Současné RX 460 modely nejedou zdaleka na hranici svých možností. Ukrývají nemálo výkonu.
Už delší čas se ví, že AMD udělalo Radeon RX 460 tak, že využívají první revizi POLARIS 11 čipu a to navíc částečně deaktivováno, kdy místo 1024 jich běží jen 896. Nedávno se ale objevila nová revize čipu, využívající plný výkon a dokonce mající přitom i nižší TDP. Apple tyto nové čipy v plné verzi používá pro své MacBook počítače.
Aktuálně se ale přišlo na to, že lze některé stávající Radeon RX 460 grafiky odemknout. K dispozici jsou upravené BIOS pro modely Sapphire RX 460 Nitro 4G a ASUS RX 460 STRIX O4G, které místo 896 jednotek 16 ROPs a 56 TMUs jádro plně aktivují na 1024 jednotek 16 ROPs a 64 TMUs. Podle aktuálních informací je pravděpodobnost úspěšného odemčení a plné funkčnosti u většiny výše uvedených grafik hodně vysoká.
Zisk výkonu může být až 12,5%, ale samozřejmě je různý hra od hry. Pohybuje se obyčejně mezi 5-10% a to jen odemčením jednotek. Dá se říci, že se tedy díváme na nový Radeon RX 465, o kterém se už mluví. Navíc pokud AMD nasadí pravděpodobně i novou revizi, která má při plně aktivním jádře i výrazně nižší TDP než současná verze, bude možné pravděpodobně i zvýšit takty. Nový Radeon RX 465 může být minimálně o 10% výkonnější při zachování nebo spíše zlepšení provozních vlastností ve srovnání s RX 460. Očekáváme, že i 4GB edice se obejdou bez přídavného napájení, což je nyní výhoda GTX 1050 Ti modelů. Stávající RX 460 4GB napájecí konektor mají.
Upozorňujeme, že BIOSy které na Overclocking Guide upravili a připravili, používáte na svých grafikách na vlastní riziko. Výrobce grafiky, prodejce ani DDWorld.cz neručí za žádné škody, které potenciálně můžete způsobit.
Osobně si myslím, že většina z těch, kteří si koupí RX 460, je s výkonem, které tyto karty nabízejí spokojena. A tak asi většina nemá důvod takhle blbnout kvůli maximálně jednotkám FPS, které to v praxi přinese. O poznání důležitější bude, zda AMD inovované modely s novou revizí POLARIS 11 čipu uvede, protože nejen vyšší výkon, ale i o poznání nižší spotřebu víme, že dokáží nabídnout.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|