUSION procesory s GPU, NVIDIA ale nemá čím ztrátu vyvážit a do čeho své GPU integrovat, a tedy po segmentu integrovaných grafik ztrácí půdu pod nohama i v největším spotřebním segmentu, který jí živí. A to se právě odráží v podílech. Procesory AMD a Intel s integrovanými grafikami zkrátka začínají úřadovat.
Asi tak nepřekvapí, že Intel opět posílil svou pozici grafického leadera a to i přesto, že stále žádné jiné, než integrované grafické karty nevyrábí. V Q1 2011 už mu patří 54,4% trhu, ale jeho nárůst v počtu dodaných GPU byl „jen“ 9,7%. Nárůstem je nejúspěšnějším výrobcem v Q1 nakonec AMD, které meziročně narostlo v dodávkách o velmi slušných 15,4% (pravděpodobně z velké části díky FUSION procesorům) a celkově zaujalo v Q1 2011 už 24,8% trhu. AMD tak, stejně jako Intel, meziročně zvýšilo svůj celkový grafický podíl. Konkrétně z 21,5% na 24,8% a je druhým největším výrobcem GPU jednotek. V případě Intelu to je ze 49,6% na dominantních 54,4% a jasné prvenství.
Obě firmy posilují na úkor porpadající se NVIDIA. Ta meziročně v počtu dodaných GPU opět výrazně ztrácí. Pokles je obrovských 28,4%! To se odrazilo i v podílu. Zatímco před rokem byla NVIDIA stále druhý největší výrobce GPU s podílem 28%, dnes už se stále více propadá a už delší dobu je na třetí pozici. Aktuálně však zaznamenává nejnižší podíl za mnoho posledních let, kdy v Q1 2011 dokázala získat pouhých 20% trhu. Ztráta je to o to výraznější, že v porovnání s minulým kvartálem grafický trh o 10,3% narostl na 125 milionů dodaných GPU všeho druhu. V dalším kvartále by ale svou roly měly sehrát zásoby výrobců a také nástup dalších procesorů s integrovanými grafikami, tentokrát mainstreamové mobilní i desktopové Llano procesory do AMD.
V delším horizontu lze pravděpodobně předpokládat další propad společnosti NVIDIA, která zkrátka nebude schopna vyvážit nástup integrovaných grafik v procesorech na PC. A zatím nejeví ani příliš zájmu o další vývoj na poli klasických spotřebních herních grafických karet, kde mnohem větší vývojovou snahu jak na poli hardwaru samotného, tak na poli podpory herního vývoje a her, předvádí v posledních měsících AMD. Drtivá většina (nebo snad dokonce vlastně všechny?) nových DX11 her vychází s podporou AMD. Pod taktovkou NVIDIA vyšla zatím jedna jediná, Crysis2 a to stále jen jako DX9 :/. Stejně tristní je i situace v GPU PhysX, které po propadáku v MAFIA2 před rokem se v žádné další zatím hře neobjevilo. AMD navíc s největší pravděpodobností získá pozici dodavatele GPU v nástupcích současných herních konzolí, jež budou mít s PC mnohem více společného. NVIDIA se v současné době snaží urvat své místo na slunci zejména na platformě Tegra-ARM, což je ale nejistý segment s velkou konkurencí, a její hlavní prioritou v oblasti GPU se stále více stává výpočetní a HPC segment. Ústup NVIDIA od klasických herních grafik a PC segmentu začíná být mnoha pozorovatelům stále více patrný a podle posledních prohlášení a plánů firmy samotné, které ohlašují další soustředění na tento segment, v tom bude pokračovat. A to se samozřejmě musí odrazit na podílu na grafickém trhu.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|