Zajímavý test ukazuje, kolik kabelů potřebujete ve skutečnosti pro napájení i výkonné grafiky.
Mnoho lidí si myslí, že když má grafická karta 8-pin napájení, nebo dokonce dvě, že musí nutně žrát jako tank a jsou prostě potřeba. Realitou však je, že i velmi silné grafické karty dokáží být napájeny podstatně skromnějším počtem kabelů, než 2x 8-pin. Třeba. Populární Der8aurer provedl jeden ze svých zajímavých praktických pokusů, kdy postupně odstřihával kabely ze dvou 8-pin PCIe, kterými byla za chodu napájena GTX 1080Ti grafika.
Odstřihával další a další kabely, až jich zůstalo jen 8 z původních 16, a karta stále v pohodě fungovala v plné maximální zátěži. Co se však změnilo, byla samozřejmě zátěž na jednotlivé kabely, tedy stouply jejich teploty a klesla také celková kvalita napájení, kdy voltáž klesala k 12,00V místo pěkných 12,20V apod. Ale na funkčnost grafiky to nemělo žádný vliv.
A to je vlastně hlavní důvod, proč se u některých hlavně kvalitnějších grafik používá 2x 8-pin i když by stačil 1x8pin apod. Kvalita napájení a menší zátěž a tedy zahřívání pro jednotlivé kabely. Zejména v případě AMD, které u referencí dělá extrémně předimenzované a velmi účinné kaskády, tak dokáže tu kvalitu napájení využít pro vysokou účinnost. Samozřejmě že by dokázala běžet místo 2x 8-pin jen s tím jedním 8-pin úplně v pohodě, ale to by nedokázalo využít výhod a kvality té napájecí kaskády karty, navíc ně všechny zdroje mohou používat stejně kvalitní kabely, kdy některé mohou mít nižší kvalitu a tedy mohou se více zahřívat apod. Takže při použití více konektorů je zátěž bezpečně lépe rozložena.
Zkrátka pokud na grafické kartě uvidíte 2x8pin, nebo dokonce 3x6pin, tak to vůbec neznamená, že je ta karta skutečně potřebuje, nic to nevypovídá ani o spotřebě apod. Prostě to výrobci u kvalitních karet dělají jen mohutnější, aby to mělo rezervy a jistotu bezproblémového provozu. Samozřejmě, že to stojí extra peníze, a dá se podle toho poznat kvalitní design. U levnějších méně kvalitních grafik, pokud chce výrobce ušetřit, tak si může dovolit použití třeba jen 1x 8-pin nebo i méně, protože to prostě fungovat bude. Možná to bude více namáhat konektory a kabely, bude to mít horší „kvalitu“ napětí, ale fungovat to bude bez problémů. Celé video rozhodně doporučuji, velmi zajímavý experiment:
Nejde o kabely, ale o nespálení napájecího zdroje.
GTX1080Ti žere 250W, ten finální 6 pin z videa má i Eurocase 450W,
ale jen +12V*22A=264W (na všechno: 24pin+ATX+SATA).
2x8 pin je jistotou, že zdroj bude mít vyhrazeno pro grafiky až 300W+75W bez ohledu na zbytek sestavy.
Puvodne jsem chtel napsat, ze to neni pravda, ale v nekterych pripadech muze.
Nicmene majorita (tzn. vetsina ale ne 100%) zdroju ma sdruzenou 12V vetev a tim padem je z hlediska zdroje jedno, jestli se to taha 2 (12V a zem) a nebo 20 draty.
To ale neplati pro draty samotne a hlavne to neplati pro konektory.
Ztraty na dratech a konektorech stoupaji se ctvercem proudu na tomto vedeni (P = U*I = R*I*I). Pokud tedy proud rozdelime mezi 2 nasobny pocit vodicu, tak klesne odpor na polovinu a proud v kazdem z vodicu take klesne na polovinu. Draty tim padem vidi ale jen ctvrtinove teplo, za cenu toho, ze jich je 2x tolik. Celkove ztraty na vodicich v systemu pak klesnou na polovinu.
Jeste doplnim konkretni priklad k GTX 1080Ti. Ta ma "zrat" 250W (TDP). Tj. cca 20A z 12V vetve. Pri poklesu napeti 0.2V byli cinne ztraty na dratech a konektorech 20A * 0.2V = 2.4W. To uz ty draty slusne ohreje.
Shipo-> co pisete je v intenciach clanku nezmysel. Na nalepke je odporucana zataz jednotlivych kablov. Spalenie alebo nespalenie zdroja nezavisi na pocte vystupnych vodicov. Je viacmenej jedno ci zdroj doda menovitych 500W vykonu cez 2 dostatocne hrube vystupne vodice alebo cez 16 tensich vystupnych vodicov. Samozrejme zalezi ako je konkretny zdroj postaveny vo vnutri. Ak ma zdroj interne viacero regulatorov tak samozrejme ano kazdy z tych regulatorov moze dodat len svoj ciastkovy vykon cez svoje vystupne vodice.Realne sa vsak dnes zdroje robia s jednym mohutnym +12 V regulatorom z ktoreho su uz len rozvedene jednotlive vystupne +12 V vodice. .MB aj GK maju aj tak svoje regulatory alias napajacie fazy ktore dodanych +12V zo zdroja este "doreguluju". Preto to aj na tom videu bezproblemov funguje.Neodstrihnute vodice boli dostatocne hrube na prenesenie vykonu bez toho aby zhoreli ci uz vodice alebo +12V regulator v zdroji.
Psal jsem že nejde primárně o kabely. Odkaz ukázka že jde přenést 250W přes 6pin+PCIExpress, ale je to prasárna nejvyšší (+ velké odporové ztráty jak psal "AndreasCZ").
Ale jde hlavně o nepřetížení zdroje(čmoud). Grafická karta si to snadno zajistí požadavkem na 2x8pin. TDP karty jde tak odhadovat pomocí napájení karty:
Např. Odkaz 3x8pin si může brát až 476W
Tak inak. Je uplne jedno ci zdroj pretazite cez 2 vodice alebo cez 8. Pokial to tie 2 vodice preziju ;-)
Od toho maju lepsie zdroje zabudovane ochrany proti pretazniu aby sa znich v ziadnom pripade nezadymilo.
Samozrejme druha vec je ze rozlozenie vykonu na viac vodicov a konektorov ma vyhody v podobe nizsich prudov na jednotlivy pin konektora.Inak povedane je lepsie preniest ciastkove male prudy cez 8-16 pinov ako by mal tiect cely prud len cez 2 piny (+12V a GND).
Zrovna tyden zpatky jsem tohle resil. Mam 1080Ti. U jedne sceny v MEA se mi proste vypinal PC...ne restart, ale vypnuti. Tak jsem projel PC OCCT, furmarkem a jinymy programy a vse ok. No a nakonec se ukazalo, ze jakkoliv je ta hra divna, tak dokaze vzit vic nez 40A na kabel. Ja ji mel napajenou z 1 kabelu na oba 8pin. Kdyz jsem pripojil 2. kabel na 2. 8pin, tak vse najednou jede. Ono to silnejsi napajeni ma sve duvody..
Když jsem zapojoval svoji RX 580 na 1x8 pin taky jela, ale v KCD jsem měl nižší výkon. Zapojil sem druhý a pak jela na plnej plyn. Opodstatnění to má...
to je v tom videu taky, nemůže zapojit jen ten jeden 8pin když má karta třeba dva, protože ta zátěž je rozdělená a tak to s tím jedním konektorem jet nemůže. Mohlo by, kdyby neměla ten druhý konektor ..... v tom videu to vysvětluje i ukazuje právě na tý kartě ....
Presne.Potom na karte su tie +12V vetvy z dvoch PCIe8pin konektorov spojene paralelne ako spolocny privod do regulatorov na karte. Z rovnakeho dovodu zvacsa neni problem ak ma zdroj len 1x PCIe8pin pouzit rozdvojku na 2x PCIe8pin. Cisto kvoli tomu aby si karta cez sense piny detekovala ze ma pripojene 2 rozne kable.Za predpokladu ze zdroj ma tu jedinu PCIe8pin vetvu dostatocne silnu vcetne patricne hrubych kablov.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!