Strana 4 z 4
Radeon R9 FURY X je technicky nejzajímavější grafika za několik generací. Omezují ji ale výrobní prostředky současné doby - stále jen 28nm výroba a první generace HBM. Technologie, kterou AMD předvádí s FIJI, má tedy mnohem větší potenciál a upřímně bych se nedivil, kdyby nástupce na 14/16nm s HBM2 paměťmi měl bezmála 2x větší výkon. Takže se rozhodně je na co těšit.
V současnosti ale AMD Radeon FURY X bude kartou bez konkurence. Nikoliv ale výkonově v současných hrách, kdy výkonově mu dokáží GTX TITAN X a 980Ti svým výkonem ve hrách konkurovat dobře, avšak výpočetně, efektivitou a hlavně technologicky mu prostě konkurovat nedokáží. Ve srovnání vlastností referenčních verzích navíc GTX 980Ti i GTX TITAN X budou naprosto deklasovány. R9 FURY X je kompaktnější a má mnohem lepší chlazení, což vzhledem k ceně 649 dolarů, tedy stejně jako GTX 980Ti a mnohem méně než GTX TITAN X, je velká rána pro NV. NVIDIA technologicky zkrátka v tomto případě kope až druhou ligu. Výkonově ale nebude R9 FURY X představovat v současné podobě asi nijak velký únik proti konkurenci a zdaleka neukazuje plný potenciál. Opět se díváme na čip, jehož výkon a výhody lépe využije až modernější SW s DX12 apod.
FURY X není úplně dokonalé - nemůže být. Nejvíce rozhodně zamrzí ty 4GB paměti, avšak AMD prostě nemohlo udělat více. HBM1 jsou takto technicky omezeny a vyřeší to až jejich druhá generace. Dobrou zprávou ale je, že v současných rozlišeních až do 4K to nepředstavuje žádný problém a žádné funkční a výkonové omezení. Až v rozlišeních větších 5K+ se to začne projevovat, ale na to už zase současné grafiky nemají dost výkonu aby to někdo řešil a stejně budou muset omezit detaily, když to třeba v 3x 4K na Eyefinity budete chtít na Fury X i 980Ti používat. Ve všech ostatních ohledech ale FURY X vypadá úžasně a nabízí to nejlepší na trhu. Avšak kvůli odpovídající ceně cca 20 tisíc, bude pochopitelně mnoho lidí vyhlížet klasicky chlazený FURY modely za 549 dolarů (cca 16 tisíc), ale i ty jsou ale pro 90% zákazníků velmi drahé. Napjatě tak čekáme na oznámení ceny sice slabší, ale ještě kompaktnější R9 NANO, která by při výkonu nad R9 290X měla mít jen 175W a být cenově přístupnější. Každopádně FIJI a FURY série je hlavně ukázkou a technologickou demonstrací věcí příštích a příprava AMD na skutečně nové generace grafik, které na 28nm už nemá smysl dělat.
Je vám asi jasné, proč AMD už nepokračuje ve vývoji grafik s GPU využívajících GDDR5 a proč je série R300 jaká je. To, co představuje FIJI, je jeho cesta a taková bude příští nová generace všech grafik AMD od low endu po high end. Jen se musí konečně dostavit ta 16/14nm výroba pro GPU a hlavně se pořádně rozjet výroba HBM pamětí v druhé generaci bez omezení. Bez toho všeho nejde v tak velkém rozsahu technologie jaké AMD s FURY prezentuje, prostě nasadit a už vůbec ne do cenově nižších segmentů. Že AMD dokázalo alespoň tohle, co předvádí FIJI, je jasná odpověď všem pochybovačům, že AMD nemá co nabídnout, je před krachem a kdesi cosi. Tato karta je navíc hlavně technickou přípravou na novou generaci výrobních procesů a dalších věcí, na které je AMD dobře připraveno ...
Recenzi R9 FURY X grafiky nabídneme, nejsme si ale úplně jistí, jestli hned v úterý s koncem NDA. Je tu stále drobná šance, že ano, ale naděje každou hodinou klesá. Grafická karta totiž v ČR stále není ani v jednom vzorku, a pokud vůbec bude, tak možná mimo náš dosah. Samotní výrobci grafik navíc neradi prezentují pro všechny stejné referenční verze a je tak jasné, že výrobci grafik jako takoví pro nás budou mít testovací vzorky až příští měsíc s nástupem R9 FURY bez X v jejich vlastních designech s klasickými chladiči.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|