Strana 2 z 3
Tohle je vyloženě herní grafika, vzhledem k omezení výpočetních možností ani ničím jiným být nemůže. GTX TITAN X však není nejvýkonnější grafikou na trhu. Tou v celkovém hodnocení zůstává i po dlouhé době monstrózní Radeon R9 295X2, který i když v některých hrách nemusí fungovat (je to CrossFireX), průměrem si drží náskok. A pokud funguje, tak je jeho výkon pořád znatelně vyšší. Ale také se bavíme o kartě s 11,5TFLOPs výkonovým potenciálem, kdežto GTX TITAN X má pořád "jen" 7,1TFLOPS. Nicméně výhodou je, že jako jednočip podává konzistentní výkon na rozdíl od duálního řešení (pravda, to se v nové generaci her s novou generací API může srovnat).
Opět se musíme zmínit o taktech. Výkon, který v testech s grafikou GTX TITAN X uvidíte, zdaleka neodpovídá oficiálním taktům, které si přečtete na krabici, tedy 1002MHz pro jádro, ale ve skutečnosti karta v referenci jede až na 1152MHz. Nicméně to platí jen prvních pár minut. Pak se karta zahřeje a výkon karty klesne, protože takty spadnou někam k průměru kolem 1050MHz. S lepším chlazením (nebo vyššími otáčkami reference) se takty udrží výše, čemuž odpovídá i výkon. Pokud by karta běžela jen na těch základních uváděných taktech, výkon by tomu odpovídal a byl by tak o 10% nižší než ukazují recenze:
Pochopitelně nás zajímají jen testy ve 4K rozlišení, tady se opravdu nebudeme bavit o tom, že by potencionální uživatel GTX TITAN X neměl na 4K monitor (či ho už doma neměl rovnou). Podle Computerbase rozhodně je výkon o třídu výše, než GTX 980 a Radeon R9 290X, které jsou si v tomto rozlišení hodně podobné, ačkoliv nutno podotknout, že R9 290X stojí skoro polovinu toho, co GTX 980 a pouhou třetinu ceny GTX TITAN X. Z těchto tří tak má o parník nejlepší poměr cena-výkon a je z hlediska výhodnoti zdaleka nejzajímavější.
A pár testů novějších her z Anandtechu (mimochodem AMD s novými ovladači hodně zapracovalo na výkonu R9 295X2). I tady je výkon GTX TITAN X o třetinu lepší, než co jsme zvyklí u grafik R9 290X / GTX 980. Nutno dodat, že ne vždy je GTX TITAN X dostatečná pro 4K, ale rozhodně se s jeho náročností vyrovná lépe než podstatně starší R9 290X a nedávno uvedený "rádoby high end" GTX 980.
Nutno k výkonovým testům dodat, že přestože GTX TITAN X běží v základu na solidních "až" 1152MHz pro jádro a 7GHz pro paměti, jde ještě slušně taktovat. Referenční chladič na to pochopitelně není moc vhodný a karta bohužel oficiálně jinak prodávána nebude (vyjímkou budou některé reference osazené vodním fullcover blokem, ale i vlastní montáž vodních chladičů to pochopitelně vyřeší. Nicméně pro účely otestování stačí i to referenční chlazení.
GTX TITAN X jde přetaktovat na 1,2GHz celkem bez potíží a paměti jdou na 7,8GHz. U tak výkonného jádra to znamená velmi zajímavý posun výkonu a to o 17%, což je opravdu hodně znát!
A to je prosím základ, viděl jsem i takty v boostu přes 1,4GHz, jako to prezentuje Anandtech s jeho 1,452 GHz v maximálním Boostu. Takový takt už znamená výkon opravdu na dohled duálním řešením Radeon R9 295X2 a GTX 980 v SLI!
Pochopitelně naroste i spotřeba a chlazení to chce lepší, aby bylo tiché, ale to dnes nepředstavuje problém, rozhodně ne pro nikoho, kdo má na to, si GTX TITAN X koupit.
Podívejme se na provozní vlastnosti a další informace ...
|