Materiály a zásadní komponenty jsou dnes minimálně o 50% a víc dražší. A tím to nekončí.
Pochopitelně všichni nadáváme na ceny nových grafik, které jsou proti minulosti výrazně dražší. Speciálně u levných karet, které mají být ty „cenově dostupné“, je to hodně bolet. Nový Radeon RX 6500 XT za 4GB s cenou 199 dolarů, nebo RTX 3050 8GB za 249 dolarů je proti minulosti a cenám low endu hodně velké zdražení s ohledem na to, že jde o low end grafiky s cenami minimálně kolem 6 – 8 tisíc. Měl jsem ale možnost mluvit v posledních dnech s lidmi z výroby a ti mají zajímavá čísla, pokud jde o náklady.
Speciálně třeba u AMD, která má na rozdíl od NVIDIA alespoň tu slušnost, že udává doporučené ceny svých grafik trochu reálně. NVIDIA přestala doporučené ceny uvádět reálně již dávno, nebo dokonce u několika posledních modelů je neudává vůbec (i když je ve skutečnosti má a doporučené ceny normálně existují). V případě AMD firma dokonce ani výrazně nezvýšila marže na kartách proti minulosti. Takže AMD nevydělává na grafických kartách výrazně více než v minulosti, pokud jde o marže samotné. Vydělává dnes více proto, že po letech má v nabídce i solidní high end a hlavně dodává podstatně více karet než v minulosti na trh, zvýšila se tedy průměrná cena prodané grafiky Radeon. Ale samotná % marže se kupodivu příliš nezměnila. Nejvíce dnes na grafických kartách vydělává distribuce a prodejce, kdy ti mají i desítky % marží, výjimkou nejsou ani 100% přirážky dnes.
Zejména u nového Radeon RX 6500 XT 4GB za oznámených 199 dolarů má AMD prý stejnou marži, jakou měla u RX 5500 série a obecně. Což je zajímavé s ohledem na fakt, že tahle parametrově výrazně jednodušší karta je dražší, než právě RX 5500 série, i když je zde velký rozdíl ve velikosti čipů, složitosti PCB, kapacitě paměti atd. Bohužel těch 200 dolarů (5300 korun vč. DPH) za 6500 XT plně ukazuje současnou smutnou realitu. AMD sice výrobcům karet samotných dodává GPU+RAM za podmínek, aby mohly sví karty v nejlevnějších základních edicích prodávat poblíž té doporučené ceny, ale ti samozřejmě za současné situace nebudou. Počítá se s doporučenými cenami kolem 230 až 320 dolarů, ale je to v rukách jednotlivých výrobců. Nicméně těch 199 – 219 dolarů je podle mých informací reálná cena, za kterou se s běžnými maržemi dá tahle karta dnes prodávat, pokud by byla situace s dostupností alespoň trochu normální. Nicméně 5500 korun s DPH za 64-bit grafiku se 107mm2 pidi čipem a 4GB paměti, to jsme v roce 2022 asi nikdo nečekal jako „maximum možného“.
- Všechno je v nákladech o 50 – 100% dražší, než bývalo :(
Realitou bohužel je, že vyrobit i tak jednoduchou kartu jakou je RX 6500 XT dnes, je velmi drahé. Mnohem dražší, než v minulosti. 6nm jádro NAVI 24 je sice extrémně malé (jen 107mm2), ale i tak stojí dnes desítky dolarů, prakticky stejně jako před rokem 2019 stálo 2x větší GPU. Ceny PCB a komponent, zejména napájecích dílů, mosfetů apod., stejně tak čipy pro výstupy apod., to vše je dnes o 50% až 100% dražší, než bývalo v roce 2019. Protože tyto malé, normálně levné věci, jsou zapotřebí všude, poptávka je enormní a výbava stěží stíhá. Ceny GDDR6 pamětí jsou také stále na téměř dvojnásobku cen v roce 2019. Ceny chladičů jsou díky nárůstu cen materiálů, energií a všeho, také o desítky % vyšší než bývaly. No a pak je tady doprava. Ta dnes je zhruba 6x dražší než v minulosti, tedy kontejner, co stál 3000 dolarů, dnes posíláte za téměř 20 tisíc dolarů, a stejně termíny nikdo nikde nestíhá.
Takže díky reálným výrobním nákladům a všemu kolem, vyrobit dnes grafiku jako RX 6500 XT 4GB stojí prostě tolik, že za tu doporučenou cenu 199 dolarů, jsou na ní nízké marže. Tedy normální marže, které dnes v současné situaci nikdo nedodržuje. V roce 2019 by výroba takovéto karty stále tolik, že by reálná cena v obchodech bylo kolem 139 dolarů maximálně. Jenže doba se změnila. Pokud se nesrovná situace s cenami energií, materiály a hlavně dopravy, tak žádné zlevnění nečekejme. I těch 199 dolarů za RX 6500 XT bude dost obtížné udržet, budeme mít štěstí, pokud cena bude pod 250 dolarů za nějaké edice a karta bude dostupná. Bohužel potíže s dopravou jsou obrovské, výrobci si ztěžují, že mají vyrobeno, obrovské množství karet je tedy ve skladech a přístavech, ale dostat ho do světa je téměř neřešitelný problém. Zpoždění dodávek atd. tedy situaci a ceny také negativně ovlivní.
Přesto prý kapacity výroby v roce 2022 narostou minimálně o 15%, takže pokud současně opadne poptávka alespoň tlakem na ukončení nesmyslu jménem těžba digitálních měn, mohlo by to skutečně výrazně pomoci. AMD a speciálně NVIDIA v současnosti vyloženě básní o tom, jak se výrazně zlepší situace s nástupem nové generace již 5nm grafik v druhé polovině roku, tedy někdy od přelomu Q3/Q4. Ovšem zda to bude znamenat také lepší ceny, o tom trochu pochybuji. Současné ceny v obchodech jsou výrazně navýšeny nehoráznými abnormálními maržemi prodejců, ale i ty reálné doporučené ceny výrobců karet jsou běžně o 25% vyšší než ceny které udávají AMD a NVIDIA, a tady nelze očekávat, že by klesly náklady na výrobu atd.
- Přestaňte srovnávat s minulostí, jen sami sebe naštvete!
Takže ano, grafiky za dnešní peníze budou „horší“, než karty dříve. Protože díky masivní inflaci má dřívějších 5000 korun podstatně menší hodnotu, současně masivní zdražení všeho. A tak výsledkem je současný stav věcí. A ty staré ceny se pravděpodobně už nikdy nevrátí … tohle je nový normál, tedy mínus skalperské ceny, ty v potaz neberte, ty určitě nejsou normou. Situace s výrobou i dopravou se časem vyřeší.
Nicméně si pomalu zvykejte, že grafický herní grafický low end bude 200 – 300 dolarů (5 – 8 tisíc korun vč. DPH), mainstream bude 300 – 500 dolarů (8 – 14 tisíc korun vč. DPH), performance segment, tedy vyšší mainstream bude 500 – 1000 dolarů (14 – 27 tisíc korun vč. DPH) a konečně high end bude začínat na 1000 dolarech, kdy 1500 – 2000 dolarů (40 – 54 tisíc korun vč. DPH) budou běžné doporučené ceny za nadcházející high end modely AMD i NVIDIA, a to i pokud budou běžně dostupné a poptávka nebude převyšovat výrobu. Tyhle ceny odpovídají jednoduše realitě měnové inflace, vysokým cenám materiálů, energií, dopravy atd. a samozřejmě výrazně nákladnějším a složitějším novým generacím produktů. Inflace navíc bude v roce 2022 dost vysoká. Nicméně zájem o PC trhal v roce 2022 rekordy, prodeje a všechno jsou nejvyšší, kdy byly. A tak zákazníci ty současné vysoké ceny zjevně plně akceptují, a tak i proto nelze očekávat, že by šly nějak výrazně níže.
Maximálně klesnou k těm doporučeným (výrobců karet, které budou kopírovat mnou výše uvedené dělení segmentů), a to je tak maximum dobrého, co se dá nyní očekávat, i pokud se splní optimistické předpovědi hlavně NVIDIA, že prý dostupnost karet se na konci roku výrazně zlepší s novými kapacitami výroby atd. …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|