Velice zajímavá čísla uvolnil Jon Peddie Reserch, což je agentura zabývající se sledováním vývoje trhu. Příjmy z prodeje diskrétních grafických karet klesají …
Jon Peddie zveřejnil čísla srovnávající dodané desktopové grafické karty od AMD a NVIDIA a příjmy z nich za poslední skoro dva roky. A čísla jsou to velice zajímavá. Například z nich vyplývá, že v 1Q roku 2006 bylo dodáno 22,2 milionů desktopových grafik a tehdy to přineslo 5 881 milionů dolarů. V Q3 letošního roku bylo dodáno víceméně stejný počet desktopových grafických karet, a to přibližně 21,92 milionu, ale přinesly výrobcům o více než 2 miliardy dolarů méně! Vypovídající e také vývoj průměrné ceny prodané grafické karty.
A co stojí za tím, že i při stejném počtu prodaných grafik utrží výrobci méně? Konkurence. Jon Peddie uvádí, že za současným vývojem stojí zejména společnost AMD-ATI, která výrazně překonala všechna očekávání se svou grafickou řadou Radeon HD 4000. Na své grafické karty totiž nasadila velice agresivní a nízké ceny, což podle mnoha analytiků rozhodně nemusela. Tím však velmi rychle zvýšila svůj podíl na trhu diskrétních grafik. Za poslední tři měsíce o celých 5% na 40%. A podle současných indicií se toto tempo nadále udrží. NVIDIA a její partneři se sice nechtěli dát bez boje, ale výsledkem toho jen je, že nárůst podílu ATI se jim podařilo jen zbrzdit nikoliv zastavit, ovšem za cenu toho, že příjmy z prodeje grafických karet značky NVIDIA šly extrémně dolů a velice to snížilo rentabilitu společnosti NVIDIA, což je ostatně vidět na finančních výsledcích společnosti. Ta si bude muset zvyknout na to, že zlaté časy jsou zdá se pryč a bude muset změnit své strategie a plány.
V tabulkách také můžeme vidět, že zlaté časy výrobců konce roku 2003 jsou dávno pryč a trh s desktopovými grafickými kartami spíše klesá a stagnuje (v porovnání s 2006). Za to zase podle Jon Peddie může mobilní trh, který velice rychle roste a přesouvá se na něj pozornost. Co se týká predikcí dalšího vývoje, pak v dohledné době se nejspíše nic nezmění. Příjmy z grafických karet klesají i přesto, že počet prodaných dražších a výkonnějších karet neklesá. Klesá ale jejich prodejní cena. Pokud se tedy udrží vyrovnaná situace, můžeme se jako zákazníci těšit z relativně nízkých cen výkonných grafických karet i nadále. Otázka, kdo vydělá více, už leží na výrobcích. Na konci Q3 byl na desktopu podíl ATI 40% a NVIDIA držela 60%. Na konci roku by to mělo být při současném tempu, které by ale mohlo akcelerovat s tím, jak postupně i méně informovaní zákazníci zjišťují, jak se věci mají na 45-50% pro ATI a 50-55%pro NVIDIA. A to plánu ATI, který tiše oznámila na začátku letošního roku, že by na konci roku 2008 chtěla mít 50% trhu, se mnoha lidem zdál jako čirá utopie a zoufalý výkřik. Jak se však ukazuje, když se chce, všechno jde. Do hry ale také nejspíše promluví hospodářská krize, která hovoří spíše ve prospěch levnějších grafik, kde to ale má ATI také dobře rozjeté ...
Vývoj dalších měsíců bude záležet na tom, jak se podaří další generace grafických karet. Jak ukázal příklad grafik Radeon HD 4000, za pár měsíců se může hodně změnit. Dost možná můžeme v polovině příštího roku vidět, že ATI drží 60% a NVIDIA 40%, nebo také se podaří NVIDIA vydat něco, jako bylo G80 před dvěma lety a svůj podíl opět začne získávat. Možné je zkrátka vše. Nicméně je třeba si uvědomit, že v době vydání G80 to měla NVIDIA ulehčeno situací v ATI, která se spojovala s AMD a to rozhodně neproběhlo tak hladce, jak se nám AMD snažilo namluvit. Ovlivnilo to hodně na dobu několika měsíců. Dnes už je ale situace jiná, ATI je pevnou a nedílnou součástí AMD a jeho plánů a tak lehké to z hlediska konkurence, jako to měla NVIDIA v době vydání G80 a příchodu GF8, to mít už asi nebude. Jako zákazníci se tam můžeme těšit z fungující konkurence, která nám přináší slušný vývoj a hlavně nižší ceny. Tak jen aby nám to vydrželo ...
Zdroj: XbitLabs
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|