Strana 2 z 3
Pár zahraničních magazínů přeci jen díky své velké návštěvnosti dostalo možnost kartu už nyní otestovat. A potvrzuje se víceméně očekávané. Radeon R9 FURY jasně poráží GTX 980, která do současnosti se pohybovala na stejné cenové hladině a přitom zhruba o 10% zaostává za výkonem FURY X.
Už v 1920x1080 kde mají GTX grafiky výhodu díky svým vysokým taktům, a v tom že toto rozlišení dnes více omezuje výkon procesoru, než ukazuje výkon samotné grafiky, Radeon R9 FURY jasně GTX 980 poráží a vyrovnají se mu až jen výrazně přetaktované OC edice GTX 980. Se zvyšujícím se rozlišením, kde přestává být omezením procesor a přichází ke slovu skutečně výkon grafické karty, Radeon FURY získává stále větší náskok.
Ve 4K rozlišení pak už je jeho náskok proti i přetaktovaným R9 390X nebo GTX 980 hodně výrazný a zastává jen cca 10% za FURY X či GTX 980Ti/TITAN X, což z něj díky jeho významně nižší ceně dělá nejzajímavější volbu v segmentu.
Vodou chlazený FURY X má výhodu ve výkonu chladiče. Jak ale víme z praxe, tak vodní chlazení má smysl jen v zátěžích (ať na CPU nebo na GPU). V klidových stavech není jeho výkon výrazně vyšší a i hlučnost záleží hodně na použitém ventilátoru na výměníku. Radeon R9 FURY se zatím představilo jen ve verzi Sapphire TRI-X a ASUS STRIX. V obou případech jde o velmi podobná řešení, spočívající v klasickém dlouhém chladiči s trojicí ventilátorů a mohutným pasivem pod tím. Oba chladiče výrazně přerůstají délku PCB, které je u FURY dlouhé jen 19,4cm. Jak ale zjišťují první redakce, teplotě samozřejmě nemá toto chlazení takový výkon jako voda, ale hlučnost je extrémně nízká. V případě TRI-X edice od Sapphire, je to jedna z vůbec nejtišších klasicky chlazených podobně výkonných high end grafik vůbec.
Spotřeba karty FURY R9 je pak velmi podobná spotřebě FURY X, protože v současnosti karty sdílejí stejné referenční PCB a podobná spotřebě GTX 980Ti.
To ale není vše.
|