Skvělá grafická karta, která by mohla na trhu ovlivnit hodně. Ale neovlivní. Je to však opravdu něco.
Připravovali jsme vás na to, takže dnes se dozvíte vše o Radeon R9 NANO, včetně toho, kolik bude stát a rozhodně nás to nikoho nepotěší. Každopádně platí, že Radeon R9 NANO je nejzajímavější grafická karta na celém trhu a pokud by jich bylo dost (jako že bohužel není a niky nebude), tak by dokázala za správnou cenu ovládnout hodně velkou část trhu, protože to co nabízí a tak jak to nabízí je prostě naprostá paráda.
Radeon R9 NANO je opravdu úžasný kus HW, který nemá obdoby a výrazně mění to, co bylo dosud na poli grafik možné a běžné. Grafická karta, která je fyzicky menší, než většina mainstreamových i low endových modelů současnosti, na sobě má nejpokročilejší a nejvýkonnější GPU na trhu. 600mm2 vlké jádro FIJI s HBM paměťmi a 4096-bit sběrnicí k tomu. Bavíme se tedy opravdu o high end grafice.
Jádro má plných 4096 jednotek. Stejně jako vodou chlazený model Radeon R9 FURY X, který je sám o sobě dost krátký (19cm). NANO má však pouhých 15cm! Tedy o 2cm méně, než je rozměr ITX (17cm). A je bezkonkurenčně nejvýkonnější mini grafickou kartou na trhu. Proti GTX 970 mini-ITX, která doposud primát držela, je ve už v aktuálních mizerně optimalizovaných DX11 hrách o 30% výkonnější a co teprva pod DX12 ... A to přesto, že pochopitelně má snížené taktování.
Ale ne o moc. Karta dokáže jet až 1000MHz na jádru. Extrémně úsporné HBM paměti mají nadále 1GHz. Úspory ale bylo dosaženo pečlivým nastavením úsporných funkcí a profilů karty. Karta tedy reguluje takty a v zátěžích často běhá jen kolem 900MHz, což ale pořád znamená, že má výkon lepší než třeba GTX 980 a často tedy i lepší než Radeon R9 390X.
TDP karty je však jen 175W, spotřeba je tedy výrazně nižší než mají třeba R9 390 grafiky. Jednoduše vyhlížející chlazení je však docela propracované a poměrně solidně tiché. Samozřejmě svým výkonem je omezené a na vodou chlazený FURY X (TDP 250W) rozhodně nemá. Jde zkrátka o ty celkové rozměry a efektivitu v každém smyslu.
Bohužel stejně jako všechny FIJI modely, je díky extrémně omezené výrobě klíčových komponent, zejména pak revolučních HBM pamětí první generace, v podstatě technologickým cvičením, demo verzí, které si ve formě funkčního produktu lze zakoupit. Ale jen ve velmi omezeném množství. Grafických karet Radeon R9 NANO zkrátka není mnoho a bohužel být víc nemůže. I proto je jeho cena je stanovena na závratných 649 dolarů (19 tisíc vč. DPH), tedy to, co stojí výkonnější vodou chlazená FURY X či konkurenční GTX 980Ti, ty však mimo výkonu nedokáží nabídnout nic srovnatelně malého a efektivně podobného, jako nabízí miniaturní NANO. Samozřejmě poměr cena-výko bude u NANO R9 ne moc dobrý ..., ale jak už jsme řekli, tohle není z důvodů výrobních úplně běžný model grafické karty ...
Do obchodů po celém světě dorazí kolem 10.9.2015, a to postupně celkem jen několik málo jednotek tisíc těchto grafik (to je hodně malý počet i na high end), takže i za tuto cenu se po nich téměř určitě jen zapráší a o moc víc jich prostě zatím nebude. Později, zhruba v prosinci, či v lednu (12/2015 či 01/2016) by se ale prý měly objevit další, dokonce už i nereferenční modely R9 NANO vybraných partnerů, mezi nimiž by zase měly být minimálně společnosti Sapphire, ASUS a PowerColor. Ty by tak mohly ještě o kousek vylepšit třeba chlazení.
Je opravdu škoda, že technologická omezení současné doby neumožňují vyrábět tuhle a jí podobné grafiky ve velkém počtu. AMD má v rukou něco, co nikdo jiný zatím nedokáže nabídnout, ale zkrátka potřebné komponenty třetích stran nejsou k mání a tak ačkoliv by FURY série a NANO měla po všech stránkách dávno nahradit Radeon R9 390 sérii na trhu, není to prostě možné. Nelze jich teď tolik vyrábět. Hlavní překážkou jsou a budou ty HBM paměti první generace, které jsou v podstatě prototypem samy o sobě, a žádný jiný produkt mimo FIJI grafik AMD je používat ani nikdy nebude.
Radeon R9 NANO ale ukazuje potenciál celé technologie a myslím, že nebudu daleko od pravdy když předpovím, že příští rok uvidíme 15cm nástupce NANO modelu s novým 16nm jádrem a HBM2, který bude minimálně 1,5x výkonnější s 8GB paměti v základu a bude mnohem dostupnější a běžnější záležitostí. V tuto chvíli je tak AMD Radeon R9 NANO úžasnou technologickou ukázkou a můžeme se těšit na řadu konstrukčně zajímavých sestav a PC řešení využívající jeho ohromný výkon v mini provedení. AMD na tomto modelu bohužel pro všechny nemá šanci nic vydělat a to i přes jeho vysokou cenu. Rozhodně to nijak nevlivní jeho pozici na trhu, protože karet je extrémně málo, ale pár šťastlivcům, kteří z té jeho omezené série některý kus ukořistí, se do rukou dostane vpravdě revoluční a z pohledu nadšenců i historicky vzácný kus HW, který ukazuje, kam se budou nejen grafické karty technologicky a konstrukčně dále ubírat. Jak od nás už víte, AMD nemá v plánu na desku o délce 15cm umístit jen GPU, ale v blízké budoucnosti na takto malé PCB dokáže dostat i celé třeba až 32 jádrové CPU s výkonným GPU a mnoha (až 32) GB paměti k tomu.
Když už tedy nic, AMD je myslí dobře připraveno na novou generaci grafik a má vyzkoušeno celé konstrukční řešení a opravdu tedy lze věřit tomu, že má na to uvést celé tohle řešení do celé nabídky grafik, tedy včetně střední a nižší cenové třídy. Příští rok tedy bude myslím opravdu hodně zajímavý. Vy, pokud se vám Radeon R9 NANO dostane do rukou, si tak můžete zatím připravit nějaké pěkné řešení třeba vlastní PC skříně a být tak připraveni pro to, co přijde po NANO a budeme to vnímat už jako standard :). Je ale vidět, že si ze současné zoufalé situace dokáží u AMD dělat i legraci, tedy alespoň tak vnímám poslední slide v prezentaci AMD:
Tedy opravdu doufám, že to AMD myslí jako vtip, protože tvrdit, že R9 NANO bude mít velký dopad musí být za tu vysokou cenu a v tak omezeném množství, opravdu jen vtip. Tak co, budete mezi těmi, kteří zkusí tuhle parádní, ale drahou, i když hodně zajímavou a vzácnou záležitost?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|