Společnost MSI se zdá se probudila a na trh uvádí jeden zajímavý produkt za druhým.
Když nám společnost MSI nabídla na test grafickou kartu GTX260, říkal jsem si, fajn, co o tom tak asi můžu napsat, co by ještě nebylo řečeno.
MSI ale slíbilo, že se nám bude líbit a měli pravdu. Něco takového jsme tu ještě neviděli, a že jsme toho viděli už hodně. MSI nás velice překvapilo, a i když GTX 260 už přeci jen nezní nově, tahle verze si hodně pozornosti zaslouží.
Tohle není jen taková obyčejná GTX 260, tohle je pořádně vymazlená GTX260. MSI v podstatě kromě jádra nepoužilo z běžné GTX 260 nic. Začněme ale od začátku. Už když jsem dostal do ruky balení, říkal jsem si co v tom je, je to těžký jak 3 grafiky.
Po vytažení vrchního obalu se vám do ruky dostane skutečně hodně luxusní krabice, spíš truhla. Je to hodně masivní. Ze shora truhlička a dole šuplíček. Celý tohle se rozhodně kladně na ceně neprojeví, snad půjde tahle drahá a luxusní krabička nějak využít po dobu, co budeme mít grafiku v PC.
Když konečně vysvobodíte grafiku, zjistíme, že to skutečně není tuctová GTX 260. MSI si hodně vyhrálo a pokud se vám zdají edice ASUS Matrix Extrémní, tak tahle jde ještě dál.
PCB grafiky je zcela vlastního návrhu MSI. Standardní GTX 260 má 8 vrstev, což už je tak dost drahý, MSI má 10 vrstev, což je kvalita zaručena. Refereční GTX 260 má 4+2 fázové napájení, MSI GTX 260 má 8+2 fázové napájení. MSI dále osadilo grafiku velice kvalitními elektrosoučástkami a také pořádným chladičem.
Ale to pořád není všechno. MSI vymyslelo také pro overclockery řadu zlepšováků. Samotná grafika už má OC režim přednastavený a to 680MHz pro jádro GT200 216SP a 2100MHz pro 1792MB paměti. Pokud neaktivujete OC režim, tak pojedete na 655/2000MHz. V OC režimu je daní za to spotřeba. Tahle GTX 260 i díky dvojnásobnému množství paměti proti standardu má TDP 225W.
Ke grafice dostanete speciální AirForce Panel, ten vám ukazuje velké množství údajů, k němu patří také vymakaný taktovací software. Díky němu můžete taktovat hodně vysoko. Celá grafika je navržena pro velmi vysoké OC. MSI slibuje možnost dosáhnout taktů 770MHz na jádře a 2100MHz na pamětech. Takto nataktovaná GTX 260 zhruba o 5-10% překoná GTX 275.
Ale to pořád není všechno. Pokud jste příznivci extrémnějšího OC a připojujete si ke komponentám vlastní voltmetry pro měření napájení jednotlivých částí, tak MSI pro vás připravilo vyznačené konektory, kam máte napojit kontakty. Jednoduše a bez hledání.
Kompletní test této grafiky připravujeme, myslím, že je na místě si ji takhle představit, protože když patříte k fandům hardwaru, tak je na tenhle kousek radost pohledět. MSI se opravdu na první pohled hodně vytáhlo a podíváme se podrobně, zda to bude platit i na pohled druhý, tedy funkční. Samozřejmě asi vás zajímá, kolik tahle legrace kolem bude stát. Tak aktuální pohled do obchodů prozrazuje cenu za BlackBox Lightning GTX 260 MSI ve výši zhruba 7400 korun včetně DPH.
Tak tohle je masakr. Už sem viděl leccos, ale takovou úpravu referenční grafiky ještě ne. Snad už jen vodní chlazení a pořádně to potrápit.
Pokud bude MSI pokračovat timhle směrem, tak si snad i nějakou koupim. V tomhle provedení bych nejradši viděl tak HD 4850/4830. (ale pravda i 4890 by byla gut)
Tož vyzerá to dobře...eh právě jsem si uslintl do klávesnice, ale čert to vem. JE to spíš pro ty majetnější, avšak pokud si na takovou grafiku našetřím, určitě mi dva-tři roky vydrží a i pak díky tomu, že se jí asi moc neprodá a bude to tak trochu unikát, ji mohu prodat.
Na druhou stranu, už jsme tu měli lehce vymazlenou HD4830 myslím od MSI, která byla také vylepšená (napájení). MSI se mi v tomto líbí, jen tak dál a hlavně to zkusit s podobnými věcmi i směrem k ATI, ať je z čeho vybírat.
Zase bych to nepřeháněl. Žádná HD4890 nebude mít podle mě z výroby v základu víc než 950MHz a 1100MHz i s tímto chladičem je za běžných podmínek dost utopie...
i bude to XFX Black Edition a sapphire s vapor chladičem. A již v prodeji je Powecolor s 950 na jádře ale k tomu má nejvýš taktované pameti na 4400 Mhz
No a čo je na ňom zvláštne??? Povedzme, že niekto má dva monitory - jeden nový, nejakú 24-26", ktorý pripojí na DVI a povedzme, že ešte popritom používa i nejaký svoj starý 17-19" ako sekundárny monitor, ktorý sa pravdepodobne pripája cez D-SUB. Neviem kde žiješ, ale D-SUB ešte vonkoncom neumrelo a to, že táto grafika podporuje všetky možnosti, je len plus!
U grafiky bratru za 7 tisic neocekavam, ze by meli problem pribalit redukci DVI-D-sub. Ten D-sub tam pusobi levne a lidi s dvema DVI LCD ochuzuje o plnohodnotnej zazitek. U karet v nizsich tridach prosim, ale tady je to nelogicky setreni na nespravnym miste. Je to high-end, tam to uz nema co delat. Je to trosku od MSi divny, ze ho tam zaradilo.
Krásna grafika, ale ako overlockerovi by mi chýbala ešte jedna vec - možnosť menenia napätia. Ale to dosť možno nedovolí Nvdia(ktovie). Viem, že ASUS začal vydávať nové Radeony s možnosťou zmeny napätia, ale sa mi zdá, že Nvidiu som ešte so zmenou napätia nevidel. Bol by som veľmi rád, keby sa tento "zvyk"(možnosť menenia napätia) stal bežným. Zatiaľ má preto u mňa ASUS veľký plus.
Vedel som, že Matrix série majú možnosť zmeny napätia, ale nevedel som isto, že aj verzie od Nvidie, takže vďaka za info.
Každopádne sa teda ASUS pekne činí a som zvedavý, či ostatný výrobcovia sa budú iba prizerať alebo začnú s podobnými verziami kariet s možnosťou zmeny napätia. Momentálne sa ale veľmi teším, keď budem meniť grafiku za novú, ktorá touto možnosťou bude disponovať a budem sa s ňou môcť vyhrať a vytiahnuť si z nej čo najvyšší výkon(nie ako teraz ma brzdí napätie). No ale to ešte asi potrvá, keďže nič slabšie ako napr. 5870X2 v mojom prípade nemá zmysel kupovať A myslím, že pokiaľ nevyjde aj nejaká adekvátne výkonná hra, ktorá bude stáť za kúpu novej grafiky, tak nebude zmysel kupovať výkonnejšie, než to čo mám teraz.
ako som sa zacital do TDP, tak mi neda upozornit na tento skvely test, ktory zistuje skutocnu spotrebu grafik v pc. a hlavne, ci tdp kariet skutocne odpoveda ich spotrebe. tdp je vlastne len informacia o mnozstve tepla co sa musi ochladit. Odkaz
alebo uz spracovany text na svk serveri Odkaz
Na co je tak asi 10 fazove napajanie a V-Check Points? Ten software urcite dovoluje menit napatie. Standardne to ide na kartach EVGA s jadrom GT200 pomocou EVGA Precision.
http://www.extrahardware.cz/uprava-napeti-u-karet-evga
Dufam ze ma nezrusite za tento link
nic v zlom ale stale mi to prijde ako absolutna blbost ,uz za 6400kc clovek dostane GTX275ku s rovnakym chladicom tiez od msi a to nehovorim otom ze 4890tka je este o par stoviek lacnejsia ako ta GTX275. Odkaz Odkaz
Myslienka teda pekna ale viac by ma zaujimala recenzia 4850 Goes like hell od Gainwardu s GDDR5 pametami za 3450 KC Odkaz
takovou extrémní úpravu bych pochopil na GTX285, protože jde o nejvýkonější jednočipovou grafiku , ale todle díky GTX275 nějak nemá smysl. Věřím že vydání GTX275 muselo pěkně nas... výrobce kteří si takhle vypiplali GTX260