Přední výrobci PC jako ACER, DELL, HP, Lenovo a Sony chystají své první 3D mobilní počítače.
3D STEREO obraz sebou ale nese řadu problémů. Tím prvním je, že neexistuje jednotný standard a tak co výrobce to jiný přístup, ačkoliv sama technologie je v zásadě stejná na stejném principu. U notebooků se hodně mluví o technologii 3D Wistrom, která se objeví u notebooků SONY, HP, Lenobo a Dell. Acer pak použije technologii firmy US-DDD. Ani jedna z těchto 3D technologií není zdaleka funkčně dokonalá, což není žádná v současnosti používána 3D. všechny jsou většinou náročné na oči a zdaleka nejsou použitelné pro každého, výsledkem jsou různé 3D stupně efektů s různým přístupem přes nutnost aktivních 3D brýlí atd. Zkrátka nic jednotného, a nic, co by se alespoň vzdáleně přiblížilo všeobecné bezproblémové použitelnosti – to je v současnosti stav 3D technologie zobrazení.
Přesto se první modely mobilních počítačů s 3D objeví, nicméně bude to v segmentu velkých mobilních počítačů tzv. DTR a ty rozhodně prodejní rekordy netrhají, navíc v současné hospodářské situaci to mají tyto drahé stroje ještě těžší. Každopádně jsou hlavně technologickou výkladní skříní každého výrobce a tak svému účelu poslouží i tentokrát. Nicméně sama 3D technologie má před sebou ještě dlouhou cestu a mnozí ji nedávají naději na rozšíření v následujících ani 4-5 letech. Kamen úrazu jsou vysoké náklady na 3D monitory, což s nástupem OLED bude ještě zajímavější, a hlavně stále neexistuje jednotný přístup a jednotný standard ke 3D, bez kterého nebude možné postup ve vývoji v této technologii nějak rozumně koordinovat, natož nějak kompatibilně a cenově příznivěji vyrábět. Proto budou podle všeho tvořit 3D notebooky jen zanedbatelné procento na trhu, stejně tak tomu bude i na desktopových počítačích.
Blbost, tahle komunistická myšlenka, ať se všichni spojí, vzhůru ke světlým zítřkům, lepší je ať si dělá každy co chce a nechť vyhraje ten nejlepší, popřípadě ten kdo ji dokáže prosadit Když se tak stalo, tak to dopadlo občas špatně, ale pokud se spojili, tak to dopadlo ještě hůř, protože většinou prosadili velkým tlakem a penězi horší technologii (viz. oblíbený příklad VHS vs Beta)
už existují kusy bez brýlí,ale nikdo pořád nevyřešil simulaci optické vzdálenosti,takže pořád musíš ostřit na blízko,jenomže nutíš mozek myslet si že se dívá do dálky, a pak z toho prostě nemůžes mít dlouho dobrý pocit(pokud se tvoje maximální ostřící vzdálenost nerovná vzdálenosti od monitou). Takže ne, dokud se to nevykutí úplně, nebude možné popularizovat 3D,nebo alespoň né na dlouhodobé použití.
nvidia 3D je blbost, jelikož stačí to nějak obejít a udělat aby se rondrovaly ova viewporty jako jeden frame a pak vyrábět monitory které si to samy zapracují pro levé a pravé oko,když už televize mají softwarovou interpolaci na 200hz tak by se dal použít stejný pricnip, ale odpadla by potřeba renderovat 120FPS ajko má nvidia 3D vision. (teda pokud by nebyl problém udělat brýle co mění průhlednost s 200hz)
Hlavní výhoda nVidie je ta, že se o to stará po softwarový stránce a tak neblbne zaměřovací kříž, nebo UI, to je to oč tu běží, princip 3D zobrazovaní je známej 100let, a to doslova, takže je uplně jedno, jestli nekdo vymyslí nějaky super 3D monitor, stejnak si na tom budes moc poustet leda IMAXovy filmy, ale pokud ti nikdo neosetří hry, tak to bude problem.
Jasně, o tom žádná... Stačí mixér připojit přes HDMI kabel vedený zasmrádlou sekanou, zapnout to na předpírku, soudce zadělat dítě nebo dva a máš to třiénadruhou, POHODA!!!
Myslím, masové rozšíření má šanci jen když se zlevní existující technologie, která dovoluje dělat na obrazovce obraz s dvojí polarizaci. Potom se na něj jako na 3D dá dívat ve statických polizačních brýlích, jako na 3D v kině.
Na druhou stranu, v Japonsku už vyrobili hologram, který se dá ohmátat. To je ještě perspektivnější - žádné brýle.
no ja doufam ze se doziju virtualni reality, kdy si nasadim lehkou pohodlonou helmu, z ktery me nebude bolet za krkem, a budu mit skutecny 3rozmerny obraz - zadny nVidia 3d vision nebo ati eyefinity nebo jak se tomu rika
To ze se vsetko(ty investice do vyzkumu a vyvoje) musi zaplatit je samozrejme pravda a vlastne je to paradoxne nejvetsi brzda vyvoje, nicmene na druhou stranu bez teto brzdy by vsechny firmy zbankrotovali bez vyjimky protoze by byli permanentne v minusu a take je tu jeste jeden limitujici faktor, to ze by postupne lidska rasa zdegenerovala protoze by proste nestihala vstrebavat a vyucovat vsechny nove poznatky a principy a technologie kterymi by nas vedci a vyvojari zasypavali cim dal casteji a casteji a casteji....
Proste vsechno ma svuj cas a my tu muzem tak akorat nesmyslne spekulovat jestli uz se firmam zaplatila dana technologie a je cas na dalsi nebo jestli hrabou pro sebe... A nebo taky nemusime a muzeme se venovat uzitecnejsim vecem....