Jako obvykle má DDWorld možnost otestovat jeden z exkluzivních produktů mezi prvními v ČR.
Preview: Exkluzivní MSI GTX 460 HAWK v redakci
– NVIDIA která běžně pokoří 1GHz?
Jako obvykle má DDWorld možnost otestovat jeden z exkluzivních produktů mezi prvními v ČR.
Společnost Msi před pár dny uvedla na trh nereferenční GTX 460 HAWK. Je to grafická karta vyladěná tak, aby poskytovala kvalitní možnost dosažení velmi vysokých frekvencí. Některé zdroje, nadšenci i MSI uvádějí, že s touto grafikou bude možné dosáhnout 1GHz na vzduchu. Do této chvíle se k hranici 1GHz běžně přibližují jen grafické karty konkurenční společnosti AMD.
MSI GTX 460 HAWK
Už v základu se jedná o OC verzi. Referenční GTX 460 1GB má takty 675MHz pro jádro a 3600MHz pro paměti. MSI takty jádra posunulo na 781MHz. Takty pamětí zůstaly stejné, na GTX 460 modely se totiž dávají jen levnější 4GHz GDDR5 paměti.
Jak vidíte, MSI osadilo grafiku svých známým mohutným TwinFrozr II chlazením. To se skládá z velkého pasivního chladiče s dvojicí 90mm ventilátorů. Kartu už jsem si vyzkoušel, a mohu vám říci, že tentokrát už je vše vyladěné a karta je v klidu velmi tichá a v zátěži na těch svých 781/3600MHz patří k tomu nejlepšímu, co jsem slyšel, či spíše neslyšel :). Rozhodně dobrý základ pro další taktování.
Samotná grafická karta je nereferenční, totálně je překopané PCB, kde je osazeno zcela jiné napájení než na referenční verzi, karta je celkově postavena mnohem kvalitněji. Samozřejmě to všechno se odrazilo na ceně, takže zatímco referenční GTX 460 1GB stojí kolem 229 dolarů, tahle MSI HAWK verze vás vyjde na 250 dolarů minimálně.
Ale je rozhodně pěkná, zajímavostí je připravenost pro maximální OC hrátky, kdy má karta dokonce vedle napájecích konektorů ještě konektory pro připojení měřících čidel atd.
Zvládne 1GHz?
Někteří tvrdí, a sám výrobce MSI je mezi nimi, že tohle je GTX 460, která dosáhne na vzduchu na takt 1GHz a vyrovná se tak HD 5850/5870 modelům, které se na vzduchu běžně této frekvenční hranici dokáží přiblížit i ji v některých modelech pokořit. Samozřejmě jsem nelenil a ihned jsem se pustil do taktování. Ostatně MSI má pro to skvělou utilitu Afterburner. Karta i software umožňují si vyhrát i s napětím, takže je opravdu možné taktovat jedna báseň.
Takže podařilo se mi dosáhnout běžně udržitelného taktu 1GHz na vzduchu? Ne. V základu má tahle grafika napětí 1,14V na jádru a 1,58V na pamětech. Jenže jádro GF104 je v tomto případě už nataktované z referenčních 675MHz na 781MHz a tak bez zvýšení napětí nelze vyšších taktů dosáhnout. A zvyšovat musíte dost. Na frekvenci 900MHz spotřebujete většinu potenciálu, který program nabízí. U pamětí najdete jejich maximum velmi rychle. Jsou to jen 4GHz moduly, takže z referenčních 3600MHz se v případě našeho testovaného kusu, jsme se dostali na stabilních 4240MHz. A to při maximálním možném napětí, víc prostě ani ťuk. U jádra se při maximálním zvýšení napětí dalo dosáhnout na opravdu hodně pěkný takt 945MHz.
Ve výsledku tedy ale rozhodně působivý výsledek z 781/3600MHz na 945/4240MHz. Jen na jádru je to o téměř 21%, na pamětech je to slabší, jen o 17,8%. Pokud se ptáte na výkon, tak na těchto taktech je to opravdu hodně výkonné. Oproti referenčnímu základu 675MHz se na 945Mhz pohybujeme o desítky % výkonu výše. A výkon tomu rozhodně odpovídá (zhruba lehká OC verze GTX 470). V tomto OC stavu se GTX 460 dokáže zcela bez problémů popasovat s běžnou GTX 470 a porazit ji.
Provoz
Bohužel, na takových taktech to asi provozovat chtít nebudete. Ve velmi dobré a dobře chlazené skříni se teploty karty v referenční verzi drží hodně nízko i hlučnost je OK, ale protože pak při taktování musíte hodně zvedat napětí, chladič se začne točit naplno. Teploty nejsou pořád špatné, ale leckterý vysavač je tedy rozhodně tišší. Myslím, že frekvence kolem 900MHz a nižší napětí je z hlediska hlučnosti a provozu takové opravdu v domácích podmínkách provozovatelné maximum.
A to jsme se ještě nebavily o spotřebě. Referenční GTX 460 1GB je sice o dost slabší než GTX 470, ale také žere o dost méně (TDP karet je 160W vs 220W). Už v základu, kdy má GTX 460 HAWK místo 675MHz na jádře hned 781MHz, jede bohužel na vyšším napětí a spotřeba je v reálu už asi o 25W proti základu vyšší a to už se dostáváme na úroveň mnohem výkonnějšího ATI Radeon HD 5870 a s výkonově srovnatelná HD 5850 je na tom se spotřebou mnohem lépe – v poměru výkon na Watt a tedy v efektivnosti, se GTX 400 grafiky HD 5000 prostě vyrovnat nedokáží. S každým dalším zvýšením frekvence potřebujete hodně zvýšit i napětí a ve výsledku tak, na taktu 945/4240MHz, žere tahle grafika minimálně jako GTX 480! Tedy opravdu hodně. Výkonově na ni bude ztrácet i tak.
Závěr
Pokud jste příznivci OC, tak GTX 460 HAWK je pro vás opravdu vynikající produkt. MSI hodně zapracovalo a karta je maximálně kvalitní a připravena snést vysoké frekvence i opravdu hodně vysokou spotřebu, kterou to bude znamenat. Nepochybuji o tom, že s extrémnějším taktováním (přes vyšší napěít) by se ten 1GHz dal dosáhnout. Rozhodně ale pochybuji o tom, že to je běžně dosažitelná frekvence a hlavně v domácích podmínkách provozovatelná. Nicméně pro extrémní taktování je tohle ten správný produkt a na 1GHz se rozhodně dohrabete, ale s napětím, které rozhodně není nízké a musíte si ho speciálně nastavit. Slabinou jsou grafické paměti, které asi k nějakým vyšším frekvencím prostě nepřesvědčíte, i když je asi pravdou, že architektura FERMI nedokáže dost dobře vyšší frekvence a vyšší latence grafických pamětí zpracovat, takže by to stejně užitek nepřineslo.
Pro běžný provoz na zvýšených taktech je to opravdu vynikající grafická karta, se kterou si klidně můžete dát mnohem dražší referenční GTX 470 k obědu. Pamatujte ale, že při stejném výkonu jako GTX 470/480 žere tahle grafika úplně stejně, nebo i více, jako ony - takže to rozhodně nepodceňujte. MSI ale odvedlo kus práce a chlazení je na to dobře připraveno a dá se s ním při solidní hlučnosti běhat s kartou kolem 900MHz bez problémů.
Podrobný test se všemi tradičními údaji, tabulkami a hodnotami čekejte v následujícím týdnu. Dnes to bylo jen krátce o několika prvních dojmech a prvních zjištěních. Kartu máme v rukou od včerejška a jako první v ČR. Na první pohled a první dojem je HAWK opravdu kvalitní verze GTX 460 1GB a nebojím se říci, že lepších GTX 460 na trhu asi moc není. Prozradit vám mohu i cenu.
(Pár záběrů na HAWK - natočeno CANON Legria v 1080p)
Za referenční GTX 460 1GB dáte nějakých 5300 korun, za lehkou OC verzi (MSI má moc pěknou Cyclone s taktem 725MHz) dáte kolem 5600 korun a pokud budete chtít MSI GTX 460 HAWK se vším, co nabízí, si připravte zhruba 6000 korun. A to je podle mě aktuálně docela zajímavá nabídka. Karta má do obchodů dorazit v následujících týdnech.
a jak sou na tom stream procesory?zvyseni jejich taktu by melo prinaset vyssi vykon nez pri taktovani jadra, zvlast u fermi kdy na taktu SP bezi vice casti jadra nez u predchozich karet. kdyby sis zkusil pohrat s ruznymi frekvencemi jadra a SP a porovnat je tak by to mohl byt hodne pekny test. nikde sem tohle u fermi karet zatim nevidel, ale tahle karta k tomu primo vybizi a muze to byt dost zajimave.
tak nevim jak u fermi ale u starsich nvidii nebyla..ja si muzu taktovat jak jadro tak SP na jakekoli frekvence. pouzivam teda rivatuner, ale ten soft od msi by to snad mel umet taky.
Tak to jsi nove Fermi vubec nesledoval, jinak by jsi vedel, ze vsechny maji takt SP jako dvojnasobek taktu jadra a je to tak zamcene, proto i treba u afterburneru je uz posuvnik na SP zesedly a nejde s nim hybat.
D4NO (je to vlastnost architektury NV od G80), ale je tam nějaká tolerance +-
od G80 takze G92 taky?ja mam v druhem PC 8800GTS 512MB G92 od Gigabytu a v zakladu mela 650/1625/1940(cos by melo byt podle tebe 650 x 2 =1300+-).Po predelani "VGAbiosu" ma 770/1900/2100(a to by sice +- sedelo),ale nekdy kdyz jsem chtel tak jsem pres EasyTune6(od Gigabytu) si pridal podle potreby.
PS:Tak nevim jestli uz v zakladu je tolerance +- 50% protoze z 650 je 6,5(1%) 650x2=1300(tedy 2nasobek)a 1625-1300=325(to je ta tzv.tolerance +-)cos je 325:6,5=50%
PPS: DD dobry clanek,jen mi schazi grafi realneho narustu vykonu v aplikacich ci hrach a ty SP
g92 nema zadnej pevnej lock na pomer mezi frekvenci jadra a SP. oboje lze taktovat nezavisle na sobe a OC edice mely take jine pomery mezi jadrem a SP nez referencni.
obě jsou aktuální grafiky jedna má ale parametry 128bit a jádro 180mm2 druhá má 192bit a jádro 380mm2 obě vyráběná draze 40nm ... kde se sakra muselo ušetřit, aby mohla stát ta parametrově 2x taková jen o málo více než ta první ...
některý ty levný GTX 460 jsem držel v ruce a nevim teda ... moc bych jim nevěřil ... jako když dám levnou 1GB GTX 460 vedle GTX 460 HAWK to je na první pohled velký rozdíl v kvalitě ...
Já jsem se ani písmenkem nezmínil o výkonu!!! V tom máš naprostou pravdu. Já mluvím o PENĚZÍCH!! Každý nemá to štěstí, že dostává vše zadarmo a může se v tom přehrabovat (bez urážky). Kolik lidí si kupuje HD5850 a kolik HD5670? Chtít a mít je bohužel někdy velký rozdíl. Teď kupuji Octávku 1,9 TDi 7 let starou ikdyž bych chtěl Yetiho v plné palbě.
Tahle Gainwardka nema referencni navrh a nebo si modifikoval S1? Na referencni GTX460ku nejde bez uprav S1 dostat. Jadro je totiz moc blizko zaslepce skrinoveho slotu.
Samozrejme ze modifikoval
Hlinikove rebra som prerezal a heatpipe ohol smerom hore a prerezané rebrá natočil o 45°, takže už nič nebránilo k osadeniu karty. Aby som nezabudol - Artic cooling MX2 pasta vylepšila teploty, ale to som ešte nevedel, že ani nie je treba...
no tos napsal hezky, jenže pak už je pořizovací cena nad 5000 kč a to je pořádný kus od 5770 - je to 30% ceny karty. To už srovnáváme nesrovnatelné. Ale na 5000 kč je GTX460 dost jasná volba (ale asi již jen pár týdnů)
Ale 460 Hawk OC podle DDho je silnější než gtx470, která je zas silnější, než 5850. Připlatit a koupit si slabší kartu? Ano, menší spotřeba u 5850. Ale vítěz není tak zjevný.
Problém je, že přetaktovaná HD 5850 bude hodně výkonná také a pořád bude úspornější .... jako ono to, že GTX 460 OC na 900MHz dorovná výkonově GTX 470 zní fajn, než se podíváš na spotřebu ... na 950-1000Mhz pak výkonově už bude atakovat GTX 480, jasně, pecka, ale spotřeba bude brutální ... HD 5850/5870 to ale dokáží ještě lépe také a pořád budou o něco úspornější - tedy ne, že by nějaká taková grafika na taktu kolem 1GHz byla vyloženě úsporná
každopádně za 6000 je HAWK tak jak je udělaný, rozhodně hodně zajímavá volba pro provozování 900MHz grafiky ...
Ja by som ešte podotkol, že keďže toto je exkluzívny kúsok, tak očakávam aj exkluzívnu recenziu. Nie ako ARES, ktorý bol predstavený v podobnej aktualite a čakali sme naň... uhm... tri týždne?
1GHz? Pokud to má chlazení jako muj HAWK HD 5770, tak sem zvědavej.. tiché je to jen do určité rychlosti a výkon nic extra. Rozhodně nic co by Accelero nezvládlo taky..
Ake bolo potrebne napatie pre jadro na 945MHz stabilne? Zbezne som clanok presiel, no nenasiel som to tam... Maximalne mozne napatie = 1.087V? Alrbo je tomu u Hawk inak?
Jo mě se to líbí a jak jsem nedávno psal mému jednostrannému kolegovi ohledně Graf.karet ji opravdu doporučím.I když co mu vytýkám já jedu už taky 8 let na ATI potažmo na AMD.
Mohl by byt v dalsi recenzi tehle karty (jestli teda bude i s nejakyma testama her) graf jak se projevuje taktovani z defaultu (volt,takty) postupne napr. k tem 900Mhz na spotrebe? Docela by me to zajimalo ;P