Nová luxusní edice R9 290X VAPOR-X dorazila na trh a mezi prvními na světě ji máme v redakci.
Uživatelský magazín DDWorld.cz má pro vás další světovou premiéru v ČR a další pěkný kousek HW, který díky naší redakci nezůstane českým HW nadšencům souzen k obdivování jen podle několika zahraničních článků. A je na co se dívat, nejen že máme před sebou jednu z nejvýkonnějších jednojádrových (možná i nejvýkonnější) grafik, ale i jednu z nejlépe a nejtišeji chlazených grafik vůbec.
Nedávno jsme vám mezi prvními na světě přinesli kompletní recenzi nové VAPOR-X edice R9 290 od Sapphire, dnes si dáme repete, protože aktuálně vychází VAPOR-X také ve špičkové verzi R9 290X. Asi nepřekvapí, že fyzicky jsou si karty hodně podobné a pokud se vám líbila VAPOR-X R9 290, tak R9 290X je vymazlená k dokonalosti a hlavně je ještě výkonnější.
- Sapphire Vapor-X R9 290X OC
Všechno, po čem mnozí volali, že referenční R9 290X nemá, najdete na této luxusní edici. Masivní, téměř 2,5 slotový chladič TRI-X, jehož základem je ohromný pasiv s VAPOR chamber základnou. Jak účinné a tiché je tohle pravděpodobně nejlepší současné klasické vzduchové chlazení, které na grafických kartách můžeme vůbec najít, víte už z recenze R9 290 VAPOR-X. Takže asi nepochybujeme, že zvládne uchladit i taktovanou R9 290X a vytáhnout z ní konečně to, co tento základ dokáže nabídnout.
Jak víte, tak referenční verze trpí tím, že lehce kolísají takty díky nedostatečnému ref. chlazení, takže karta ne vždy jede na těch 1000MHz, které má mít - takty tak klesají i k 950MHz. Kromě vysoké hlučnosti tak kolísá i výkon. U VAPOR-X edice žádné kolísání neexistuje.
Sapphire tak ještě posunulo takty z 1000MHz na 1080MHz na jádře, které jsou stabilní v zátěži pořád s odpovídajícím výkonem. Paměti pak Sapphire osolilo řádně (také je k tomu prostor) ... z 5000MHz na 5640MHz, čímž dosáhlo ohromující propustnosti přes 360GB/s, což je v současnosti nejvíc, co jakákoliv grafika na trhu vlastně nabízí. Pro srovnání, GTX 780Ti s 384-bit sběrnicí a 7GHz RAM má "pouze" 336GB/s. Lze tedy očekávat, že Radeon R9 290X VAPOR-X bude zejména pro náročnější detaily a vyšší rozlišení opravdu výkonná grafika a jedna z nejvýkonnějších (ne-li nejvýkonnější) jednojádrových grafik na trhu vůbec.
Karta by měla být v obchodech dostupná brzy, aktuálně do nich směřuje. Stejně jako u R9 290 VAPOR-X v podstatě identickém provedení, bude cena VAPOR-X verze R9 290X vyšší než u ostatních modelů stejné řady. Asi můžeme předpokládat, že cenovou atraktivitu a výhodnost R9 290 verze nepřekoná, ale u R9 290X je o maximální výkon a parametry. Cena karty by měla být kolem 15 700 korun vč. DPH a ať se může zdát tahle cenovka hodně vysoká, vězte, že výkonově překoná v podstatě všechny GTX 780Ti včetně většiny OC edic, které na trhu jsou a ty přitom stojí ještě více. Recenzi se vám pokusíme dodělat na příští týden.
PS: Ať se to některým může zdát neuvěřitelné, ani VAPOR-X R9 290X OC s velkou pravděpodobností nebude TOP modelem. Ve vzduchu stále visí ještě rychleji taktovaná TOXIC edice se stejným provedením jako VAPOR-X a nebo dokonce ATOMIC verze s vodním chlazením, které by mohly mít takty posunuté v základu k až někam téměř k 1,2GHz na jádře a k 7GHz na pamětech (což by při 512-bit sběrnice u R9 290X mělo za následek propustnost bezmála 450GB/s). A protože je před námi ještě dlouhé období než se představí nová generace grafik a také červnový COMPUTEX, jistě má Sapphire ještě něco v rukávu. Každopádně VAPOR-X je jednou z nejlepších, ne-li nejlepší edicí neextrémní grafickou kartou pro běžné uživatele - jej zpracování, výkony i chlazení jsou parádní a těšíme se, až vám ukážeme, co v této edici dokáže R9 290X.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|