Monitory s FreeSync jednoznačně převyšují počty G-SYNC monitorů. NVIDIA nucena změnit politiku.
Byla to spíše otázka času. Všichni asi víme, nepodpora FreeSync ze strany NVIDIA má politický důvod, nikoliv technologický. AMD se svým FreeSync standardem, z kterého se stal oficiální AdaptiveSync a jež je podporován na drtivé většině nových monitorů ve všech cenových hladinách, jednoznačně zvítězila a pro uživatele nabízí nejlepší a nejefektivnější řešení technologie synchronizace snímkové frekvence. Fakt, že NVIDIA vytrvale tlačila vlastní G-SYNC, který funkčně nabízel to samé, ovšem za cenu nutnosti drahého extra modulu v monitoru, který v současnosti stojí někde mezi 5 až 13 tisíci korunami (samotný modul), rozhodně nebyl ku prospěchu zákazníků. Uživatelé NVIDIA grafik byli nuceni kupovat monitory se stejnou funkčností za podstatně více peněz a bez reálné hodnoty za to. V nižších cenových hladinách vůbec možnost G-SYNC funkčnosti neměli, jelikož neexistuje mainstreamový G-SYNC monitor, takže třeba podpora G-SYNC na kartě jako je GTX 1060 byla prakticky k ničemu, protože většina majitelů téhle karty nekupuje monitory za 10 tisíc a nejlevnější G-SYNC monitory začínaly na 11.
Situace dospěla do bodu, kdy si uživatelé i výrobci monitorů prostě stěžovali na současný stav, kdy nepodpora FreeSync standardu ze strany NVIDIA začínala být prostě otravná schválnost. Drtivá většina uživatelů NVIDIA grafik nenakupuje monitory ve vyšší cenové hladině, a tak se dá říci, že minimálně 70% majitelů grafik NVIDIA nemělo přístup ke stejně hladkému hraní her, jako nabízelo AMD v kombinaci s obrovskou nabídkou FreeSync monitorů. Což však recenze grafik a cenové propočty výhodnosti většinou neukazovaly. Pro výrobce monitorů samozřejmě problém, když NVIDIA tvoří významnou část prodejů grafických karet. NVIDIA tedy musela kapitulovat, ač to oficiálně samozřejmě nikdy nepřizná, G-SYNC počínaje dnešním dnem prakticky umírá. Neboť neexistuje důvod, proč by dál mělo existovat.
- NVIDIA ohlásila podporu AdaptiveSync (FreeSync), oficiálně částečnou.
Od nových ovladačů (15.1.2019), NVIDIA zprovozní zatím částečnou podporu AdaptiveSync (FreeSync) na prvních monitorech skrze grafiky NVIDIA. Firma testuje stovky monitorů a zatím plnou certifikaci získalo 12 modelů:
I v tomto případě ale NVIDIA spíše jen politikaří. Podle toho, co jsem se bavil s výrobci monitorů, neexistuje důvod, proč by podpora FreeSync na NVIDIA grafikách měla zůstat jen na těchto 12 monitorech. Podle mnohých jednoduše NVIDIA podobně jako dnes AMD s FreeSync2, označila jen ty nejlepší modely s nejlepšími panely. Na trhu je ale řada běžných průměrných monitorů, které sice nemají takový rozsah, tak vysoké obnovovací frekvence, či jasy, ale celkově vzato mohou s NVIDIA podporovat FreeSync i na nich, stejně jako to dělají AMD grafiky. Otázkou je, zda si NVIDIA nechává za ty certifikace platit nebo prostě jen nechce, aby G-SYNC umřelo skokově, protože uživatelé přestanou mít předražené G-SYNC monitory jakýkoliv důvod kupovat, když monitor se stejnou funkčností s FreeSync bez předraženého G-SYNC modulu stojí znatelně méně. Osobně si myslím, že je to to druhé.
Co jsem slyšel, tak údajně můžete FreeSync (AdaptiveSync) skrze NVIDIA grafiku zapnout i na jiných monitorech, které FreeSync normálně mají (skrze DP), jen prostě nebudou mít tu certifikaci od NVIDIA. Samozřejmě zůstanou omezení odpovídající parametrům monitoru, tedy omezenější frekvenční rozsah, nepodpora HDR atd. Pravděpodobně bude NVIDIA podporovat FreeSync na svých kartách jen skrze DisplayPort zatím. FreeSync skrze HDMI umí jen AMD, protože nejde o standard.
Je opravdu škoda, že NVIDIA tak dlouho blokovala přístup zákazníků k užitečné technologii vyhlazování snímkové frekvence. Samozřejmě šlo jí hlavně o peníze. AMD jí udělalo uvedením FreeSync a jeho rychlým prosazením jako bezplatného standardu velkou čáru přes rozpočet a zkrátka až teď, se stovkami FreeSync monitorů na trhu NVIDIA musela kapitulovat a zákazníkům je umožnit využít. G-SYNC nemá zkrátka dál důvod existovat. Je to přežitá, díky extra drahé elektronice méně efektivní verze vyhlazovací technologie, i když tak rychle zřejmě neumře. NVIDIA teď ale snad konečně přispěje k rozvoji a vývoji FreeSync/AdaptiveSync, i když dávat nějaké technologie všem zdarma, bez alespoň licenčních poplatků, to opravdu není styl NVIDIA, to je strategie AMD, za což je AMD samozřejmě po zásluze „potrestáno“ ;). A nemusíme dlouze rozebírat, která ze strategií má větší finanční přínos umožňuje mimo jiného platit i více agresivní marketing. NVIDIA se k podpoře AdaptiveSync/FreeSync připojuje velmi nedobrovolně, zcela jistě se tím připraví o část příjmů z G-SYNC ne-li výhledově o všechny. Zatím bude G-SYNC monitory držet na trhu vší silou, zejména u ultra drahých obřích 4K 120Hz modelů, které letos se zpožděním dorazí na trh.
Pro samotné uživatele a technologii FreeSync a koneckonců i AMD a Intel (oba podporu mají, nebo chystají) je to však nejlepší zpráva na úvod 2019, konečně si tak i řada majitelů NVIDIA grafik bude moci vyzkoušet, co to to vyhlazování snímkové frekvence a synchronizace počtu FPS co dává grafika s počtem FPS co ukazuje monitor, přináší a AMD nebude na rozvoj této užitečné technologie sama. Na výrobce monitorů bude kladen větší tlak, aby to dělali pořádně i na levnějších modelech. Protože stejně jako má dnes AMD od uživatelů na talíři, když nějaké levný monitor FreeSync šidí (a AMD za to opravdu nemůže), to samé bude muset řešit i NVIDIA a možná ve větší míře. Takže očekával bych další zlepšení této technologie. Děkujeme AMD, že ji vytvořila a všem zpřístupnila, připíšeme jí malé bezvýznamné plus, protože všechny prachy za to shrábla NVIDIA se svým G-SYNC, který účtovala zákazníkům extra. Obě firmy zkrátka mají naprosto diametrálně odlišné strategie i přístup k zákazníkům, což je samozřejmě v pořádku a součástí legální strategie a fungování firem jako takových.
Pokud tedy máte FreeSync monitor a z nějakého důvodu NVIDIA grafiku k němu, vyhlížejte nové ovladače, které možnost zapnutí FreeSync zprovozní. Oficiálně bude NVIDIA certifikovat podporu jen na několika monitorech, neoficiálně by to ale mělo jet na většině (tak mě to bylo sděleno výrobci monitorů, na potvrzení si musíme počkat). Peklo tedy zamrzlo, i když spíše někdo byl okolnostmi donucen udělat správný krok ku prospěchu zákazníků. Lepší pozdě než nikdy.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|