Tento týden pracujeme na několika recenzích, tou hlavní jsou kompletní testy nové GTX 1080 8GB.
Do redakce nám dorazily nějaké ty novinky :). Kolega si vypůjčil referenční GTX 1080 8GB, tedy onu „slavnou“ příplatkovou referenční „Founders Edition“, se kterou už si pár dní hraje. A vzhledem k některým silně zavádějícím recenzím na webu, se rozhodl ji otestovat jak umístěnu běžně ve skříni (tak jak kartu všichni používají, jak ji běžně testujeme a jak by se testovat mělo) a taky kartu mimo skříň, na stolku, v průvanu. Tak jak testují někteří redaktoři i magazíny, kteří pak tvrdí, že karta nemá žádný problém s chlazením a má výkon mnohem vyšší, než jaký pak mají uživatelé doma. No první výsledky naznačují, že je sakra rozdíl, když kartu máte v průvanu na stole, a když kartu máte ve skříni, zejména v menší skříni. Rozdíl taktů a tedy výkonu je dost značný, klidně je i o 10% slabší, než jak některé recenze ukazují.
Ale test referenční verze je taková „povinnost“ protože jak už jsme věcně a objektivně doporučovali na základě známých faktů, kupovat referenční verzi, navíc s tím příplatkem je prostě nesmysl, i když je otázka, odkud si NVIDIA vyšťourala tu referenční cenu 599 dolarů, když nejlevnější GTX 1080 jsou za těch příplatkových 699 dolarů a nereference jsou ještě dražší. Ani trochu nedopovídá zpracování ceně. Mnohem zajímavější je pro nás nereferenční GTX 1080, kterou k nám do redakce jako první zaslal na pořádný český test ASUS:
ASUS STRIX GTX 1080 GAMING
Tak tohle je úplně jiné kafe! Není to žádná extrémní verze (na ty možná dojde až za pár týdnů-měsíců). Je to základní nereferenční model společnosti ASUS. A je tu několik novinek proti předchozí generaci ASUS STRIX/DCU grafik.
V první řadě … svítíme! :). Karta má variabilní RGB LED AURA podsvícení chladiče i log. Takže design je tedy nový, celý černý, ale barevně svítící podsvícení chladiče i nápisů lze sladit lépe než u vždy červeně svítícího/pulzujícího STRIX předchůdce.
Samozřejmě ASUS má vlastní PCB s lepším napájením a speciálními konektory pro monitoring apod. napájení je 6+8-pin.
To hlavní je ovšem chlazení, kde nekvalitní reference dostává v přímém srovnání totálně na p****. Hlučnost karet je úplně jinde, ASUS STRIX verze zvládá samozřejmě pasivní chod, kdy v klidových stavech se ventilátory vůbec netočí a tak je hlučnost karty 0DBa (mimo hraní her v podstatě pořád). To reference neumí a je slyšet pořád. V zátěži je to ale nebe a dudy, prostě vysavač vs relativní ticho. I STRIX uslyšíte, ale není nijak otravně hlučný a čím lepší skříň máte, tím tišší je.
Díky lepšímu chlazení karta drží boost takty pěkně vysoko. ASUS má nahrané dva režimy v kartě (přepínání v dodávaném ASUS GPU TWEAK II). Gaming mód (základní) má 1759MHz pro základ a 1898MHz pro Boost a OC mód má 1784MHz pro základ a 1936MHz pro Boost! Karta tedy dokáže běhat ve špičce až na téměř 2GHz. Překvapivě ale nárůst výkonu není tak velký i proti referenci (jen asi 5%). Nicméně v běžně chlazené skříni se rozdíl o pár % zvětší, kdy prostě to lepší chlazení je znát.
Recenzi se pokusíme doměřit a dodělat do konce týdne. Karet v ČR mnoho není (pokud vůbec nějaké), takže je celkem čas. Referenční verze stojí kolem 21 400 korun (ASUS ji má také) a nereferenční ASUS STRIX verze je aktuálně zařazena za cenu … 22 990 korun vč. DPH. No, co na to říci … Nekažme si náladu, nová generace grafik na novém výrobním procesu je konečně tady v našich rukách a miluji vůni nového HW čerstvě z výroby :). Dneska jsem si ji dal do PC na chvíli, běhá pěkně a World of Tanks zvládá bez potíží ;). Takže recenzi dodáme brzy …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|