Strana 2 z 3
- GTX 780 v testech a vlastnostech
Karty zatím ve větším měřítku na trh nedorazily, ale brzy přijdou. Bude existovat i řada nereferenčních modelů s takty posunutými k 1GHz nastálo. Nepochybujeme, že GTX 780 dokáže porazit HD 7970 GHz. Ale buďme féroví. Ačkoliv mají karty některé podobné parametry, třeba 384-bit sběrnici a 3GB 6GHz pamětí, jádro GK110 na GTX 780 má 7,1 miliardy tranzistorů na ploše 550mm2, zatímco TAHITI pro HD 7900 má "jen" 4,31 miliardy na ploše pouhých 365mm2. Takže dost nesrovnatelné a je to úplně jiná kategorie GPU. Samozřejmě je zde ale i proto výrazný rozdíl v ceně, ovšem ne tak ve výkonu. A to jak herním, tak výpočetním.
Pokud jde o herní výkon, tak v průměru je GTX 780 zhruba o 17-18% výkonnější než referenční HD 7970 GHz. Proti GTX 680 už je to ale v průměru výraznějších 27%. A to napříč rozlišeními s aktivními 4AA/16AF, jež jsou dnes ve hrách nejobvyklejší.
To už je složitější. Protože jsou v SP je to konečně srovnatelné v DP je rozdíl větší, protože GTX TITAN a hlavně GTX 780 jsou záměrně utaženy, aby někoho nenapadlo ušetřit a nezaplatit o tisíce dolarů navíc, za profi verzi.
Takže ve standardizovaném OpenCL GPGPU prostředí je stále lepší HD 7970 GHz než GTX 780.
Pokud jde o spotřebu, zde s tím hodně hýbe boost technologie. A je to tedy případ od případu. Pokud se karta bude pohybovat kolem oficiálně uváděných frekvencí, tedy kolem 900MHz, spotřeba bude velmi dobrá a dokonce nižší než má HD 7970 GHz. Většinu času ji ale boost posouvá k a přes 1GHz, což výrazně zvedne spotřebu o desítky Wattůa pak už je samozřejmě o vyšší než má HD 7970 GHz. Odpovídá tomu ale i TDP těchto grafik. Nicméně nepředpokládám, že by tohle někdo, kdo má skoro 20 tisíc na grafiku, řešil.
Pokud jde o chlazení, referenční chladič je stejný, jako u TITAN verze, tedy velmi dobrý na referenci. Nikoliv však dokonalý. Někteří výrobci tak rovnou uvádí GTX 780 s vlastním řešením, prvním z nich je Gigabyte, která se u nás v neref. objevuje jako první a má také posunuté takty k 1GHz.
Můžeme slíbit, že nebude poslední, ostatní výrobci své nereferenční edice ale představí později. Nicméně počítejte, že některé budou stát také o něco více. Ne každá GTX 780 také půjde dobře taktovat. Musíte počítat s tím, že používá méně povedené jádro GK110 a ostatně to je i důvod, proč vůbec existuje boost technologie. Výrobce potřebuje ukazovat vysoký výkon, který karta má na 1GHz, ale není schopen zaručit, že této frekvence a toho výkonu dosáhne každý kus bez problémů. Zkrátka zaručí, že každý kus dokáže jet na těch uváděných 863MHz v základu a 902MHz v Boostu, ale víc už je o štěstí. Takže můžete narazit na velmi dobrý, ale také na horší kus. U OC edic s vyšším taktem v základu máte větší šanci, že to na těch 1GHz+ pojede.
|