Revoluční architektura má být „RYZENem“ na poli grafik. NVIDIA ale bude zatím vládnout high endu.
Aktuálně se objevují první konkrétnější zprávy o chystané nové generaci grafických karet AMD, tedy 7nm „NAVI“. Někteří se snaží hledat senzaci tam, kde žádná není, zejména „objevením Ameriky“, že NAVI prý nebude high endový čip. Pro všechny, kteří věci už nějakou dobu sledují, však stěží mohou být nějak „nová“ senzační odhalení kolem NAVI, jak je prezentují některé světová IT média. Abych uvedl věci na rovinu hned, vše jde zatím podle očekávání.
- NAVI čip bude jen mainstream? Nikdy neměl být nic jiného!
Někteří se tváří překvapeně, že AMD chystá v rámci NAVI jen mainstreamový čip, tedy žádný velký čip jako nástupce VEGA a konkurenci 12nm GTX 1180/1180 Ti apod. Ale AMD to tak plánovalo vždy. High endový monolitický čip je archaické řešení. Okázalé, velmi výkonné, ale extrémně neefektivní vývojově, výrobně a vlastně i provozně. Vývoj takového řešení stojí miliardy dolarů a to jsou peníze, které jednoduše AMD nemá a tak se vůbec neobtěžovalo o vývoji monolitického CPU nebo GPU přemýšlet. Má je Intel a má je NVIDIA. Jenže obě tyhle firmy názorně ukazují a dobře vědí, že obří monolity jsou neperspektivní řešení.
Intelu to předvedlo AMD, které mainstreamový čip ZEN prostě do high end čipů osazuje až ve 4 kusech (EPYC procesory). Ve výsledku AMD dokáže nabídnou stejný, nebo lepší procesorový výkon a lepší výbavu než má obří monolit XEON Intelu, ovšem s polovičními náklady. NVIDIA pak má superobří 12nm VOLTA V100 GPU s více než 800mm2. Je to okázalý čip, kdy však sama NVIDIA říká, že je na hranici technických možností. Výrobně je extrémně náročný a drahý. A pokud by NVIDIA chtěla vyrobit výkonnějšího nástupce, musel by takový čip na 7nm výrobě být ještě větší, což je velmi nepravděpodobné, že se stane už vzhledem k možnostem 7nm výroby.
Zpět k AMD. To rozhodně nemá zbytečné miliardy dolarů, aby si mohla dovolit vývoj okázalých velkých high end čipů a navíc si s RYZEN ověřila, že je vlastně ani nepotřebuje. Monolitické procesory Intelu porazila jediným mainstreamovým čipem. A to samé chce aplikovat i na grafické čipy. NAVI vždy mělo být jen mainstreamovým GPU, high end měl být realizovaný „multičipem“, tedy podobně jako ThreadRipper/EPYC procesory ponese high end grafické řešení 2 nebo 4 mainstreamové NAVI čipy komunikující spolu po rychlé sběrnici a fungující jako jedno GPU. AMD se jako první pokouší o něco podobného (jako obvykle tlačí na vývoj), a Intel i NVIDIA ji budou následovat později. Obě firmy pracují na svých multi-čipech, netají se tím, ale bude jim to trvat o nějaký ten rok déle, než se jejich řešení na trhu objeví.
- Plány AMD na grafickém trhu …
Pokud se ptáte, jak konkrétně tedy vypadá plán AMD ohledně klasických grafik a jak tam zapadá NAVI, tak velice jednoduše. AMD je v situaci, kdy se vzpamatovává z toho, že škrty před několika lety téměř její grafickou divizi zlikvidovaly. Díky tomu AMD nemohla vyvinout několik produktů, jako je high endový POLARIS (RX 490) a kompletní škálu VEGA grafických jader, kdy tak máme na trhu fakticky jen 2 řešení z toho jen jedno, jako univerzální výpočetní a herní kartu (VEGA 10 na RX VEGA 56/64). Tenhle problém s nabídkou produktů prostě nelze odstranit nijak rychle, to co by se mělo letos nebo příští rok uvést na trh, to už musí být ve vývoji minimálně 3-4 roky. A to mělo AMD velkou krizi. VEGA první čip a architektura, která vznikla v obnovené grafické divizi AMD, NAVI je jeho nástupce a s ním a jeho nástupcem se tak pomalu zase vývoj a plná nabídka grafických produktů AMD obnoví, což tedy bude ještě rok a něco trvat.
AMD navíc musí hasit největší problém, a to je zastarávající mainstream založený na 14nm POLARIS, kompletní absence AMD Radeon v běžném mobilním grafickém segmentu a požadavky Microsoftu a SONY ohledně GPU pro novou generaci konzolí. To vše vyřeší právě 7nm „NAVI“. To bude pokračovat v architektuře nové generace, kterou představila VEGA a se kterou už vývojáři her a aplikací dnes pracují. „NAVI“ navíc bude nativní 7nm architekturou a měla by disponovat i novou generací pamětí (tedy GDDR6 a HBM3). Kvůli 7nm výrobě a pravděpodobně použití minimálně GDDR6, je uvedení v Q1 2019 nejbližším možným termínem. Pokud by AMD zvolilo jen 12nm výrobu, dokázalo by jej uvést už v Q3 2018, ale NAVI je a bylo plánováno jako 7nm.
Pro AMD jsou nyní hlavní dva grafické segmenty. Výpočetní GPU a mainstreamové spotřební GPU. Ať se nám to líbí nebo ne, klasický herní high endový segment je nejméně důležitý. Jednoduše proto, že jej tvoří nejméně karet a dělá nejmenší prodeje. Samozřejmě je z hlediska zisků stále zajímavý, ale ne tak, aby mu AMD dalo prioritu před výpočetní nebo mainstreamovou oblastí. Tu mají výpočetní GPU v čele s VEGA 10 a hlavně letos dokončovanou 7nm VEGA 20. Ta je zcela jednoznačně a bez pochyb GPU pro HPC a profi segment, kdy AMD současné 14nm VEGA 10 upraví v několika oblastech. Kromě 7nm výroby (což bude znamenat vyšší takty, lepší efektivitu atd.) značně posílí výkon v DP režimu (až na trojnásobek současnosti?), zdvojnásobí šířku sběrnice (na 2048-bit), zdvojnásobí kapacitu pamětí (až na 32GB HBM2) a také vylepší napojení GPU na zbytek systému, tedy CPU i disků a sdílení paměti atd. Všechny tyto změny jasně indikují, že nejde o herní produkt. Šance, že se 7nm VEGA 20 objeví na herní grafické kartě, je tak velmi malá až žádná. Nedávala by moc smysl. AMD však má díky 7nm VEGA 20 vyřešenou konkurenceschopnou nabídku profesionálních a výpočetních grafik pro rok 2019 (VEGA 20 bude uvedena do prodeje v Q1 2019 a už na konci tohoto roku ji dostanou přednostně někteří vybraní partneři).
V té době už ale bude mít velký problém na klasickém spotřební grafickém trhu. NVIDIA velmi pravděpodobně stihne během Q4 2018 uvést na trh nástupce GTX 1080/1070 a nejspíše i 1060. Velmi pravděpodobně ne sice na 7nm ale jen 12nm. I tak bude současná nabídka RADEON RX 500 a VEGA grafik samozřejmě v nevýhodě a zejména RX 500 grafiky prostě výkonově a efektivitou zastaralé. AMD tedy musí vyřešit low end + mainstream, tvořící stále nějakých 75% prodejů desktopových i mobilních grafik celkem. A právě tam tak směřuje všechno úsilí kolem „NAVI“.
Aktuálně světem kolují informace, že AMD chce udělat opravdu hodně dobrý mainstream. Časové Zpoždění za NVIDA mít sice bude, ale je nutné, protože NV nejspíše uvede jen 12nm grafiky, kdežto AMD bude mít výhodu 7nm procesu, byť cca o půl roku později. Plánovaný hlavní mainstreamový „NAVI“ čip pro nástupce Radeon RX 580 modelu, pak má mít výkon až na úrovni současné GTX 1080 a RX VEGA 56+, což by na předpokládanou 200 - 249 dolarovou grafiku byl fantastický výkon a velmi pravděpodobně bude vyšší, než co dokáže nabídnout jen 12nm mainstreamová NVIDIA za podobné peníze. Nicméně upozorňuji, že jde jen o neověřitelné spekulace, nicméně slyšel jsem to z více než 1 zdroje a vzhledem k obrovskému skoku který NAVI proti POLARIS představuje, bych to pokládal za více než pravděpodobný vývoj.
AMD potřebuje prostě super dobrý mainstream, tedy do samé, co je RYZEN na poli procesorů. 7nm „NAVI“ má šanci jím být (zejména s ohledem na lepšící se podmínky uvnitř a kolem AMD). S takovým řešením AMD nejen má šanci pořádně uspět v klasickém desktopu, ale hlavně posílit svou současnou pozici herního leadera. NVIDIA sice prodává více high end herních grafik a herních PC grafik obecně, jenže zhruba polovinu herního trhu celkem tvoří herní konzole PlayStation a Xbox u nichž má AMD 100% podíl, takže v důsledku toho je to AMD, které ovládá dnes ze 75% herní grafický trh, určuje technologický herní vývoj a hry jsou pro ni optimalizované. NVIDIA je v tomto ohledu na vedlejší koleji a ví to i proto se příliš do herního vývoje netlačí, mimo technologií, které ale slouží jen ke zvýšení náročnosti her (GameWorks) a tedy potencionálního zvýšení prodejů jejích grafik. No a jak jsme se dozvěděli nedávno, AMD už dokončilo testovací vzorky nové platformy pro PlayStation 5, která staví na ZEN procesoru a NAVI mainstreamové grafice. A je téměř jisté, že Microsoft to samé použije pro nový Xbox. Mainstreamový čip NAVI je tak aktuálně nejdůležitější grafický produkt AMD.
Teprve po jeho vydání můžeme začít vyhlížet nějaký ten high end. Tam to vypadá aktuálně různě. 7nm výroba rozhodně neumožní dělat nějaké obří čipy, a tak s ním AMD ani nikdy nepočítalo. Je otázkou, jak daleko je s tím multičipovým řešením po vzoru EPYC procesorů ,a tedy high endovým řešením postaveným na několika mainstreamových čipech NAVI v jednom „pouzdře“. Tady v současnosti neexistují nějaké přesné a důvěryhodné informace. Samozřejmě bychom rádi nějaké měli, protože jde o hodně. Pokud nakupujete grafické karty lepší a dražší, než je mainstream a tedy bude chtít příští rok něco lepšího než 12nm GTX 1160 a 7nm Radeon RX 660, tak to vypadá, že NVIDIA bude mít minimálně ¾ roku opět monopol. GTX 1170/1180 a později uvedená i GTX 1180 Ti nebudou mít zatím konkurenci. Ceny tomu budou 100% odpovídat.
Konkurencí bude multičipová NAVI, a když ne ta, tak 100% její 7+nm nástupce. Pokud neuslyšíme o multičipové high end variantě NAVI tak do poloviny roku 2019, pak se můžeme začít obávat, že NVIDIA bude mít monopol na herní grafický PC high end celý rok 2019! Aktuálně se mluví o tom, ačkoliv informace pochází z jediného a extrémně nespolehlivého zdroje, že AMD vnímá NAVI jako zásadní 7nm architekturu, na které odladí použití 7nm procesu a bude experimentovat s multičipovým řešením, avšak ten multičip pro high end na běžný trh dorazí až s novou generací na 7nm+ na konci 2019 či začátku roku 2020. Nebylo by to překvapivé. Každopádně budoucnost v multičipech vidí AMD, Intel i NVIDIA, a tak není otázkou zda na tom dělají, ale kdy jej uvedou. AMD má omezený rozpočet, má tedy omezené možnosti a soustředí se na to hlavní, co potřebuje. Pro rok 2019 je to 7nm výpočetní VEGA 20 a 7nm mainstreamová NAVI. Stejně jako s highendovým RYZEN ThreadRipper může AMD v případě NAVI překvapit high endovým multičipem v druhé polovině roku 2019. Pokud ne, tak zcela určitě tohle řešení uvidíme v roce 2020.
- Jak to tedy bude nejspíše vypadat na grafickém trhu v následujícím roce?
Každopádně situace na trhu bude zajímavá. Má osobní očekávání na základě současných informací jsou, že NVIDIA teď nejpozději v září představí 12nm GTX 1180 a GTX 1170, pravděpodobně v listopadu následovanou GTX 1160. Je možné, že nový TITAN nepředstaví a zůstane u stávajícího TITAN V. Skutečného high endu tedy GTX 1080 Ti se dočkáme až tak na přelomu Q1/Q2 2019. Někdy v průběhu Q1 pak AMD představí Radeon „RX 660“ tedy 7nm NAVI a myslím si, že bude výkonnější, efektivnější a technicky dál než GTX 1160. Otázkou bude jen, zda to AMD tentokrát dokáže prodata prosadit odpovídajícím způsobem do desktopu a hlavně mobilních PC (tedy zda bude už fungovat marketing – více zde). Od Radeon NAVI RX 660 opravdu očekávám výkon někde nad úrovní RX VEGA 56 tedy GTX 1080, nic menšího by totiž nedávalo ani moc smysl.
NVIDIA však bude mít určitě navrch v high endu, kdy minimálně proti GTX 1180 a GTX 1180Ti AMD nic míc prostě nebude. Takže si připravte šrajtofle, protože ceny těchto NVIDIA grafik podle toho budou vypadat. AMD se k tomu high endu ale určitě dostane. Nečekám ovšem, že to bude dříve než v druhé polovině roku 2019. Multičipová NAVI je stále reálná možnost, ale stejně reálná je i šance, že AMD tohle řešení uvede až s novou 7nm+ generací. Optimistická varianta tedy je, že AMD stejně jako s ThreadRipper překvapí a v Q3/2019 uvede multičip NAVI a revoluční high end karty. Méně optimistická varianta je, že se tak stane až v Q4 2019 či Q1 2020. V tuto chvíli nemohu vyloučit ani jednu variantu. O mainstream však budeme mít postaráno určitě.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|