Další ze série úvah o tom, co by, kdyby. Sloučení těchto společností by údajně prospělo konkurenci proti společnosti Intel.
Na theInquirer.net se objevil svým způsobem zajímavý, leč hypotetický komentář. Autor se zabývá tím, proč by se NVIDIA a AMD měli sloučit. Hlavním důvodem má být konkurenceschopnost proti společnosti Intel. AMD a NVIDIA jsou jako samostatné firmy v současnosti zdaleka ne tak silné, jako Intel a obě mají řadu HW problémů, které je proti Intelu znevýhodňují. AMD má problémy se svou procesorovou řadou a NVIDIA zase s takřka vším, co dnes dělá (citace článku). Nicméně AMD má velké dluhy naproti tomu NVIDIA má zase solidně vyděláno. Proč by se tedy měly sloučit?
Není tajemstvím, že pod vedením Ruize v AMD a Huanga v NVIDIA neexistovala možnost, jak by tyhle dvě společnosti mohly více spolupracovat. Jenže Ruiz je pryč a co čekat od nového šéfa v tomto směru je otázka. Samozřejmě ego šéfa společnosti NVIDIA zde zůstalo. Přesto komentátor soudí, že by si mohl včas uvědomit nutnost spolupráce. Obě společnosti mají po technologické stránce co nabídnout - AMD má mobilní i desktopovou platformu a technologicky pokročilé GPU, NVIDIA má zase „nakoupené" technologie jako PhysX a k tomu má i mnoho dalších svých vyvíjených technologií. Jistě si není těžké představit, že by dohromady určitě byly silnější proti neustále sílícímu Intelu - jednička jak na procesorovém, tak grafickém trhu.
Jenže tato úvaha o sloučení AMD-NVIDIA má několik podstatných háčků. Tím hlavním je, že si nedokáži představit, že by podobné sloučení schválily regulační úřady. Rázem by totiž na poli herních grafik přestala existovat konkurence. Druhým háčkem je, že obě společnosti si myslí, že dělají to nejlepší a v současné době i po odchodu Hectora Ruize silně pochybuji, že je zde možnost najít nějakou společnou řeč v mnoha sporných otázkách. Ačkoliv si obě společnosti nebezpečí Intelu určitě uvědomují, obě se cítí natolik silné v tom, co dělají, že si nemyslím, že je zde prostor pro podobnou dohodu. Možná by to bylo příjemné překvapení, ale na druhou stranu, pokud by to Intelu s Larrabee náhodou nevyšlo, měli bychom zde rázem monopol na poli grafických karet a to by se nám moc nelíbilo ....
Je pravda, že by asi AMD a NVIDIA měli vzájemně co nabídnout, ale zároveň je pravda, že spravedlivá dohoda (viděna stejně oběma společnostmi) se zdá v současné pozici obou firem dosti nemožná. Navíc si myslím, že ani ono sloučení není bezpodmínečně nutné. Nikde totiž není psáno, že se cesta, kterou zvolil Intel se svým Larrabee ukáže jako správná. V minulosti nám AMD navíc jasně demonstrovalo, jak může ohrozit Intel na procesorovém trhu. Na velikosti tedy vždy nezáleží a nikde není psáno, že by samostatné společnosti NVIDIA a AMD, které přistupují k řešení stejných problémů odlišně, nemohly Intel překvapit.
Zdroj: theinquirer.net
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|