Sehnat skutečně přesná čísla ohledně počtu reklamovaného HW, je obtížné, protože zkrátka není zájem to zveřejňovat.
Ve Francii, což je jeden z největších a nejvýznamnějších trhů v Evropě, se jeden magazín dohodl s jedním z největších prodejců a data ohledně poruchovosti grafik získal. Čísla jsou jen 7 měsíců do ledna 2009, proto tam nenajdete všechny aktuální modely. Nicméně mnohé ano …
Nejprve je tu srovnání podle značek grafických karet. 2-3% reklamací můžeme brát jako standard. Bohužel nevíme, z jakého počtu karet to je, ale přibližně víme, jak velký objem prodejů která značka má. Nejlépe si vedou značky ASUS (NVIDIA i ATI) a Sapphire (výhradně ATI). Těsně následuje MSI (NVIDIA i ATI) a Ledtek (NVIDIA). Pod 3% se dostal ještě PNY. Nad 3% se už pohybuje Gainward (Palit), který vyrábí ATI i NVIDIA grafiky. 3,5% patří Gigabyte, které je jedním z větších hráčů na trhu, ale rozhodně prodá méně grafik než ASUS, takže 3,5% je docela horší výsledek. Grafikám, kterým se asi rozhodně vyhněte, jsou značky Point of View. Přes 5,5% reklamací je hodně vysoké číslo.
Následuje zajímavá statistika ohledně jednotlivých modelů. Opravdu velmi nespolehlivé a často reklamované jsou NVIDIA GTX 280/260. Zejména model GTX 280 patří vůbec k nejnespolehlivějším grafikám, se kterými jsem se setkal. Z vlastní zkušenosti jsem osobě narazil z 5 grafik na tři vadné. A z okolí znám spousta lidí s podobnou zkušeností. Vzhledem k tomu, že se jedná o drahé grafiky, kterých se zase neprodalo tak moc, je 5-10% reklamací vážně strašně hodně. K hranici 3%, což je ještě v normě, se přiblížily modely 9800/8800 a 4870, které jsou tedy relativně spolehlivé. Ještě o chlup spolehlivější jsou ATI HD 3870 a kupodivu nejspolehlivější jsou bestsellery ATI HD 4850, které jsou velmi prodávané. Co je zajímavé je, že ATI grafické karty jsou podle těchto čísel evidentně spolehlivější a to i přes to, že většinou vykazují vyšší teploty na jádře, než NVIDIA. Evidentně ale vysoké teploty vůbec nevadí a naopak nízké teploty u NVIDIA nejsou zárukou bezproblémového provozu. Takže budeme muset přestat vnímat vyšší teploty u ATI jako nevýhodu a mínus. Kdo by to byl řekl …
U duálních grafik samozřejmě logicky chybí GTX 295, která se začala prodávat až v lednu. Ale HD 4870 X2 se evidentně velmi povedla. I když je velmi složitou grafikou, proti starším duálním modelům je o dost spolehlivější a to se jí určitě prodalo o dost více než 9800GX2 nebo HD 3870 X2, který s 11% není zrovna vzorem spolehlivosti, vzhledem k poměrně malému množství prodaných grafik. Dost málo se prodalo i 9800GX2 a 6% také není zrovna superspolehlivost. HD 4870 X2 je opravdu velkým zlepšením duálních grafik.
Celkově se samozřejmě nedá mluvit o přesných údajích zcela použitelných pro všechny trhy včetně našeho. Nicméně Francouzský trh je velký a významný prodejce prodá možná více, než co se u nás prodá dohromady. A nejprodávanější značky grafik přítomné v grafech patří k nejprodávanějším i u nás, takže se to trochu použít dá. Určitě nás těší nízká poruchovost ASUS karet, který produkuje jak ATI, tak NVIDIA modely. Co možná překvapí více je nízká poruchovost Sapphire, které jednak vyrábí jen ATI a patří k nejprodávanějším značkám grafik všeobecně a hlavně produkuje modely vlastního návrhu, mnohdy za bezkonkurenčně nejnižší ceny. Potěší tedy, že nízká cena neznamená nekvalitní a že evidentně ATI grafiky i s vyššími teplotami jsou asi o něco kvalitnější než NVIDIA s nižšími teplotami, jejíž výhradní výrobce má o něco vyšší poruchovost a to Sapphire prodá určitě více než Leadtek. Potěší i pozice MSI, které mnozí dost neoprávněně přisuzují pověst nekvalitního výrobce po zážitku se základními deskami MSI. Jenže grafiky MSI a základní desky MSI, jsou něco jiného. Grafiky jsou velmi kvalitní a podařené, základní desky byla bída, ale i zde už jsou jisté známky značného zlepšení u některých z posledních modelů. Nejzajímavější je ale opravdu minimální poruchovost ATI HD 4850, která ač není v referenčním provedení zrovna chlazením povedená, vysoké teploty jí vůbec nevadí. Ke skvělému poměru cena-výkon tedy můžeme přidat i vysokou výdrž a kvalitu. Takže docela zajímavé vodítko k nákupu …
Zdroj: GPUcafe
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|