Strana 3 z 3
Radeon R9 FURY bez X vypadá opravdu hodně dobře, zejména ve srovnání s GTX 980, která se za její cenu doposud prodávala. Není pochyb o tom, že za podobnou cenu je R9 FURY jasně lepší volba a GTX 980 bude muset jít s cenou dolů, což už bylo jasné při nedávném uvedení Radeon R9 390X 8GB, které už při výrazně nižší ceně dokáže GTX 980 také porazit. Nicméně objektivně už dlouho víme, že nákup GTX 980 byl vždycky hloupost a karta byla vždy extrémně předražená a její cena nikdy neodpovídala tomu, co nabízí. Možná se to nyní srovná.
Tohle všechno je celkem zjevné. Nicméně řada lidí se stále ptá, v čem tkví poněkud rozkolísaný výkon Radeon R9 FURY X, která je papírově jasně nejvýkonnější singl GPU na trhu a v mnoha hrách opravdu dokáže tak výkonná být a porážet GTX 980Ti i GTX TITAN X. Pak ale přijdou hry, kde zdaleka tak dobrý výkon nepodává. A otázky stále zůstávají i po uvedení R9 FURY. Některé servery měly čas na to, srovnat R9 FURY a R9 FURY X na stejných taktech. Jediným rozdílem je tedy 4096 vs 3584 aktivních jednotek v jádře (čemuž odpovídá i 256 vs 224 texturovacích jednotek), což se rovná 12,5% úbytku jednotek v případě R9 FURY proti FURY X. Jenže rozdíl výkonu ve hrách tomu nějak neodpovídá!
V 1920x1080 je mezi kartami pouhých 3,7% rozdílu, ve 2560x1440 5,6% a ve 4K rozlišení pak 7,9%. Jsou hry, kde je rozdíl větší, ale jsou i hry, kde není rozdíl skoro žádný! Je tedy jasné, že jak ovladače, tak hlavně hry a použité herní technologie, rozhodně nevyužívají plný potenciál FURY série, protože ten rozdíl by měl být prostě větší. Mnohem větší. Výkon FURY grafik s FIJI jádry rozhodně poroste a to jak dalšími optimalizacemi ovladačů, tak doufejme i nástupem API DX12/VULKAN (MANTLE) a tedy technologií, které skutečně dokáží využívat možnosti a dostupný výkon grafik. Potenciál FURY série v D12 je opravdu značný a je velká ostuda, že ten výkon není dnes využíván.
Radeon R9 FURY je stejně jako R9 FURY X velmi vítaným přírůstkem na trh grafických karet, i když opět se týká jen horních 10%. Nicméně znamená dost. Radeon R9 FURY X uvedený "jen" za 649 dolarů totiž donutil NV uvést jen dva měsíce po 1000 dolarovém GTX TITAN X, v podstatě to samé v podobě GTX 980Ti za právě 649 dolarů. Radeon R9 FURY bez X pak jasně vytlačuje GTX 980, která nikdy neměla stát, to co stojí a donedávna stála i více než 549 dolarů (aktuálně se dá sehnat za 499 dolarů). V obou případech tedy AMD jednoznačně rozpohybovalo stojaté vody a tlačí na cenu = výhra pro nás zákazníky. Jak ale někteří podotknou, ke své škodě. NV už si dokázala na svých předražených GTX grafikách slušně vydělat a FURY série i když je technologicky nepoměrně vyspělejší a z hlediska výhodnosti i zajímavějším produktem, přichází později za nižší cenu, takže pro AMD nebude zdaleka takovým rýžovištěm, jako předražené GTX grafiky pro NV. Nicméně AMD prostě nemohlo FURY s HBM uvést dříve. Jádra sice už byla hotova na konci loňského roku, ale HBM paměti se začaly vyrábět ve velkém teprve začátkem tohoto roku. To bohužel vyústilo ve zpoždění a AMD se s tím potýká i nadále, protože výroba a tedy i dostupnost HBM pamětí je hodně omezena.
To souvisí i s omezenou nabídkou grafik, s tím jak AMD uvádí FURY sérii postupně, či proč AMD stále ještě prodává Radeon R9 390 sérii, kterou by jinak FURY série zcela nahradila a tak dále. To je daň za to, že AMD je technologický inovátor a vždy razilo cestu. Bylo to AMD, kde stálo i u zrodu GDDR5, DisplayPort a řady technologií, které nám dnes přijdou zcela běžné a jejich podporou se chlubí i ostatní. A je to AMD, které stojí i zrodu HBM se vším, co to sebou u konstrukce grafik nese. Ano, někteří mohou říci, že AMD to odnáší finančně a konkurenční NV se na tom později jen sveze a vydělá na tom více než AMD, ale bohužel to není zdaleka jediná oblast, kde něco podobného takto funguje, že jeden něco vyvíjí a další na tom vydělají téměř bez práce později mnohem víc než ten, kdo to celé dotáhl do použitelnosti pro všechny. AMD FURY série je přesně ten případ a ukazuje cestu, jakou se budou další grafické karty všech výrobců ubírat. Přes všechna úskalí, obtíže a nepříjemnosti AMD skutečně dokázala celou novou stavbu grafik dovést do použitelnosti a k velmi funkčním produktům za solidní ceny.
Poznámka: Radeon R9 FURY na testy dostaneme a to minimálně od dvou výrobců. Nicméně aktuální to bude až příštích dvou týdnech, protože i když AMD uvedlo karty už dnes, fyzicky se do obchodů dostanou až v dalším týdnu a zatím jen v provedeních referenční (nebo jen mírně upravené) PCB + nereferenční chladič. Není prostě dost HBM pamětí, tvorba nereferenčních PCB se zbrusu novou stavbou kolem GPU také výrobcům grafik zabere více času a tak dále. Pracujeme také na získání nějakého použitelného vzorku R9 FURY X s novou revizí čerpadel, ale je to trochu složité nicméně naděje žije! Bohužel DDWorld.cz i přes své velmi dobré kontakty, je jen malý cz web, takže naše pozice je tím ztížena a obecně žádný sebevětší český IT web prostě nemá pozici na to konkurovat anglicky psaným zahraničním magazínům, které dostávají pochopitelně přednost ve všem, což se projevuje bohužel stále více bolestněji v poslední době. CZ trh je prostě moc malý, čímž se dostáváme do začarovaného kruhu. Řešení? Obsadit a ovládnout celou Evropu a naučit ji česky ;). Zkuste na tom zapracovat a pak se pro nás i pro vás může zlepšit situace ohledně přístupu k nám a aby nás někdo bral vážně ....
Zdroj: AMD, ComputerBase.de
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|