První z dvojice nových Lightning modelů dorazil a dnes se můžete konečně podívat, jak vypadá pořád grafika.
Před pár dny se objevila na trhu GTX 590, u které se okamžitě vyskytly problémy s tím, že při taktování karta prostě shořela (a to ne v jediném případě) – mimochodem právě nám pro naší GTX 590 přistál v mailu nový BIOS, který by měl zabránit, aby se problém opakoval. Recenze se opozdí, kvůli naschválům jistých lidí, kteří ale ani náhodou nezabrání tomu, abychom GTX 590 pořádně otestovali. naopak naše zvědavost je tím větší, co se před námi snaží utajit a proč nám tu GTX 590 zdržují proti vůli výrobce a majitele té grafiky. Podrobné vysvětlení celé situace poskytnu později ...
V souvislosti s problémy GTX 590 tím se objevily samozřejmě diskuse nad kvalitou referenčních grafických karet. Jak jsem říkal, důrazně doporučuji šetřit se slovem kvalitní, v případě referenčních grafik. Všechny jsou totiž udělány jako kompromisní řešení - kompromis mezi cenou a kvalitou. Nemluvě o tom, že jde vždy o návrh, který nemůže a ani nemá být dokonalý. Takže kvalitní grafická karta je relativní pojem, zejména u těch referenčních.
Kvalitní grafické karty totiž na trh přicházejí zpravidla s několika měsíčním zpožděním. A dnes si právě ukážeme, co je to vlastně kvalitní grafická karta, a jak se liší od referenční edice. Klasický referenční AMD Radeon HD 6970 2GB všichni dobře známe. Vynikající a velmi výkonná grafická karta v základu s 2GB paměti, která výkonově dotahuje mnohem dražší konkurenční GTX 580.
Nicméně Referenční HD 6970 je pořád jen kompromis mezi kvalitou, výkonem a cenou. Její jádro RV970 i paměti zvládne mnohem více, než referenční PCB je schopné běžně udržet. Největším kompromisem je pak tradičně chlazení, kdy referenční chladič je dělán tak, aby vyhověl specifikacím výrobce, ale tak, aby byla možnost pro zlepšení a výrobci grafik mohli uvádět své nereferenční edice.
Dnes tu máme právě model, ze série, která už nějaký ten pátek vlastně stanovuje laťku a standard pro kvalitní grafické karty. Série Lightning se nám nedávno rozrostla o dva modely. N580GTX a R6970. Do redakce nám dnes jako první přicestoval právě R6970 Ligtning, který odhaluje skutečné možnosti a potenciál HD 6970 modelu.
Rozdílů mezi referenčním a nereferenčním Lightning HD 6970 je na první pohled asi každému zřejmý. V podstatě kromě vlastního grafického jádra a několika společných specifikací a samozřejmě technologií a vlastností, nemají tyhle dvě karty nic moc společného. Lightning edice se pyšní zcela novým superkvalitám PCB, které í mohou běžné karty jen tiše závidět. Na tom PCB už se nešetřilo a kompromisů kvůli ceně tu příliš nenajdete.
PCB má superkvalitní masivní 18-fázové napájení, nezávislé je napájení pamětí a použité komponenty jsou vůbec to nejlepší, co na trhu najdete. Karta má k tomu 8+8 pin napájení. PCB je také o něco větší, má více vrstev, prostě extratřída.
Samozřejmě MSI nenechalo grafiku běhat jen tak s tím dostatečným referenčním chlazením. Vybavilo ji zbrusu novým masivním TwinFrozrIII chlazením, které staví na klasicky velkém pasivu s hetapipe a nad tím trůní 90mm ventilátory s novou konstrukcí lopatek.
MSI navíc Lightning edice taktuje hned v základu. Takže zatímco referenční HD 6970 tiká na 880MHz pro jádro a 5500MHz pro paměti, Lighning R6970 má takty 940/5500MHZ. MSI vám ale nabízí více. Karta je stvořena pro taktovací hrátky a to včetně vyšších OC pokusů, kdy má kata na sobě přímo i měřící konektory. Jako taková má samozřejmě maximální podporu taktovacích utilit, aktualizací Biosu a tak dále. A co dokáže?
Asi mnozí majitelé běžných HD 6970 potvrdí, že referenční karta je tak akorát, co se frekvencí a hlučnosti referenčního chladiče týká. Pokud se ji pokusíte taktovat, většinou se stabilně zarazíte někde o 950-980MHz, ale to chlazení na to prostě není ideální. Lightning R6970 má 940MHz hned v základu, ale to je jen takové zahřívací kolo. Stačí v Afterburnu nastavit 1GHz a karta běží bez změny hlučnosti tichého a účinného chlazení! Ale ani tam nekončíme. Aktuálně nám karta běží stabilně na 1050MHz a budeme zkoušet ještě více a hlučnost? Referenční HD 6970 2Gb na tom není vůbec zle, ale tohle je jiná liga. Ani na taktu 1050MHz nedosahuje hlučnost v zátěži úrovně referenčního HD 6970! Prostě velmi tichá karta.
Pokud tedy někdo tvrdí, že referenční grafiky jsou kvalitní, to by mě zajímalo, co je pak Lightning a další podobné OC verze. Kvalita referenčních grafik je vždy jen taková, aby bez problémů (pokud možno) fungovaly, nic víc. Kvalitní edice grafických karet ale nabízejí mnohem více. Každopádně jako majitel a uživatel referenčního HD 6970 2GB mohu říci, že první dojmy z R6970 Lightning překonávají očekávání. Pokud plánujete nákup HD 6970 modelu, tak tenhle byste do svého výběru určitě zařadit měli, je to absolutní špička, ale má konkurenta. Jmenuje se ASUS Radeon HD 6970 DirectCUII a brzy nám také dorazí na srovnání! Nicméně MSI R6970 Lightning je skutečně velmi ale právem sebevědomý produkt ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|