Hlavně v klidu a dobře na první pokus. To je snad nový (a vítaný) přístup AMD. Doufejme …
Nový rok je zatím na poli PC ve znamení nové generace grafických karet. Ovšem hned první z nich rozhodně dobrý dojem neudělaly. NVIDIA už asi neví, jak svůj nezájem o hráče jako zákazníky, dát více najevo. Jak jinak si vysvětlit, co předvedla s RTX 5090 a RTX 5080? Jejich vydání zjevně nebylo vůbec dobře připravené, karty neexistují v žádném významném počtu a bylo to vydání jen na papíře. NVIDIA navíc lže o tom, kolik ty karty budou ve skutečnosti běžně hráče stát. Stanovila pro sebe tak vysoké marže, že výrobci karet nemají šanci za ty oznámené „MSRP“ ceny nějaký svůj model skutečně prodávat a nabízet, protože by přišli na buben.
Reálně tak i základní edice RTX 5080/5090 budou stát o 200 dolarů více a výjimkou nejsou ani o polovinu vyšší ceny, než jaké oznámila NV. Ta navíc své FE edice udělala v extrémně omezeném množství, nechala je na pospas botům a celosvětově běžně v obchodech nejsou ani nabízeny, takže za ty oficiální MSRP ceny ty RTX 5090/5080 karty pro 99% trhu a zákazníků prostě vůbec neexistují. Je sakra rozdíl, když tvrdíte, že nová RTX 5080 má 4x lepší výkon než předchůdce a bude stát 999 dolarů, a dokonce i RTX 5070 za 549 dolarů má mít podle NV výkon lepší než RTX 4090, ale realita nakonec je, že RTX 5080 sotva o 10% přeleze výkon RTX 4080 Super, která za těch 999 dolarů běžně prodávána byla, ale k výkonu se ani nová RTX 5080 dosavadní RTX 4090 prostě neblíží. A ve finále, když přijdete do obchodu tak nejen že dostupnost nové karty je nyní prakticky nulová, ale především reálné ceny běžně nabízených edic výrobců karet začínají na 1200 dolarech! A výjimkou nejsou edice za 1400 – 1500 dolarů! Těch prvních pár kusů, které při uvedení za těch NVIDIA oznámených 999 dolarů byly k mání, byla tzv. zaváděcí cena (čti promo cena). A další karty z dalších dodávek už za tyhle peníze prostě nebudou. Zkrátka NVIDIA doposud jasně demonstrovala, jak novou generaci karet na trh neuvádět. Co na to AMD?
- AMD chce hladké uvedení nové generace.
Že by poprvé usilovala o dobrý první dojem?!
Jak víte, AMD původně mělo v plánu ohlásit nové karty na tom CES 2025. Představilo je vpředvečer novinářům, ale když se tatáž prezentace měla objevit v hlavní CES prezentaci, najednou si u AMD někdo uvědomil, že je to vlastně blbost. První karty sice už v té době byly fyzicky u distributorů, ale bylo jich málo a dodávky byly silně nerovnoměrné. Zkrátka na to, v jaké cenově dostupné hladině se mají novinky pohybovat, by trvalo reálně dalších několik týdnů, než by skutečně byly karty běžně dostupné v nějakých rozumných počtech. A tedy i za ty ohlášené ceny. Takže místo aby AMD opakovalo tuhle nepříjemnou situaci jaká byla i při uvedení RX 7900 série, kde se po „uvedení na trh“ čekalo týdny na rozumné dodávky a dva měsíce na první pořádné dodávky nereferencí, firma odložila uvedení RX 9070 o ty celé 2 měsíce!
![](/images/stories/Aktuality/ATI/AMD%20Radeon%202025/AMD%20Radeon%20RX%209070%20series/AMD-Radeon-RX-9070-series-5_thumb.jpg)
Tím tedy dala čas výrobcům, dopravcům a distributorům naskladnit rozumné množství karet, včetně zajímavějších nereferenčních edic. Zákazníci by tak neměli zírat na prázdné regály a ti nedočkaví být nuceni nakupovat u skalperů, protože jejich automatičtí boti vyčistily distribuci dříve než prodej vůbec začal. Současně si samo AMD dalo dost času na vyladění ovladačů, které sice byly připravené, ale jejich tvůrci přiznávali, že s tím hodně spěchali, aby se to na ten leden stihlo. Takže hrozilo, že tam zase budou nějaké brzdy výkonu a nedodělky, jako se to „povedlo“ u uvedení RX 7900 série.
Doufám, že toho SW team využil a otestoval i doladil všechno zásadní. No a pak je tady nové FSR 4, které poprvé využívá ML/AI, tedy strojové učení a akceleraci, což má přinést zásadní zlepšení kvalit obrazu proti dosavadním FSR. Současně jej AMD stále udělalo tak, aby bylo možné FSR 4 implementovat snadno a rychle do her, které už mají FSR 3. Nicméně opět, kdyby karty vyšly v tom lednu, FSR 4 by sice bylo ohlášeno s nimi, ale naimplementované možná tak maximálně v jedné hře. Díky odložení o dva měsíce je tu naděje, že bude FSR 4 ve více hrách při svém uvedení, a hlavně v relevantních hrách. Tedy bude mít smysl o něm mluvit. I když většinu z nás DLSS ani FSR „technologie“ nezajímají, protože chceme prostě karty s pořádným výkonem na nativní rozlišení za pořádné ceny … NVIDIA nám takové karty nabídnout zjevně nechce, Intel takové bohužel nemá, takže snad AMD … ?
![](/images/stories/Aktuality/ATI/AMD%20Radeon%202025/AMD%20Radeon%20RX%209070%20series/AMD-Radeon-RX-9070-series-4_thumb.jpg)
Na jednu stranu je trochu škoda, že AMD to uvedení takhle předčasně začalo, čímž vytvořilo ne ideální dojem. Nicméně podle mě je dobře, že jej stoplo. Co rozhodně nepotřebujeme jako zákazníci a nadšenci, je další papírové uvedení nových karet a skalperské orgie ala RTX 5090/5080 a produkty za naprosto vylhané ceny atd.
Také doufáme, že AMD tentokrát nezopakuje svou mizernou pravidelnou strategii, kdy ohlásí nové produkty/karty za vyšší, sice OK, ale ne úplně atraktivní ceny, na základě kterých vznikne první dojem a recenze, které však místo nadšení generují maximálně „meh“ hodnocení. Ale stanoví dojem z celého produktu navždy. Bez ohledu na to, že AMD o pár měsíců později oznámí podstatnou redukci ceny, která najednou udělá z „meh“ produktů produkt výborný. Ale nikoho to už moc nezajímá ani o tom neví, protože ten první dojem už byl vytvořen a všechny recenze s původním hodnocením jsou stále to, co mnozí čtou nebo už mají napevno zapsáno v paměti. Dodatečné snížení ceny prostě nic neřeší. Ne, AMD musí rovnou zvolit dobrou cenu a vytvořit tak dobrý první dojem, kterým ten produkt zapíše do povědomí všech. Ostatně proč si myslíte, že už několik generací NVIDIA lže o těch cenách nových karet při uvedení? Nechá prostě první recenze, na kterých jediných záleží, vše udělat s tím, že karta bude stát tolik a tolik, to že potom ty produkty reálně všechny stojí o 20% víc, už ty první recenze nikdy neopraví a neřeší a dojem je vytvořen. Neříkám, že AMD má dělat stejný podvod na všechny, ale prostě když na rozdíl od NV ty ceny dokáže pravidelně dodatečně snížit po uvedení, proč to za ty atraktivní ceny neuvést rovnou?!
- AMD oficiálně vydá nové karty v březnu
a rozhodně nebudou "drahé"!
Vzhledem k situaci, AMD raději udělala pár oficiálních komentářů a prohlášení o nové generaci produktů, aby korigovala očekávání a zamezila některým spekulacím. Firma tedy několikrát přímo veřejně potvrdila, že karty dorazí do prodeje v březnu, přičemž plné detaily zveřejní ještě o něco dříve. V tuto chvíli se očekává plné představení ke konci února, dostupnost karet pro recenze taktéž a samotný start prodejů pak proběhne začátkem března. Alespoň pokud jde o Radeon RX 9070 XT 16GB. U slabší ale levnější RX 9070 16GB verze zatím nevíme, zda bude uvedena souběžně. Osobně mě přijde hloupé uvádět dva zajímavé produkty najednou, takže doufám a předpokládám, že bude nějaký časový odstup. Alespoň týden či více. Ovšem na 99% bude RX 9070 uvedena na trh také v březnu.
![](/images/stories/Aktuality/ATI/AMD%20Radeon%202025/AMD%20Radeon%20RX%209070%20series/ASUS-RX-9070-series-TUF-PRIME_thumb.jpg)
Současně se pochopitelně stále spekuluje o cenách, které budou hodně zásadní. Mnoho lidí si přihřívá internetovou polívčičku „zaručenými informacemi“. Jeden obchodník tak přímo začal dokonce rozhlašovat, že nová RX 9070 XT má stát cca 899 dolarů, zatímco RX 9070 prý 749 dolarů. Netypicky se ozvalo AMD a oficiálně se ostře ohradilo. Cenovka 899 dolarů podle něj nebyla nikdy pro tuhle sérii karet ani zvažována. To mohu potvrdit dlouhodobě z vícero zdrojů, RX 9070 série byla vždy koncipována jako střední mainstream a poziční náhrada na trhu za RX 7700/7800 karty. Nikoliv jejich generační nástupce, protože ten byl čipletový. Ale byl zrušen. Jinými slovy jde o karty pro segment kolem 500 dolarů. Co mám informace, tak 699 dolarů byl vždy absolutní uvažovaný strop. A stále možná je i nyní s ohledem na ne zrovna atraktivní cenu nové RTX 5070 Ti 16GB, která už zcela jistě nějakým významným generačním nárůstem výkonu rozhodně neohromí. Nicméně je možné, že AMD prostě nezopakuje svou klasickou a vlastně neúspěšnou strategii. Tedy že ohlásí stejně výkonnou grafiku, jakou má NV, ale o cca 50 dolarů levněji, za což stejně nakonec jen dostane „meh“ hodnocení v recenzích, aby následně po pár měsících AMD cenu srazilo ještě o něco níže a byla jasně a objektivně po všech stránkách lepší nabídkou, ale skoro nikdo to nebral na vědomí, protože dojem a hodnocení už byla v té doby „vytesaná do kamene“ a prodeje podle toho vypadaly. Jinými slovy je možné, že AMD tu cenu od začátku u novinky nastaví atraktivně, a tak bych se nedivil, kdyby 599 dolarů (17 500 korun vč. DPH) byla cenovka, kam s RX 9070 XT firma nyní míří (nejpesimističtější odhady hovoří o 649 dolarech = cca 19 000 korun vč. DPH). I za to bude s velkou pravděpodobností mnohem atraktivnější než RTX 5070/5070 Ti kolem ní.
![](/images/stories/Aktuality/ATI/AMD%20Radeon%202025/AMD%20Radeon%20RX%209070%20series/AMD-Radeon-RX-9070-series-10_thumb.jpg)
Nicméně pokud by AMD podle mého jo chtělo zaujmout, a pořádně rozbouřit stojaté vody a získat i nějaký podíl na trhu, tak 499 dolarů (14 600 korun vč. DPH) je částka, kam by měla s novinkou zamířit. I když je slušná šance, že tam se bude cenově pohybovat ta levnější a pro mnohé tedy atraktivnější RX 9070 16GB verze. Parametrově a z hlediska nákladů by na tom netratilo. Ano, nebude mít marže nikde poblíž toho, kolik NV vydělává i jen na RTX 5070, ale o to prostě nejde. Grafická divize AMD sice neprodělává, ovšem objemově v posledních letech nedokázala zvednou prodeje. Takže proč nezkusit něco jiného? Tím spíše, že hlavní trh, tedy mobilní OEM, je nyní pro AMD prakticky nedosažitelný, protože se výrobci NB bojí AMD řešení vůbec nabídnout. Ne že by s ním byl technicky problém, ale bylo by výrazně výhodnější, než co nabízí NV. A NVIDIA stále uplatňuje svůj GPP, agresivněji než kdy dříve. Prostě by těm, co by AMD Radeon nabídli, zkrouhla dodávky svých čipů a tím byly v nevýhodě proti konkurenci, která by AMD nenabídla. Nemluvě o různých „úplatcích“ skrývaných za promo akce a marketingové náklady. Ne, bohužel konkurenci na poli mobilních grafik mít nebudeme, a je jedno o kolik lepší a levnější by AMD nabídlo své karty, když by jich nemělo dost pro pokrytí alespoň 60% potřeb trhu, na což AMD prostě nemá výrobní kapacity, tak to nic neřeší.
![](/images/stories/Aktuality/ATI/AMD%20Radeon%202025/AMD%20Radeon%20RX%209070%20series/AMD-Radeon-RX-9070-series-8_thumb.jpg)
Takže desktop a herní desktopová PC jsou dnes to jediné a hlavní, kam se AMD s RX 9070 sérií soustředí a vlastně může soustředit. A je tedy čas na agresivnější strategii. Současně nové RX 9070 jsou zjevně zajímavé výkonem a vlastnostmi, a přitom nejsou nijak extrémně nákladné a složité na produkci. Nemají drahé GDDR7, žádná masivní GPU, žádné složité PCB, komplikované napájení ani nutnost masivního chlazení. Prostě rozumná mainstreamová cena by měla být dosažitelná.
![](/images/stories/Aktuality/ATI/AMD%20Radeon%202025/AMD%20Radeon%20RX%209070%20series/AMD-Radeon-RX-9070-series-1_thumb.jpg)
A byla by to zatraceně příjemná změna mít na trhu opravdu výbornou a výkonnou grafickou kartu nové generace za skutečně dostupnou cenu … něco, co NVIDIA zjevně odmítá už třetí generací nabídnout. A u RTX 5000 na tohle rezignovala zcela, kdy nabízet jen 16GB i na kartě za 1000+ dolarů a naprosto nedostatečných 12GB na drahé 549 grafice v roce 2025? To je vyloženě urážka. AMD má tak čas a příležitost představit zajímavější produkt, pokud nezopakuje své tradiční chyby při uvádění nových produktů. Mohu potvrdit, že v zákulisí všichni na AMD tlačíme a dáváme mu jasně vědět, čeho se má vyvarovat. Uvidíme, jestli dobré rady poslechne, prozatím s tím upraveným termínem vydání to vypadá, že by i částečně mohlo … každopádně brzy budu moci prozradit více.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|