Šéf společnosti NVIDIA se v nedávném rozhovoru vyjádřil ohledně blízké budoucnosti společnosti NVIDIA. O tom, jak důležitým produktem pro NVIDIA Tegra už jsme vám říkali, v této době se ale rozhoduje i o dalších věcech. Šéf NVIDIA s konečnou platností ukončil polemiky kolem vývoje vlastního x86 procesoru NVIDIA. NVIDIA sice tyto možnosti zkoumala, ale došla k závěru, že vývoj vlastního x86 CPU, prostě není v jejích silách. Šéf společnosti jasně řekl, že Intel s AMD jsou v oblasti procesorů natolik velcí a silní, že NVIDIA nemůže udělat lepší CPU, a bude se tedy soustředit jen na GPU, kde je schopna dělat GPU co nejlépe. O tom, že by NVIDIA mohla získat x86 procesory a vlastní platformu nákupem VIA se také vedou velké diskuse. I těmto diskusím ale udělal šéf společnosti NVIDIA přítrž, když jasně prohlásil, že VIA není řešením. VIA není řešením pro NVIDIA proto, že její výrobní kapacity jsou velmi omezené, AMD a Intelu konkurovat nemůže. Nemůže jim konkurovat ani po stránce výkonu – nemá prostě procesor, kterým by mohla podpořit výkonné grafiky NVIDIA proti AMD Phenom II nebo dokonce Intel Core i7. A v neposlední řadě, pokud by NVIDIA VIA koupila, stejně by procesory x86 vyrábět nemohla, protože x86 licence by zanikla a jednání s Intelem by bylo na roky. Takže VIA možnost také padá a tím jsou v podstatě všechny možnosti ohledně vývoje nějakého x86 procesoru NVIDIA a tedy možnosti, že by NViDIA měla nějakou kompletní platformu jako konkurenci k Intelu a AMD jsou definitivně jen nerealistickým snem, kterým se NVIDIA nebude dále zabývat.
NVIDIA se tedy musí soustředit na jediné, v současnosti chce uspět, dokud to před vydáním procesorů s Integrovanou grafikou Intel a AMD jde, na platformu ION. 9400M čipset se totiž může vyskytnou, jak ve spojení s CPU Intel ATOM, tak Core 2 a NVIDIA toho chce naplno využít, dokud tu tyto procesory v této podobě jsou. O tom, zda NVIDIA bude moci ION vyrábět i pro procesory s Integrovanými věcmi, které Intel připravuje, není rozhodnuto. Intel tvrdí, že ne. Pro NVIDIA se pak rázem stává kromě nastupující platformy NVIDIA TEGRA, opět zcela hlavní činností tvorba a vývoj GPU. Zde přichází na přetřes situace s výrobou grafických jader NVIDIA.
Není tajemstvím, že NVIDIA vlastně žádné čipy sama nevyrábí a výrobu svých čipů, podobně jako v současnosti AMD-ATI, zadává společnostem TSMC a UMC. V případě NVIDIA je podíl výroby přibližně 90% pro TSMC a 10% pro UMC. Není tajemstvím, že NVIDIA není ze 40nm výroby TSMC moc nadšena, stejně jako ATI. Navíc i do budoucna se stále musí rozhodovat a zvažovat možnosti a to se právě děje. Zde vstupuje do situace GlobalFoundries, které se skládá v současnosti z výrobních závodů AMD, které rozšiřuje a plánuje i výrobu grafických čipů ATI. V Globalfoundries vlastní více jak 40% podílu AMD. Jenže GlobalFoundries je samostatná firma a kromě AMD procesorů a již brzy i ATI grafik (která tím pádem odejde zcela nebo z velké části od TSMC v příštím roce) chce nabídnout své služby i dalším firmám. Již delší dobu se tak mluví o NVIDIA, jako potencionálním velkém zákazníkovi a šéf společnosti jednání s GlobalFundries potvrdil. Na tom ale není skutečně nic divného, protože zkrátka GlobalFoundries má hodně co nabídnout, chce nabídnout a NVIDIA se přirozeně zajímá a rozhoduje o své výrobě. Stejně tak ale musí udržovat dobré vztahy i s TSMC, Které se rozhodně tak velkého zákazníka vzdát chtít nebude, navíc když přijde o ATI. Jenže zde vstupuje do hry technologie a kdo co bude moci nabídnout. TSMC má máslo na hlavě kolem 40nm procesoru, který se jí 2x nevyvedl a má problémy a jen u TSMC vědí, jak si bude 40nm výroba stát při výrobě velkého čipu jako je NVIDIA GT300. Ale ohledně 40nm už není kam couvnout. Jedná se spíše o další výrobní postup tedy 32-22nm. Zde už má Globalfounries hodně co nabídnout. NVIDIA se stejně jako ATI musí rozhodnout ohledne 32-22nm už nyní, protože o výrobě GPU se nedá rozhodovat pod tlakem a okamžitě a už vůbec ne ji přesunovat z jedné továrny do druhé. Jakékoliv výsledky jednání sděleny nebyly a pochybuji, že nějaké finální rozhodnutí už je na stole. Je zde hodně možná a asi a neznáme všechny podrobnosti, takže těžko říci, pro co se NVIDIA rozhodne.
V tuto chvíli si myslím, že pravděpodobnost toho, že AMD-ATI bude vlastně vyrábět (nebo spíše mít příjem a užitek z výroby) NVIDIA grafických čipů prostřednictvím GlobalFoundries, je tak 50:50, jako že NVIDIA zůstane u TSMC. Každopádně kolem tohoto ještě bude docela veselo a jednání probíhají a jsou určitě složitá, ostatně nejde o málo, chybné rozhodnutí může paralyzovat výrobu GPU a ohrozit významně pozici firmy na trhu. Nezávidím rozhodování.
Když panbu da tak by ted mel byt slavnostní výkop, jeste musej postavit tovarnu a zaběhnout výrobu, myslim ze kdyz na zacatku 2011 vyjedou první cipy, tak budeme vsichni radi
Ono špičkový technologie nejsou všechno, ty ted ma hodne firem, nebo se dají licencovat, ale vyrobní kapacity, to je problem, kdyby byli ty arabove chytrý, tak koupej qimondu, ta taky vyrábí v nemecku za kopeckama a maj kapacity a jeste nejaky další technologie...
Problem s dalsimi akvizicemi GF je v tom, ze AMD musi drzet kontrolni podil v GF, aby splnila licencni podminky pro vyrobu x86CPU. AMD v soucasne dobe na akvizice nema, takze by nutne jeji podil v GF pri dalsich nakupeh klesal. Z toho by mohl vzniknout problem s dodrzenim vyse zminenych licencnich podminek.
hmm tak onen příští rok, jako rok zahájení výroby GPU u globalfoundries, tak jak je v tomto článku uvedeno je naprosto nereálný. Globalfoundries teprve někdy v létě tohoto roku začne stavět továrnu a její otevření je naplánováno na 2011/2012.
Vystavba by mela byt zahajena nejpozdeji 3kvartal 2009, kompletni stavba cca rok a pul, najeti a odladeni vyroby pul roku - optimisticky odhad: prelom 2011/2012 by mohli vyrabet. Dalsi vec je, ze tovarna v New Yorku je prvotne koncipovana na pokryti produkce CPU na full node 32nm, half node 28 nm pro GPU bude jako druhotna vyroba, lze tedy u ni jeste predpokladat delsi casovy horizont.
s tím pozdějším 28nm bych neřekl. Továrna bude stejně jako FAB1 v drážďanech rozdělena na dvě samostatné továrny a k počátečnímu zahájení CPU na 32nm jim stačí jedna. Osobně bych řekl že druhá bude 28nm. Otázkou zase je zda budou dostavěny zároveň.
Tím létem tohoto roku sem myslel že má být položen symbolický první stavební kámen
Jestli tohle dopadne tak to bude dost ironie. Nicmene prachy jsou prachy, tak co. AMD tak bude mit zajisteny staly prijem penez, at se prodavaji jeji karty nebo karty spolecnosti Nvidia Muze to ale zavanet kartelovou dohodou.
casom potecu AMD urcite nejake peniaze aj z GF. nemyslim si vsak, ze to bude tak skoro. to, ze je AMD 40% vlastnik GF este neznamena, ze bude mat hned 40% podiel zo zisku.
ja byt investorom v GF (arabom), tak by som chcel v prvom rade svoje investicie spat, ktore urcite nie su male. preto si myslim, ze v prvom rade potecu peniaze do penazeniek arabom, aby sa im vratili tie miliardy dolarov, ktore investovali do vystavby tovarni a technologii.
musel by som byt velky optimista, aby som si myslel, ze pri minulorocnej strate AMD cca 1,3 mld dolarov investovalo AMD do vystavby tovarni (resp. sa podielalo na investiciach GF) co i len jeden dolar..
No to je hloupost, pokud bude zisk tak jsou jen dvě možnosti, buď se zpět investují nebo se vyplatí zisk akcionářům a tam to platí přesně kolik procent akcií máš tolik procent dostaneš.
Investice se musi zhodnocovat, vyplaceni zisku je hrozne male zodnoceni, lepsi je zvysovat cenu akcii tim, ze ty prachy budete stale otacet. AMD zisk z GF neuvidi jeste dlouho, pokud chce GF uvst v praxi alespon cast svych planu. Ty investice budou mega obrovske, takze zisk bude v nekolika pristich letech minimalni - brano zisk jako vyplata dividend.
Fab36 umí 65 a 45nm, Fab30 se přestavuje na Fab38 a bude umět 32 a 28nm, (po novu Fab 1a-b) Fab4x pojede na menších rozměrech, co je na tom divného.
Výrobu grafických čipů u těchto továren však nepředpokládám, ani pro sebe ani pro cizí. AMD by si tím omezilo kapacity pro vlastní CPU, kterých se mu jaksi nedostává a není schopno pohnout s podílem na trhu. CPU moc u cizích vyrábět nemuže, neboť je vázáno smlouvou s Intelem.
tak tomu ale není. Jedna továrna=jeden výrobní proces. 65nm již AMD/Globalfoundries vůbec nevyrábí. V současné době má jen FAB1, který se skládá z Modulu1 (dříve FAB36)a Modulu 2 (FAB 3. Modul 1 běží na 45nm a vyrábí výhradně modely AMD Phenom II a AMD Athlon II. Modul 2 se předělává na 45nm a zahájí výrobu na podzim tohoto roku. Modul 2 je koncipován především na produkci mobilních a nízkonapěťových CPU. Nic víc moměntálně až do roku 2011/2012 nemají k dispozici.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!