A máme tady další dvě nereferenční grafické edice, tentokrát ultimátní DCUII TOP od ASUSu.
Nezávislý uživatelský magazín DDWorld.cz dostal možnost si mezi prvními v ČR vyzkoušet zbrusu novou ASUS GTX 680 v ultimátním nereferenčním provedení DirectCUII TOP, která zrovna v těchto dnech míří na trh a brzy si jí budete moci pořídit. Spolu s ní tu máme novou revizi ASUS HD 7970 DirectCUII TOP v identickém provedení, což opět slibuje zajímavý souboj v našich náročných testech bez kompromisů.
- 3slotové chlazení = recept ASUSu na tichý provoz i s velkým OC!
Obě karty mají už známé obří 3slotové chladiče DirectCUII. A budou se hodit. Obě karty máme k dispozici ve verzi TOP, tedy rovnou i přetaktované.
U HD 7970 se ASUS drží trochu zpátky a zdaleka nevyužívá možností, které karta nabízí a nastavil takty jen 1000/5600MHz pro OC TOP edici, což dá proti referenčním 925/5500MHz zhruba 6% výkonu. U nové GTX 680 DCUII TOP šel ASUS výrazně výše k maximálním možnostem a nastavil takty na 1137-1260MHz pro jádro. Paměti zůstaly 6000MHz. Proti referenčním taktům 1006-1120/6000MHz se dá čekat taktéž zhruba 6% nárůst výkonu, srovnáváme-li výkon na maximálních boost taktech, kde se tahle verze díky svému výkonnému chlazení bude rozhodně většinu času pohybovat.
Obě novinky mají ale ještě další taktovací potenciál. U verze HD 7970 se nám podařilo dostat se na 1270/6600MHz, což zvedlo výkon v průměru o dalších 15%. U GTX 680 se v boostu karta dokáže po přetaktování pohybovat přes 1300MHz na jádře a 6900MHz na pamětech, což dokáže zvednou výkon o dalších v průměru 8-12% v závislosti na aplikaci, kde se projeví/neprojeví užší 256-bit sběrnice. Nutno říci, že jsme se asi ani u jedné grafiky nedostaly na skutečná maxima, protože ASUS je osadil i speciálními vychytávkami pro extrémní OC, které z nich teprve dokáže vymačkat maximum. Ale nás ( i vás) spíše zajímá, co dokáží karty s tím "běžným" chlazením.
O tom, že 3slotové obří chladiče ASUS DCUII mají výkon, už dobře víme. A právě díky nim je i s vysokým přetaktováním provoz krásně tichý. V obou případech dokáží chladiče držet v klidu teplotu kolem 30°C a v zátěži se teplota drží krásně pod 70°C a o kartách vůbec nevíte, jsou krásně tiché. Samozřejmě po OC už teploty stoupnou, což se ale dá vyřešit zvýšením otáček a karty se stále budou držet kolem 70°C. Dokáží se uchladit i mnohem lépe, ale to už musíte zvýšit otáčky podstatně, což už sebou nese hluk. Takže vyvážením otáček vs teploty se dá krásně držet poměrně vysoké přetaktování a karty jsou stále krásně tiché.
Jak už víme z nedávného srovnání GTX 680 a HD 7970, je chlazení podstatně hlavně u GTX 680 verze, kde funguje technologie GPU boost, která neustále automaticky hýbe s takty/voltáží a tedy i výkonem grafiky podle toho, jak hřeje jádro. Tato technologie se sice marketingově vydává za automatickou OC utilitu, ve skutečnosti je tam ale z úplně opačného důvodu, aby takty snižovala, pokud jádro příliš topí. Chrání tak kartu a čip před přehřátím a eventuelním zničením a nedá se z pochopitelných důvodů vypnout. Je to celkem výhodné hlavně z hlediska testů, kdy karta v krátkých měřeních nedosáhne kritické teploty, takt karty tedy je vysoký a výkon domu odpovídá. Jenže pokud kartu delším užíváním zahřejete a běžně máte doma hůře chlazenou skříň, karta dosáhne kritické teploty a začne tak takty snižovat dříve a více a rozdíl výkonu může být až téměř 10% (obyčejně kolísá kolem 5% rozdílu). Zde nastupují právě nereferenční edice typu ASUS DCUII, které mají výrazně silnější a výkonnější chladiče, které dokáží teplotu jádra držet pod kritickou mezí a tím se i takty a výkon drží stabilněji nahoře a nemělo by tak docházet k tak velkým výkonovým poklesům, kvůli ochraně technologií GPU Boost. Maximální výkon karty se tak využívá častěji s nižšími riziky než u ref. edic.
Tomu odpovídá i podstatně kvalitnější zpracování PCB, které u referenčních verzí GTX 680 kvalit příliš nepobralo. ASUS osadil na svou novou kartu podstatně silnější a kvalitnější napájecí kaskádu a celkově je PCB kvalitou mnohem odpovídající cenové hladině, kde se GTX 680 nachází. Stejné kvality má samozřejmě i HD 7970 DCUII. Ta má dokonce 8+8pin napájení proti 8+6pin u GTX 680 verze.
Obě karty ještě tento týden uvidíte v přímém srovnávacím testu. Samozřejmě obě již porovnáme s dalšími modely na trhu, aby bylo vidět, co pořízením GTX 680/HD 7970 získáváte. Pro zajímavost, ceny ASUS HD 7970 3GB TOP DCUII se již dostaly na solidních 12 000 korun vč. DPH (stále zlevňují všechny HD 7970). Cenu ASUS GTX 680 2GB TOP DCUII zatím ne víme přesně, ale v současné chvíli se mluví o zhruba necelých 13 000 korunách vč. DPH
PS: Takovéhle pěkné kousky HW vždy potěší a připomenou člověku, proč má jeho práce smysl, i když se musí občas potýkat s neuvěřitelnou lidskou hloupostí a nevychovaností. Více zde.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|