Grafický trh v Q2 2011 zaznamenal snížení poptávky po grafikách, celková situace bezezměn.
Data z grafického trhu příliš radosti nepřinesla. Meziročně poklesl počet dodaných grafik o 1,9%, proti začátku letošního roku dokonce o vysokých 7,9%. Snížení poptávky se dotklo všech tří hlavních firem a to rovnoměrně, takže se v celkových silách na trhu vlastně vůbec nic nezměnilo.
Aktuálně je stále největším GPU výrobcem Intel se svými 55,4% trhu. Za ním je stále AMD se 24,1% a třetí je NVIDIA s 19,9%. Meziročně i kvartálně se podíly pohnuly skutečně jen nepatrně o desetiny procent.
- AMD vs NVIDIA v diskrétních grafikách
Díky nástupu integrovaných grafik do procesorů Intel a AMD bude segment diskrétních grafik pravděpodobně postupně oslabovat, v nejlepším případě stagnovat, protože drtivou část prodejů diskrétních grafik, konkrétně přes 80%, tvoří slabé low endové modely, které ale výkonově a hlavně užitečností klidně nové integrované grafiky přímo v CPU dokáží nahradit. Kvartálně tak diskrétní trh oslabil o 4,5%, přičemž nejvíce to postihlo AMD, které to však vyvažuje tím, že právě uvádí nejsilnější integrovanou grafickou kartu, kterou kdy svět spatřil a to již přímo v CPU. Samozřejmě 11,8% propad v dodávkách měl výrazný vliv na to, že AMD podílově oslabilo na 45,4%, zatímco NVIDIA posílila na 54,6%. Loni přitom AMD vedlo s 51,1% proti NV se 48,8%, jenže to bylo v době, kdy vlastně NVIDIA toho na trhu na poli 40nm DX11 grafik mnoho neměla. Dnes už se situace stabilizovala a zafungovala strategie, o které jsem vám říkal zhruba v listopadu loňského roku.
Společnost NVIDIA se tehdy dohodla se společností Intel ohledně patentů. Intel celkově splatí 1,5 miliardy dolarů, ale v několika splátkách během několika následujících let. NVIDIA tyto peníze chytře využila a místo toho aby je nacpala do marketingu, část jich použila a vyvažuje jimi značné snížení cen mobilních čipů, tak aby nahnala ztrátu podílu, kterou proti AMD nabírala. AMD má sice technicky a hlavně efektivnější mobilní 40nm čipy, ale nemůže jít s cenou tak dolů, protože se nemůže spoléhat na 250 milionů extra dolarů ročně, které by extrémní snížení cen pokryly.
A strategie NVIDIA funguje, protože když výrobcům nabídnete čipy o pár dolarů levněji než konkurence, tak už to na pár desítkách milionů kusů udělá nezanedbatelných pár milionů dolarů, o které si firmy mohou zvýšit zisk na prodeji daného zařízení. A že na to firmy slyší, vidíme dnes se zpožděním, kdy se na trh dostávají notebooky, kde dodávky čipů byly domluveny právě před pár měsíci. Řekněme si na rovinu, tady jde o business a těžko by někdo jednal jinak. Když vám někdo nabídne čip pro vaše zařízení o pár dolarů levněji než druhý čip s podobným výkonem, tak byste byli hloupí, kdybyste si těch pár milionů dolarů, co z toho v tom objemu může koukat, nechali ujít :).
Na mobilním diskrétním trhu NVIDIA posílila díky tomu kvartálně o extrémních 29,6%, zatímco AMD 9,6% ztratilo a to se technicky na trhu mezi grafikami vlastně nic neudálo. Meziročně je to 13% nárůst u NV a stejná ztráta u AMD. Celkově pak AMD přišlo o vedení a podíl 58,3% v Q1 2012 a dnes má 49,4%. NVIDIA z rostoucí ztráty, která v Q1 2012 dělala 41,7%, udělala tedy těsné vedení s podílem 50,6%. Výborný výsledek a rozhodně velmi chytrá a finančně výhodná strategie s dohodou s Intelem, která umožnila vyvážit technologickou a efektivní nevýhodu současných 40nm čipů NV. Bez ní by to bylo o poznání obtížnější.
Na desktopovém trhu je to ale trochu jiné. Ten se kvartálně propadl o 15,2%, což postihlo o trochu více NVIDIA (-15,4%) ale i AMD (-14,8%). Meziročně ale NV posílila o 11,3% (i když loňský výsledek byl způsoben tím, že vlastně nic moc na 40nm neměla), což jí stále stačí na pohodlný náskok ve výši 59,2% proti 40,8% AMD, to stáhlo proti Q1 jen 0,2% náskoku.
NVIDIA tedy dokázala chytrou strategií získat podílové vedení na mobilní diskrétní platformě, která je jako taková (bohužel pro nás nadšence) stále významnější a roste proti desktopu. Celkově tak NV dokázala trochu zvrátit trend nástupu AMD na poli diskrétních grafik. Jenže stále významnější slovo začínají mít APU grafiky, tedy GPU v CPU, kde jaksi NVIDIA nemůže proti AMD a hlavně Intelu na jejich platformách bojovat. Diskrétní grafiky budou nahrazovány z velké části těmi integrovanými, protože většina diskrétních grafik je low end, který je stále lepšími a dokonalejšími integrovanými grafikami nahraditelný. V celkovém měřítku a podílech na GPU trhu se tedy vůbec nic nezměnilo, kromě tradičního oslabení trhu v Q2 jako celku. NVIDIA nedokázala výrazněji vylepšit svou celkovou pozici a nadále zůstává s odstupem třetí za AMD a zcela bezpečně vedoucím Intelem, jehož pozice na GPU trhu může být ještě lepší s příchodem už skutečně použitelných grafik v IvyBridge a otázkou do pranice může být i cosi na bázi Larrabee. Jinak protože APU AMD nastoupila v samém závěru Q2, bude zajímavé sledovat, jak se bude celý GPU trh dál vyvíjet. První náznaky, že APU grafiky přebírají na PC prostor, jsou již jasně patrné.
Zdroj: Mercury Research a DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|