Nejdražší současné grafické karty na trhu mají stále problém s hořícími konektory.
NVIDIA která navrhla a prosadila podobu 12VHPWR standardu a odpovídajícího konektoru, stále řeší problémy své zjevně chybné konstrukce. Jak jistě už všichni víte, NVIDIA zkazila, co mohla, design měl velké problémy, a i když na to mnozí upozorňovali dopředu a o problémech s hořením konektorů se vědělo, NV to stejně poslala na trh. A stalo se, co se stát muselo. Speciálně u provozně náročných RTX 4090 to hořelo a hoří ve velkém, protože i při úvodním správném zapojení díky velikosti těchto karet a nedostatku místa pro kabeláž v běžné skříni, se konektor povysunul a neštěstí bylo na světě.
Výrobci nakonec přišli s jinou verzí konektoru 12+4 s fyzicky zcela odlišnou konstrukcí pinů, které již nehoří a na nové revizi karet se objevují. Ovšem protože již většina prodaných grafik RTX 4000 série je s tím původním zjevně chybným designem konektoru a NV je nestáhla z prodeje a od zákazníků, zůstává na trhu a mezi uživateli obrovské množství těchto karet, které s těmi starými konektory kdykoliv mohou klidně zahořet. Některé obchody hlásí stovky poškozených a opravovaných kusů jen RTX 4090 týdně a nové chodí neustále.
Pro výrobce karet je speciálně RTX 4090 noční můra, kdy ty enormní zisky na nich má hlavně NVIDIA, výrobci karet z nich mnoho nemají ale nyní s nimi mají hlavně komplikace a náklady, protože míra reklamovanosti těchto karet je velmi vysoká. Především v Číně, kde se jich prodala většina, nyní mají navíc problém s tím, že ty poničené kusy nejen kvůli konektorům nemohou snadno měnit. RTX 4090 má totiž BAN do Číny, prodává se tam jen lehce slabší upravená RTX 4090D verze, která samozřejmě není to samé. Prodejci a výrobci tak musí čínským zákazníkům vracet peníze, protože jim nemohou poskytnou RTX 4090 nebo nemají dost RTX 4090D. A samozřejmě se vším jsou spojené extra náklady. Řekněme tedy, že výrobci a partneři nejsou z RTX 4090/4090D zrovna nadšení, jejich marže na těchto kartách jsou zanedbatelné, ty stovky dolarů zisku na nich má totiž jen a pouze sama NVIDIA, která si ty peníze naúčtuje v ceně kitů GPU+paměti, jež dodává výrobcům karet.
Nicméně dobrou zprávou je, že pokud není poškozena celá karta, tak výměna samotných napájecích konektorů u postižených karet je celkem snadná, ale samozřejmě není to ideální. Pro výrobce karet a prodejce nákladné, jde o ruční práci technika. Současně zůstává velké množství karet, které problém může kdykoliv postihnout, takže všichni výrobci s nadšením vyhlíží konec záruky, která se na první RTX 4000 karty už blíží. Následné opravy si tak už budou muset zákazníci hradit sami. Výrobci a partneři se chystají na nástupce, tedy kartu RTX 5090. Ta dorazí velmi pravděpodobně v říjnu na trh, bude samozřejmě také spoléhat na stejný konektor, ale naštěstí už tedy v té nové verzi, která už není tak problematická a alespoň nehoří, protože design pinů je udělaný tak, aby nebylo možné, aby konektor přenášel energii, pokud není skutečně správně a plně zastrčený.
I tak mám stále výhrady k celkovému pojetí a designu toho konektoru, kdy starší 8-pin byly mnohem robustnější a to mají limit jen 150W. Nepřijde mě tedy moc smysluplné a s konstrukčního hlediska chytré, udělat nový 12+4 konektor tak drobný, když jsou na něj kladeny nároky násobně vyšší až 650W. Možná nebyl nejlepší nápad nechat zrovna NVIDIA dělat nový PCIe napájecí standard konektoru, speciálně když známe její přístup ke standardům, ale co vím, tak se NV moc nikoho neptala a stejně tak jí to vlastně nikdo nezadal, prostě ho pro své grafiky chtěla a tak si ho prosadila a teď se s tím musí všichni vypořádat … kromě toho se do toho všeho vnesl pořádný zmatek, kdy tedy se musí původní verze konektoru nahrazovat. Z toho původně ATX 3.0 a PCIe 5.0 standardu se tak na trhu stává ATX 3.1 a PCIe 5.1 nebo dokonce 6.0 jak se u nových revizí či nových zdrojů tahle označení objevují. Pro ty, kteří se v tom denně neorientují to bude prostě zmatek …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|