Přechod šéfa grafické divize AMD na stejnou pozici v Intelu byl nestandardní ale znamená hodně.
Když loni opustil narychlo vedení grafické divize její dlouholetý šéf Raja Koduri, bylo z toho pozdvižení, protože zamířil na stejnou pozici do konkurenčního Intelu. Přesun, který prakticky nemá obdoby. To je jako by šéfka AMD zamířila ze dne na den šéfovat Intelu. Prostě takové přesuny mezi konkurenty jsou neobvyklé, fakt jak rychle a hladce vše proběhlo svědčí o velmi dobrých vztazích Intelu a AMD, protože tohle muselo proběhnou se souhlasem a vyjednáváním obou společností na nejvyšší úrovni.
Tím spíše, že Raja Koduri vzal sebou i pár dalších spolupracovníků a přesvědčil i třeba Jima Kellera (spolu tvůrce procesorů AMD), aby se k němu přidal a ten přešel z TESLA. Navíc se spekuluje o tom, že Intel má souhlas AMD používat některé klíčové grafické technologie a patenty, bez kterých by samostatnou grafiku (a vlastně i tu integrovanou) Intel mít vůbec nemohl. Jeho licenční dohoda s NVIDIA totiž vypršela a obnovena nebyla. A různé klíčové grafické patenty AMD nebo NVIDIA prostě Intel k tomu, aby mohl svá GPU prodávat, prostě potřebuje.
Vždy se spekulovalo, co vlastně za celým přechodem stálo. No a jedna z hlavních spekulací se potvrzuje. Jednoduše šlo o peníze, přesněji řečeno šlo o to, že AMD nikdy nemohlo dát Kodurimu prakticky neomezené zdroje jak lidské, tak finanční. Koduri vždy musel pracovat v nedostatku. Měl zlomek financí, které má třeba NVIDIA natož Intel a AMD mu prostě nemohlo dát více, což bylo frustrují a extrémně omezující pro Koduriho vize a plány. AMD prostě nemělo peníze a samozřejmě ani lidi. A Koduri v aktuálním rozhovoru přiznal, že do Intelu přešel právě proto, že tady má šanci na daleko větší rozvoj. Prostě Intel má peníze a lidi. Hodně peněz a lidí a Kodurimu dal něco, co mu AMD dát nemohlo. Volnou ruku a mnohonásobně větší rozpočet na vybudování grafické divize a nabídku samostatných GPU.
A není radno Koduriho podceňovat. Ostatně právě pod jeho vedením s extrémně omezenými zdroji jak finančními, tak lidskými, dokázal znovu postavit na nohy grafickou divizi AMD, která se pod bývalým vedením AMD prakticky zhroutila. Koduri s malým teamem a pár set miliony dolarů za několika let dokázal dokončit skvělé POLARIS grafiky, a dokonce novou VEGA včetně 7nm verze a ještě vyvíjet znovu celou novou NAVI generaci od píky. Vše s rozpočtem, který byl zlomkem rozpočtu konkurenční NVIDIA a jen kapesným užšího vedení společnosti Intel. Bohužel už nezbylo na marketing, stejně tak nezbylo na řadu projektů včetně modelů karet, které Koduri chtěl u AMD dělat, ale to na nic podobného nemělo peníze ani prostor.
A tak se Koduri vydal do Intelu, evidentně s posvěcením AMD. A Intel mu dal prakticky volnou ruku vybudovat novou velkou grafickou divizi a postavit novou generaci Intel grafik, a to nejen integrovaných, ale i samostatných herních GPU a výpočetních GPU. A zdroji se nešetří. Údajně jen 4500 tisíce lidí pracuje pouze na nové architektuře a generaci GPU Intel dalších mnoho tisíc lidí pracuje v grafické divizi na dalších věcech. Koduri pracuje na celé šíři nabídky od Integrovaných mini čipů, složených APU až po herní GPU a také obrovské čipy pro HPC. Přesvědčil řadu špičkových inženýrů ke spolupráci a přechodu k Intelu, ten pro něj nakoupil i pár technologií a menších společností s nimi a prostě dává mu šanci naplnit jeho vize. Intel nikdy neměl člověka ani team na GPU srovnatelného kalibru. Mají se AMD a NVIDIA bát? Určitě. Ani jeden z nich nemá finanční, výrobní ani lidské zdroje srovnatelné s Intelem. Samozřejmě nikde není napsáno, že hned první generace karet bude konkurenceschopná, ale Koduri má peníze, lidi, technologie a znalosti na to vytvořit pořádné GPU. A pokud to bude použitelné a rozumně výkonu, Intelu to jako první generace stačí k výraznému překreslení poměrů na GPU trhu.
Koduri dokázal že umí hodně a s málem u AMD. POLARIS a VEGA čipy jsou extrémně dobré produky, zejména když zvážíme jak málo lidí a finančních zdrojů na jejich vytvoření AMD mělo. A to měl na tohle pár set lidí a pár set milionů dolarů na několik let a tedy nemohl si dovolit jen velmi omezenou nabídku a realizaci jen „jistých“ produktů. Teď má pod sebou mnoho tisíc lidí a několika miliardový rozpočet a volnou ruku k vytvoření nabídky mnoha různých řešení. A Intel to tedy tentokrát myslí se vstupem na grafický trh smrtelně vážně. Koduri a jeho team už láká na novou generaci integrovaných řešení (dorazí asi už letos) a příští rok předvedou nové Intel „XE“ samostatné herní grafiky. Pro obojí chystají samozřejmě novou verzi ovladačů a SW podporu. A novou verzi kontrolního panelu brzy odhalí:
Ano, Koduri má tak nyní peníze jak na vývoj různých produktů, tak i na jejich propagaci. Pak se není co divit, že jestli se mohl rozhodovat mezi pokračováním v AMD a děláním toho samého v Intelu, nebylo to těžké rozhodování. AMD mu asi mohlo komplikovat život a nepustit ho jen tak ke konkurenci, kdy konkurenční doložky jsou ve smlouvách běžné, ale asi v tom bylo více včetně nějaké dohody přímo mezi AMD a Intelem. Určitě to nebyla pro AMD dobrá zpráva, ale prostě nelze soupeřit s penězi, které má Intel. Na druhou stranu AMD vždy soupeřilo s Intelem, ačkoliv jejich rozpočty a možnosti nikdy nebyly ani ve stejné galaxii. AMD si tedy muselo být jisté, že za Koduriho má adekvátní náhradu. Stejně tak i po odchodu prosadilo některé změny a vylepšení grafické divize, které Koduri prosazoval, včetně navýšení rozpočtu, sestavení funkčního druhého samostatného teamu pro vývoj GPU a architektur, rozdělení funkcí mezi více lidí a tak dále.
Drtivá většina teamu a divize, kterou Koduri v AMD vybudoval zůstává, rozrůstá se a chystá pro nás tento rok velké novinky. Jednu už připravila, první 7nm grafiku na světě. Další jsou na cestě. Jejich bývalý šéf prakticky zopakuje to samé, co udělal s grafickou divizí AMD, jen tentokrát s prakticky neomezeným lidským i finančním rozpočtem. Jaký bude výsledek? To uvidíme už příští rok. Osobně si myslím, že pravděpodobně první generace Intel grafik nebude dosahovat výkonu ani efektivity ani výbavy AMD a NVIDIA grafik, ale myslím si, že bude použitelná natolik, aby ji Intel výrazně silou prosadil v OEM (Intel k Intelu). Nicméně můžeme čekat i řešení, která budou silně propojena s platformou Intelu, extrémní řešení hlavně na HPC, která si nemůže dovolit NVIDIA, protože nemá CPU platformu a půjde o variaci na AMD EPYC+Instinc. Právě HPC je hlavním bodem zájmu všech, AMD, NVIDIA i Intelu.
Vedel by som si predstavit kupu AMD Samsungom. To by bol asi dost nebezpecny super pre Intel. Aj ked nepredpokladam, ze to bude hned, ale za par rokov - kto vie?
Já taky, tedy v těch nejhorších nočních můrách. Pokud by tam dosadili šéfa od mobilních telefonů, tak by Vega stála 50 litrů, přehřívala se a čtvrt roku po záruce chcípla...
Je to samozřejmě jen dohad, Ale AMD svolilo k jeho odchodu do Intelu za dohodu s Intelem že Intel bude platit za využívání patentů AMD z oblasti GPU. Jinak by takový rychlý přestup ke konkurenci byl bezprecedentní. Navíc AMD zvolilo politiku nepřítel mého nepřítele je můj přítel i kdyby to byl grázl na kvadrát. Přeloženo to znamená, že AMD dá NV ochutnat polívčičku z kuchyně Intelu jak umí tlačit na OM výrobce, pokud jde o konfiguraci hardware v jejich produktech. S humorem by se dalo říci, že AMD ukáže Intelu na NV a zařve trhej Rexi trhej .
problem je, ze uz nejsme v dobe rozvoje PC, kazdy dalsi vyvojovy stupinek je uz tak moc narocnej na finance, ze tezko rici, jestli tim nevytvorili Thanose, na druhou stranu si mozna spocitali, ze by k tomu stejne doslo, jen o par let pozdeji a nejakym kalkulem jim vyslo, ze to pro jejich budouci business bude takto lepsi, ja jen doufam, ze nejakym zpusobem bude AMD dal udrzovat technologicke partnerstvi s IBM nebo tak neco ...
Intel nemam rad a pokud budou mit jejich gpu nastavenou stejne agresivni cenovou politiku co cpu tak mi jejich karty nebudou nic rikat.Kazdopadne z pohledu spotrebitele je treti vyrobce gpu na trhu jen a jen dobre a je vrele vitan.
Uz jen cekat kdy NV ohlasi vyrobu vlastnich cpu a mame to komplet.
No, samozřejmě jim to může vyjít, ale už sem viděl dost případů, kdy lidé s omezenými možnostmi vytvořili lepší produkt než firmy s možnostmi takřka neomezenými.
Poměrně často vidět v herním průmyslu, kdy i relativně malá studia jsou schopná vytvořit naprostý trhák a velká studia jsou schopná maximálně recyklovat trhák roku 2013.
Ve filmovém průmyslu je to podobné, občas i jinde..
Peníze jsou fajn a řeší spoustu problémů (obvykle i ty které vytvářejí). Nicméně někdy lidé fungují lépe při ztížených podmínkách než naopak.
Takže dokud fyzicky nebudou a otestované, tak budu zdravě skeptický..
to jo, ale zrovna Raja mi prijde, ze jeste neni zblblej korporatem a ma ten drajv co intelu chybel, takze skutecne muze s temi zdroji co ma upect monstrum ale co, ja si budu vybirat jako zakaznik, vetsinou pomer cena/vykon, takze jen at makaj vsici
Podle mě ja Raja Koduri tzv. startovač. Nejlepší práci odvede při rozjíždění projektu, ale dlouhodobě už tak dobrý není a to asi AMD dobře ví a ví to i Intel a přesně takového člověka teď potřebuje. Rozjede to a půjde o dům dál a bude nahrazen někým, kdo je zase schopný něco rozjeté a fungujícího posouvat dál. Něco jako Hugo Barra. Ale tito lidi jsou taky potřeba, ne každý to tak dokáže.
Zajímavý názor a přístup. Na tom něco bude, ale pokud jde o Intel a jeho strvačnost, tak si myslím, že to moc neobstojí.
První gen bude možná tak zajímavost, ale do podvědomí se dostane a Intel to prosadí min v další generaci.
Má vše co potřebuje k dobrému výsledku. To že Intel vstoupí na gpu trh bude masakr a bude to hodně zajímavé to sledovat.
Ne že bych na to vsadil moc, ale pokud udělají něco dostatečně převratného, tak to může aspoň trochu zamávat s cenama grafik, které jsou nezdravě vysoko. Teda, doufám.
Intel vytvoří kvalitní a opravdu rychlou Grafiku.. Ale samozřejmě za kvalitní peniz Jestli Nvidia bude drtit cenu svých TOP Grafik(RTX 2080TI) někde kolem 30000kc...tak Intel samozřejmě Nvidia v budoucnu dorovná.... A určitě tak o 10% předčí. Když se podívám na CPU Intel vs AMD.. Tak uz vidím Nvidia vs Intel . No a AMD bude dělat tu vyšší střední třídu... Časem si vystačí s VGA uvnitř samotného CPU. Technologie uz bude tak daleko ze to bude zvládat 4K naprosto v pohodě. Lidi stejně nebudou kupovat Monitory s rozlišením 5-8K..v nějakým obrovským nákladu. To uz bude píseček Intelu..a možná Nvidia.
V půli čtení článku jsem měl zase pocit, že čtu pořád to samé dokola. Víceméně je celý článek o tom, jak AMD nemělo dost peněz a lidí x-krát dokola. Tady jsem si to vypsal:
--------------------------------------------------
Tím spíše, že Raja Koduri vzal sebou i pár dalších spolupracovníků a přesvědčil i třeba Jima Kellera (spolu tvůrce procesorů AMD), aby se k němu přidal a ten přešel z TESLA.
--------------------------------------------------
Vždy se spekulovalo, co vlastně za celým přechodem stálo. No a jedna z hlavních spekulací se potvrzuje. Jednoduše šlo o peníze, přesněji řečeno šlo o to, že AMD nikdy nemohlo dát Kodurimu prakticky neomezené zdroje jak lidské, tak finanční. Koduri vždy musel pracovat v nedostatku. Měl zlomek financí, které má třeba NVIDIA natož Intel a AMD mu prostě nemohlo dát více, což bylo frustrují a extrémně omezující pro Koduriho vize a plány. AMD prostě nemělo peníze a samozřejmě ani lidi.
--------------------------------------------------
Bohužel už nezbylo na marketing, stejně tak nezbylo na řadu projektů včetně modelů karet, které Koduri chtěl u AMD dělat, ale to na nic podobného nemělo peníze ani prostor.
--------------------------------------------------
A zdroji se nešetří. Údajně jen 4500 tisíce lidí pracuje pouze na nové architektuře a generaci GPU Intel dalších mnoho tisíc lidí pracuje v grafické divizi na dalších věcech.
--------------------------------------------------
Ani jeden z nich nemá finanční, výrobní ani lidské zdroje srovnatelné s Intelem.
--------------------------------------------------
POLARIS a VEGA čipy jsou extrémně dobré produky, zejména když zvážíme jak málo lidí a finančních zdrojů na jejich vytvoření AMD mělo. A to měl na tohle pár set lidí a pár set milionů dolarů na několik let a tedy nemohl si dovolit jen velmi omezenou nabídku a realizaci jen „jistých“ produktů.
--------------------------------------------------
Ano, Koduri má tak nyní peníze jak na vývoj různých produktů, tak i na jejich propagaci.
--------------------------------------------------
Jejich bývalý šéf prakticky zopakuje to samé, co udělal s grafickou divizí AMD, jen tentokrát s prakticky neomezeným lidským i finančním rozpočtem.
--------------------------------------------------
plný spekulací. Koduri by bez znalostí z divize AMD grafik udělal v Intelu velké prd (pracoval tam 10 let, pak na chvilku do Apple, pak zpátky do AMD) takže napsat, že AMD pustilo Koduriho s nadšením k Intelu, aby mu vytvořil s veškerou znalostí jejího know-how novou konkurenci i vzhledem k tomu, jak prasácky Intel vůči AMD zneužívá dominantní postavení a které bylo i předmětem Intelem prohraných soudních sporů chce hodně velkou dávku fantasie. Asi jako napsat, že Intel od zítra udělá z x86 instr. sady open sadu pro všechny. Je jasné, že s Kodurim odešli zdrojové kódy ovladačů, chip designu, vývojářů a x dalších věcí. Je otázka, jestli se AMD nestalo nějakou obětí léčky, vzhledem k vývoji Vega M, GH a GL grafik v procesorech Intel, resp. nějakého cross sdílení licencí. Myslím, že vývoj nové grafiky by bez porušení patentů AMD nebo Nvidie vyvinout nešlo. Takže dobrovolně poskytnout patenty konkurenci, aby mě v budoucnu zničil výrobou stejné věci jako vyrábím já, je prostě nesmysl, to byla doteď výhoda AMD a hlavně jeho embedded divize (xbox, playstation, nintendo atd.). Cross licenci na x86 sadu si kdysi v pravěku na Intelu vymínila IBM, protože chtěla mít dva nezávislé výrobce procesorů a o žádnou dobrovolnost tak ze strany Intelu nešlo. A to v době, kdy konkurence měla mnohem vyspělejší architekturu (Motorola 68k sada), svět by byl lepší, kdyby tenkrát zvítězila Motorola. Ale což, kdysi zvítězil na trhu VHS systém domácího videa, ikdyž byl technicky nejhorší ze všech. Začínám mít o AMD strach, protože i teď v době, kdy Intel dlouhodobě vyrábí procesory s genericky chybnou architekturou (děravou jak řešeto) a AMD má prokazatelně lepší procesory, AMD paběrkuje. Intel neprodává více jenom proto, že nestíhá vyrábět. Svět je naruby.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!